15/8/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi 2018 şubat cumhurbaşkanlığı seçimleri. Gazeteye göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dört temel adayı seçimler için son düzlükte. Seçim alanı hemen hemen netleşti ve adayların seçim büroları ilk turu ortada olan seçimlerde dayanacakları stratejileri biçimlendirmiş durumda. Seçim sürecinde çatışmaların ve ses tonlarının şiddetli olması bekleniyor. Her aday için belirlenen görüntünün kamuoyuna yansıtılması için yoğun uğraş verilecek. Kıbrıs sorununun daha önce birçok seçimde olduğu gibi bu seçimde de tartışmaların odağında olması bekleniyor. Adayların, seçim bürolarının ve partilerin Krans Montana'daki son Kıbrıs konferansını nasıl yönetecekleri merakla bekleniyor. Seçimlerde ikinci bir karşıtlık alanı da ekonomi olacak. Adaylar için ortaya konacak görüntü belirleyici bir öneme sahip. Cumhurbaşkanlığı Sarayı seçim mücadelesini başlatmış durumda. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorununun çözümünü isteyen ancak güvenlik ve garantiler konusunda net kırmızı çizgileri olan deneyimli politikacı profili çizmeye çalışıyor. Ekonomide uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Kıbrıs ekonomisine yönelik değerlendirmeleri büyük rol oynayacak. Stavros Malas yolsuzluklarla ve sistemle çatışmaya hazır bağımsız aday profili oluşturuyor. Kıbrıs sorununda ise Anastasiadis'in geri gidişlerine vurgu yaparak çözüme bağlı ve istikrarlı bir profil oluşturmaya çalışacak. Nikolas Papadopulos kravatını çıkardı ve kırsal kesimde klüplere ve örgütlere ziyaretlere başlamış durumda. Papadopulos Kıbrıs sorunudna sert bir ses tonuyla çatışmayı seçmiş durumda ve Cumhurbaşkanı'nın " Hemen hemen her şeyi verdiği" görüşü temelinden politika geliştiriyor. Papadopulos AKEL'e de eleştiri yönelterek yeni strateji gerekliliğin altını çiziyor. Yorgos Lillikas ise " güvenli seçim" profili oluşturma uğraşısı içerisinde. Şiddetli çatışmalardan kaçınıyor ve özellikle Kıbrıs sorununda öneriler sunuyor. Bunun yanı sıra partisinin Meclis'te izlediği memorandum karşıtı politikayı da öne çıkarıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Fransız aMX-30 tankları hurda demir olacak. Savunma bakanlığı birkaç yıl önce hurdaya çıkarılan somut tankların ortadan kaldırılması için ihaleye çıktı. İhalede tankların askeri kullanımından çıkarılması ve metal olarak satılması öngörülüyor. İhale toplam 54 tankı içeriyor. Bu tanklardan yaklaşık 156 bin euroluk metal çıkması bekleniyor. Söz konusu tanklar 1996-97 döneminde satın alınmıştı ve 105 milimetrelik toplara sahiptiler.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Devlet İstatistik dairesi2nin açıkladığı son büyüme verileri Gazeteye göre Kıbrıs ekonomisinin yüksek büyüme hızı güçleniyor. Devlet İstatistik Dairesi verilerine göre 2017 yılının ikinci çeyreğinde Kıbrıs ekonomisi %3,5 oranında büyüdü. Bu oran 2016 yılının aynı döneminde %2,8’di. Güçlü büyüme hızına en büyük katkıyı otelcilik ve restoran, toptan ve perakentte ticaret, inşaat ve imalat sanayi yaptı. İstatistik Dairesine göre mali kredi ile sigortacılık sektörleri de bu süreçte rol oynadı. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis Kıbrıs ekonomisinde görülen yüksek büyüme hızının yurttaşlar ve ülke için yeni bir perspektif yaratttığı görüşünde. Bakan yaptığı yazılı açıklamada tüm üretken sektörlerde bir çeyrek daha büyüme yaşandığını ve bunun yapay destek, hesapsız ve açık kamu yatırımları ile aşırı krediler olmadan yaşandığına dikkat çekti. Yeorgiyadis kısa bir süre önce ileri götürülen vergi indirimlerinin hane halkına ve işletmelere olumlu destek olduğunu ve bu süreçte kredi faizlerinde yaşanan ciddi düşüşün katalizör bir rol oynadığını dile getirdi. Ekonomideki büyümeye Avrupa Kalkınma Bankası ile işbirliği içinde hazırlanan küçük ve orta boy işletmelerin finansmanı programlarının da olumlu katkı sağladığını ifade etti. Bakan kamu ekonomisinin denetim altında ve yeni imar çalışmalarına olanak sağlar olmasının önemine de vurgu yaptı. Bunun yerli ve yabancı yatırımcıların çalışmalarını tamamlayacağının altını çizdi. Maliye Bakanı bu arada gerçekten gereksinim sahibi olanların desteklenmesini hedefleyen sosyal politikalarda reforma gidilmesiyle işsizliğin de %11’in altına düştüğünü belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Türk istilasının ikinci evresinin başlamasının yıl dönümü nedeniyle siyasi partilerin çoğu açıklamalarda bulundular. DİSİ yaptığı açıklamada Mağusa'nın özgürleşip yeniden Akdeniz'in süsü olacağı güne kadar mücadeleye yorulmadan devam edeceğini belirtti. AkEL ise kendi açıklamasında Krans montana konferansının başarısız kalması sonrası olumsuzlukların yaşanmaya başlandığına dikkat çekti. AKEL var olan deneyimin, Kıbrıs'ta en olumsuz gelişmelerin özlü müzakerelerin olmadığı ve bunun sorumlusunun kim olduğuna yönelik uluslararası toplumda net bir görüş olmadığı dönemlerde yaşandığını gösterdiğini belirtti. AKEL bu nedenle de görüşmelerin öncelikler politikası ve ön koşullar olmadan derhal başlaması gereğine işaret etti. DİKO ise Türkiye'nin Kıbrıs'ta insan hakları ihlallerine devam ettiğini ve İsviçre2de gerçek niyetini ortaya koyduğuna vurgu yaptı. Bu süreçte Anastasiadis'in, DİSİ ve AkEL liderliğinin gerekli direnişi ortaya koymadığına dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Görüşmelere yarından hazır" başlığı altında. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Krans Montana konferansı sonrası görüşme masasına geri dönmeye hazır olduğunu ortaya koydu. Türkiye’nin, askerlerini Kıbrıs’tan çekerek, istila ve işgalin tüm sonuçlarını ortadan kaldırarak, Birleşmiş Milletler kararlarını ve uluslararası hukuku uygulaması durumunda yarından masaya dönebileceğini belirtti. Türk istilasının ikinci evresinin başlamasının yıldönümü nedeniyle Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos yaptığı yazılı açıklamada bunların, Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin güvenlik, garantiler, müdahale hakkı ve işgal askerleriyle ilgili ortaya koyduğu parametreleri yaşama geçirmeye hazır olması durumunda gerçekleşeceği belirtti. Lefkoşa Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin barış içinde bir arada yaşayacakları ve birlikte yaratacakları Kıbrıs’ın bağımsız, doğal, Avrupalı bir devlet olması için Ankara’ya, Krans Montana’da ortaya koyduğu ve süreci çıkmaza sürüklediği uzlaşmaz tezlerini, kabul edilemez taleplerini terk etmesi çağrısında da bulundu. Hükümet Sözcü Vekili tarafından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Krans Montana sonrası Kıbrıs sorununda müzakerelerin devam etmesi için yarından müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu birçok kez ifade ettiğini de hatırlattı. Cumhurbaşkanı’nın, Türk uzlaşmazlığının göğüslenmesi için siyasi güçleri başka gayelerden uzak samimi işbirliğine davet ettiğini de belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Mağusa Belediyesi, Türk hükümetine şehri yasal sakinlerine geri vermesi çağrısı yaptı. Birleşmiş Milletlerden de, Ankara’ya uzlaşmaz politikasını değiştirmesi için baskı yapmasını istedi. Mağusa’nın Türk ordusu tarafından yasa dışı işgal edilmesinin 43’üncü yıldönümü dolayısıyla Derinya’da Mağusa Kültür Merkezi’nde yapılan bir açık toplantıda Mağusa Belediyesi bir karar kabul etti. söz konusu kararda, Kıbrıs sorununa iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon şeklinde bir çözüm bulunması için müzakerelerin başlaması uğraşılarının, Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın ve müzakere ekibinin çabalarının desteklendiği belirtildi. Mağusa’nın geri verilmesinin öncelikli bir insani konu olduğuna, şimdiki statükoyu kalıcı kılacak veya meşrulaştıracak herhangi bir girişime karşı olunduğuna işaret edilen kararda, Belediye Konseyi, Kıbrıslı Türklere de, Kıbrıslı Rum hemşerileriyle seslerini birleştirerek şehrin geri verilmesi talebine katılmaları çağrısında bulundu. Mağusa Belediyesi’nin kararında, bir bütün olarak Kıbrıs halkının ve siyasi liderliğin, anlaşmazlıkları bir tarafa bırakarak Kıbrıs ve tüm Kıbrıslılar için yeniden birleşme, barış ve refah mücadelesi verilme çağrısı da yapıldı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhuriyetçi türk partisi Merkez Yönetim Kurulu üyesi Armağan Candan'ın gazeteye verdiği röportaj. Gazeteye göre Armadan Candan röportajında var olan statükonun değişmesi için girişimin Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler tarafından birlikte bulunmasını istedi. Krans Montana sonrası yaşanan hayal kırıklığına dikkat çekti ve "statükoyu dalgalandıracak" yolların bulunması gereği üzerinde durdu. Kıbrıs sorununa iki toplumlu iki bölgeli federal çözümün kabul edilen tek ortak çözüm olarak varlığını sürdürdüğüne vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand