17/8/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres'in önümüzdeki ay Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile görüşeceği güne kadar düşünme evresinde bulunuluyor. Gerek New-York'ta gerekse Kıbrıs'ta müzakere masasına geri dönme konusunda acele yok. Yapılan değerlendirmelere göre Guteres'in iki toplum lideriyle yapacağı görüşme de daha çok görüşmelerin yeniden başlamasına ve yeni tur görüşmelerin hangi biçimde olmasına ilişkin k araştırma niteliğinde olacak. Kıbrıs'ta iki taraf kamuoyuna da yaptıkları açıklamalarda farklı yönlerde hareket ettiklerini ortaya koydular. Kıbrısrum tarafı için görüşmelere geri dönmek Krans Montana'da bırakıldığı yerden devam anlamına geliyor. Kıbrıstürk tarafı ise Kıbrıs sorunun iç yanlarının ele alınmasında ısrarlı. Mustafa Akıncı yönetim konusunda taleplerinin karşılanmasında ısrar ediyor. Görüşmeler süreci yeniden belirleninceye dek Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin de Kıbrıs sorununda yeni özel danışman ataması beklenmiyor. Genel sekreter sözcüsü Stefan Duzarik'e göre yeni atamaya kadar görevinden istifa eden Eida'nın yerine Kıbrıs özel temsilcisi Elizaberth Spehar bakacak. Duzarik yeni özel danışmanın uygun zamanda atanacağı da belirtti. Duzarik atamayla ilgili konuşurken " Bizim isim ya da taraflardan herhangi birinin karşı çıkacağı bir şahsiyet önermemiz söz konusu değildir. Bu bir ilke meselesidir" dedi. bu arada Kıbrıs'ta Cumhurbaşkanı'nın kamuoyuna yaptığı son açıklamalar Lefkoşa'nın Eida'nın yerine Avrupalı, yani Avrupa Birliğine üye ülkelerden birini tercih ettiğini gösteriyor. Cumhurbaşkanı herkesin Kıbrıs sorununun bir Avrupa sorunu olduğu konusunu kabul ettiğini belirtti ve atanacak kişinin de buna uygun olması dileğinde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Omorfolular dün işgal altında olan kentleriyle ilgili var olan endişelerini dile getirdiler ve Cumhurbaşkanlığına göçmenlerin her defasında yeni bir girişimden ve bunun çökmesinden yoruldukları mesajını verdiler. Omorfolu yetkililer Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerine de mesajlar verdiler ve Türklerin Kıbrıs cumhuriyetine yönelik müdahalelerinin durdurulması için kendilerinden sistemli bir çalışma içine girmelerini istediler. Kentin belediye başkanı Viktoras hacıavram kentlerinden 2000 yılından sonra birçok oldubitti yaratıldığını ve büyük değişimler kaydedildiğini söyledi. Omorfo'ya 3 üniversite inşae, yol ağının iyileştirildiğine, bölgeye birçok yeni insanın geldiğine ve evlerin de tamir edildiğine dikkat çekti. Hacıavram Kıbrıs sorununa kısa sürede garantilerin ve yabancı askerlerin olmayacağı ve özgürlüğü güvence altına alan çözüm bulunamaması durumunda " taksimin başlangıç noktasında olacağız" dedi. Hacıavram bu arada Avrupa Birliği'nin Kıbrıstürk toplumuna mali yardımlarının Kıbrıs'ta durumu daha da zorlaştırdı ve zeminde yeni oldu bittiler yarattığı görüşünü de savundu. Bu yardımlar yapılırken çok ciddi bir denetimin yapılmasını istedi. Bu arada Omorfolular Avrupa Birliği'nin temel özgürlüklerin ve Avrupa müktesebatının güvence altına alınması için Kıbrıs sorununda özlü bir rol oynamasını da istediler.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi deniz sporlarının denetiminde var olan boşluklar. Gazeteye göre geçen Pazar günü bir hız motorunun şişme yatakla çarpışması ile yaşanan kaza sonrası 25 yalında bir kişinin yaralanması deniz sporlarının denetimi konusunu gündeme getirdi. Söz konusu kaza bu yıl yaşanan dördüncü kazaydı. Deniz Ticaret Dairesi hız motorları yasasının 1999 yılında onaylandığını ve şimdi bu temelde birçok boşluğun olduğu görüşünde. Bu arada hız motor sayısının ciddi oranda arttığına ilişkin de görüşler var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Türk sismik araştırma gemisi Barbaros Kıbrısrum tarafının sinirleriyle oynuyor. Türk tarafını gerçek niyeti konusunda haber eksikliği varken Barbaros'un son iki gün içerisindeki hareketleri anlaşılır değil. Barbaros Salı günü öğleden sonra Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden ayrılma sürecine girdi ve Türk sahillerine yöneldi. Gemi dün sabah Alanya limanına yaklaştı ancak demir atmadı. Baf açıklarında Barbaros'a eşlik eden Bravo supporter gemisi ise Liamana demirledi. Bu arada Barbaros buradan yeniden güneye yani Kıbrıs'a yöneldi. Barbaros'un tam olarak nereye gideceği bilinmiyor ancak yine Baf açıklarına geleceği öngörülüyor. Nitekim Türkiye Enerji Bakanı da temmuz ayı başlarında Omorfo açıklarında araştırma yapacaklarını söylemişti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Limasol'da Kooperatif Bankası şubesinin sorulması. Gazeteye göre Kooperatif Bankası'nın şubelerine yönelik soyguncuların eylemleri devam ediyor. Dün son bir ay içerisindeki üçüncü eylem yaşandı. Bu da söz konusu şubelerde alınan güvenlik önlemlerini yok boyutunda olduğunu bir ekz daha ortaya koydu. Dün soyulan Ayios Atanasios şubesinin girişinde bir izleme kamerası yoktu. İki soyguncu şubeden 40 bin euro alarak kaçtı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Henley ve partners danışma şirketinin yaptığı araştırmaya göre vatandaşlık vermede Avrupa Birliği'nde en çekici ülkeler arasında Kıbrıs da var. Business Insider'e göre Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkışı sürecinin başlamasıyla zengin Britanyalılar serbest dolaşım ve ticaret yapmayı sürdürmek amacıyla bir başka Avrupa Birliği üyesi ülke aracılığıyla Avrupa Birliği vatandaşlığını sürdürmeye çalışacak. Her ülkenin vatandaşlık verme koşulları farklı. Düşük kurumlar vergisi olan Kıbrıs bu konuda Avrupa Birliğinde onuncu sırada. Kıbrıs'tan vatandaşlık başvurusu için 300 bin euroluk taşınmaz mal almak gerekiyor.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Basın Sözcüsü Srefan Duzarik Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs sorunun gelecek sürecine ilişkin henüz bir karar almadığını söyledi. Duzarik Kıbrıs'ta iki tarafın hala düşünme evresinde bulunduklarını belirtti ve " onlar karar alınca Genel sekreter hizmetlerinde olacaktır" dedi. Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Yunanistan ve Kıbrısrum tarafını çözüm istememekle suçladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Basın Sözcüsü Srefan Duzarik'in dünkü "Kıbrıs'ta taraflar düşünme evresinde bulunuyor" açıklamasını yorumlayan AKEL Polit Büro üyesi Hristos Hristofidis Birleşmiş Milletlerin bir kez daha Türkiye'yi sorumluluk dışı bıraktığını söyledi. Bunun endişe verici bir durum olduğuna dikkat çeken hristofidis " işgal uzarken Türkiye işgali ve taksimi kalıcılaştıracak önlemler alıyor. Buna karşı uluslararası topluluk gerek Krans Montana müzakerelerinin çökmesi gerekse bugünkü çıkmaz ve Kıbrıs'taki üzüntü verici durumla ilgili Türkiye'ye herhangi bir sorumluluk yüklemiyor." dedi. Hristofidis Kıbrıs'ta sorumluluğun iki tarafta olduğu görünümü olduğuna işaret ederek bu durumun herkesi endişelendirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand