BM: Kıbrıs'ta taraflar düşünme evresinde

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcüsü Stefan Duzarik Kıbrıs sorunuyla ilgili Kıbrıs’ta iki tarafın düşünme evresinde olduklarını ve Genel Sekreter Antonio Guteres’in sürecin geleceğine ilişkin kararı uygun zamanda alacağını söyledi.

Genel Sekreter Kıbrıs Danışmanı görevinden ayrılan Espen Barth Eida’nın yerine yeni danışman atanıp atanmayacağı ve Birleşmiş Milletler’in bundan sonraki rolünün ne olacağına ilişkin soruyu yanıtlan Duzarik, Eida’nın bürosunu Barış Gücü sorumlusu ve Genel Sekreterin genel danışman vekili Elizabeth Spehar’ın yöneteceğini belirtti. Birleşmiş Milletler’in isim önermesinin, taraflardan herhangi birinin kabul etmeyeceği bir ismi önermesinin söz konusu olmadığına ve bunun ilkesel bir konu olduğuna vurgu yaptı. Duzarik, Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs sorununu yeniden devreye koyacak bir uğraşıda ve önümüzdeki Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmaları sırasında herhangi bir rol oynayıp oynamayacağı sorusuna da Genel Sekreterin Krans Montana’daki açıklamasında istendiği zaman tarafların emrinde olduğunu çok net bir biçimde ifade etmiş olduğu yanıtını verdi. Antonio Guteres’in genel kurul çalışmaları sırasında ikili temasları sırasında ele alacağı konulardan birinin Kıbrıs sorunu olacağının da kesin olduğunu ifade etti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:07

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand