Kıbrıs sorunu hakkında partilerin fikir ayrılığı

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Kıbrıs sorununun çözüm  müzakerelerinin sona ermiş olduğuna dair yaklaşımını tehlikeli olarak niteledi.

Türk tarafının tutumunun kabul edilemez olduğunu fakat bu durumunun Kıbrıs Rum tarafını suçsuz çıkarmadığını söyleyerek, Kıbrıs Rum tarafının çok iyi hazırlanmış olarak, çıkmazın aşılması ve sorumluluğun Türkiye’nin omuzlarına bırakılması için, her türlü çabayı ortaya koyması gerekirken, bunu başaramadığını dile getirdi. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, uluslararası toplumda hiçkimsenin Türkiye’nin sorumluluğu üstlendiğini söylemediğini kaydetti. Kıbrıs Rum tarafının, sıfır müdahale hakkı, garantörlük ve ordunun ayrılması için sıfır takvimlendirme tezini savunan uluslararası toplumun da baskısıyla Türk tarafını teşvik etme hedefiyle hareket etmesi gerektiğini savundu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin bir çerçeve ortaya koyduğunu ve aklında her boyuta nasıl cevap verileceğini hazırladığını belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Birleşmiş Milletler Genel Sekreter’in işini kolaylaştırmak yerine Türk tarafına kaçış fırsatını vermekle suçladı. Ayrıca son sene Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle flört ederek, Kıbrıs sorununda tutum değiştirdiğini iddia etti.

AKEL Genel Sekreri Andros Kiprianu’nun açıklamaları hükümetin sert tepkisine neden oldu. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos, söz konusu açıklamaları yorumlayarak, AKEL Genel Sekreteri’nin Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik seçim öncesi suçlamalarının kısa müddetli sözler olduğunu ifade etti. Viktoras Papadopulos, AKEL Genel Sekreteri’nin güvenlik ve garantörlüklerin yanı sıra, Türk askerinin adadan ayrılması konusunda ortaya koyduğu verileri hatalı olarak niteledi. Ayrıca Andros Kiprianu’nun Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorununda çözüm çerçevesi oluşturmaya hazırlandığına dair açıklamasını da yalanladı. Ayrıca Crans Montana müzakerelerinin çökmesinde hem Kıbrıs Rum tarafının hem de Türk tarafının sorumlu olmasının nasıl mümkün olabileceğini sorguladığını dile getirdi.

AKEL Genel Sekreteri, kurumumuza yaptığı yeni açıklamada, Hükümet Sözcü Vekili’nin açıklamalarını yorumlayarak, herkesin istediğini söylemesinin bazı eylemleri haklı çıkarmaya çalışmasının kolay olduğunu belirtti. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i çözüme ulaşma çabalarında destekleyen kişilere biraz saygı gösterilmesinin fena olmayacağını ifade etti. Ayrıca oluşan durumun, Anastasiadis’in desteklediği 2004’teki Annan planından çok daha iyi olduğunu sözlerine ekledi.

Çevreciler Hareketi - Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Perdikis, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve iki uçtaki kişilerden taraftar toplama ihtiyacı nedeniyle, Kıbrıs sorunundaki tezlerin değiştiğini ifade etti. Perdikis, kurumumuza yaptığı açıklamada, AKEL’in Anastasiadis’e teknik komiteler hakkında yönelttiği suçlamaları yorumlayarak, Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki çalışma gruplarındaki temel ortaklarının AKEL’in üyeleri olduğuna ve bu kişilerin fikir ayrılığı yaşayarak çalışma gruplarından ayrılabilecekken kalmayı tercih ettiklerine dikkat çekti. Yorgos Perdikis, teknik komitelerin çalışmalarının devam etmesi yönünde görüş belirterek, 3üncü Viyana Antlaşması çerçevesinde görüşülebilecek Maronitlerin köylerine geri dönmesi konusunun teknik komiteler aracılığıyla ele alınabileceğini vurguladı. AKEL Genel Sekreteri ise Perdikis’in açıklamasını yorumlayarak partisinin tezlerinin değişmediğini belirtti. Andros Kiprianu, değişen kişilerin başkaları olduğunu ve Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlaması için inisiyatif alması durumunda, AKEL’in ilkeler temelinde çözüm yaklaşımına sadık kalacağını ifade etti.Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:07

Son Haberler

13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
G-7 ülkeleri Çin dampingi konusunda fikir birliğine vardı.
18:03
Mitsotakis- Erdoğan görüşmesine 1 gün kala, Ankara tahriklerde bulunuyor.
18:01
Polis, 65 yaşındaki kadının üzerinde büyük miktarda gümrüksüz tütün ürünü buldu
17:58
12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Tüm haberler

Video on Demand