Partilerin Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamaları


AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, hükümet tarafından, ilgili kişilere gönderilen mesajlardan,

Teknik Komitelerin faaliyetlerinin askıya alınmasına yönelik talimat verildiğinin görüldüğünü açıkladı. Stefanu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin işgal bölgelerinin tam olarak türkleşmesini teşvik ederken ve Antonio Guterres’in müzakere sürecinin devamı konusundaki sorumluluğun iki tarafta bulunduğu tezinin ardından hükümetin, müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik eyleme geçmek yerine, tam ters yöne doğru hareket ettiğini vurguladı. Hükümetin, eylem ve davranışlarıyla, Kıbrıs sorununun çözüm perspektifine değil, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine öncelik verdiğini doğruladığını ifade etti.  


EDEK’ten yapılan açıklamada, Crans Montana müzakerelerinin çökmesinden 1 buçuk ay sonra, hükümetin tüm tutum ve davranışının, durumun ele alınmasına yönelik ne Plan B, ne de bir programa sahip olmadığını gösterdiği belirtildi. Bu sebeple Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin belirlediği faktörlerin içeriğini uyguladığı takdirde, müzakerelere geri dönmeye hazır olduğuyla ilgili bilindik şiiri tekrarladığını ifade etti. EDEK, hükümeti Kıbrıs sorununda yeni bit politika uygulaması ve Güvenlik Konseyi’ne şikayette bulunarak, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki gümrük anlaşmasının yüceltilmesinin sona erdirilmesi için inisiyatif alınması gerektiğini savundu.


Çevreciler – Yurttaşlar İşbirliği, Kıbrıs sorunundaki bu bekleme döneminde, Türkiye’nin sorumluluğunun gözler önüne serilmesi ve müzakere çerçevesinin değişmesi için, Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından gerekli tüm inisiyatiflerin alınmasını talep etti.  Yapılan açıklamada, aceleci bir şekilde, başarısızlığa mahkum olan müzakerelerin yeniden başlamasının talep edilmemesi ve Türkiye’ye tüm Kıbrıs’ın egemenliğini ele geçirme çabalarını sonlandırmaya zorlayaca koşullar oluşturulması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:07

Son Haberler

21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
basın özetleri 21.09.21
13:07
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Tüm haberler

Video on Demand