Kıbrıs sorunu hakkında partilerin fikir ayrılığı

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Kıbrıs sorununun çözüm  müzakerelerinin sona ermiş olduğuna dair yaklaşımını tehlikeli olarak niteledi.

Türk tarafının tutumunun kabul edilemez olduğunu fakat bu durumunun Kıbrıs Rum tarafını suçsuz çıkarmadığını söyleyerek, Kıbrıs Rum tarafının çok iyi hazırlanmış olarak, çıkmazın aşılması ve sorumluluğun Türkiye’nin omuzlarına bırakılması için, her türlü çabayı ortaya koyması gerekirken, bunu başaramadığını dile getirdi. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, uluslararası toplumda hiçkimsenin Türkiye’nin sorumluluğu üstlendiğini söylemediğini kaydetti. Kıbrıs Rum tarafının, sıfır müdahale hakkı, garantörlük ve ordunun ayrılması için sıfır takvimlendirme tezini savunan uluslararası toplumun da baskısıyla Türk tarafını teşvik etme hedefiyle hareket etmesi gerektiğini savundu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin bir çerçeve ortaya koyduğunu ve aklında her boyuta nasıl cevap verileceğini hazırladığını belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Birleşmiş Milletler Genel Sekreter’in işini kolaylaştırmak yerine Türk tarafına kaçış fırsatını vermekle suçladı. Ayrıca son sene Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle flört ederek, Kıbrıs sorununda tutum değiştirdiğini iddia etti.

AKEL Genel Sekreri Andros Kiprianu’nun açıklamaları hükümetin sert tepkisine neden oldu. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos, söz konusu açıklamaları yorumlayarak, AKEL Genel Sekreteri’nin Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik seçim öncesi suçlamalarının kısa müddetli sözler olduğunu ifade etti. Viktoras Papadopulos, AKEL Genel Sekreteri’nin güvenlik ve garantörlüklerin yanı sıra, Türk askerinin adadan ayrılması konusunda ortaya koyduğu verileri hatalı olarak niteledi. Ayrıca Andros Kiprianu’nun Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorununda çözüm çerçevesi oluşturmaya hazırlandığına dair açıklamasını da yalanladı. Ayrıca Crans Montana müzakerelerinin çökmesinde hem Kıbrıs Rum tarafının hem de Türk tarafının sorumlu olmasının nasıl mümkün olabileceğini sorguladığını dile getirdi.

AKEL Genel Sekreteri, kurumumuza yaptığı yeni açıklamada, Hükümet Sözcü Vekili’nin açıklamalarını yorumlayarak, herkesin istediğini söylemesinin bazı eylemleri haklı çıkarmaya çalışmasının kolay olduğunu belirtti. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i çözüme ulaşma çabalarında destekleyen kişilere biraz saygı gösterilmesinin fena olmayacağını ifade etti. Ayrıca oluşan durumun, Anastasiadis’in desteklediği 2004’teki Annan planından çok daha iyi olduğunu sözlerine ekledi.

Çevreciler Hareketi - Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Perdikis, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve iki uçtaki kişilerden taraftar toplama ihtiyacı nedeniyle, Kıbrıs sorunundaki tezlerin değiştiğini ifade etti. Perdikis, kurumumuza yaptığı açıklamada, AKEL’in Anastasiadis’e teknik komiteler hakkında yönelttiği suçlamaları yorumlayarak, Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki çalışma gruplarındaki temel ortaklarının AKEL’in üyeleri olduğuna ve bu kişilerin fikir ayrılığı yaşayarak çalışma gruplarından ayrılabilecekken kalmayı tercih ettiklerine dikkat çekti. Yorgos Perdikis, teknik komitelerin çalışmalarının devam etmesi yönünde görüş belirterek, 3üncü Viyana Antlaşması çerçevesinde görüşülebilecek Maronitlerin köylerine geri dönmesi konusunun teknik komiteler aracılığıyla ele alınabileceğini vurguladı. AKEL Genel Sekreteri ise Perdikis’in açıklamasını yorumlayarak partisinin tezlerinin değişmediğini belirtti. Andros Kiprianu, değişen kişilerin başkaları olduğunu ve Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlaması için inisiyatif alması durumunda, AKEL’in ilkeler temelinde çözüm yaklaşımına sadık kalacağını ifade etti.Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:07

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand