14/8/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi 2018 Şubat seçimlerine yönelik partilerin rakipleriyle karşıtlığı yükseltmesi. Gazeteye göre Ağustos sonrası seçim mücadelesine hazır olarak girmek amacıyla siyasi güçler iç cephede ses tonlarını yükseltmeye başladılar. Seçmenlerini toparlamam amacıyla çatışma yolunu seçmiş durumdalar. Cumhurbaşkanlığı da seçim sürecine girmiş durumda ve muhalefetin hiçbir söylemini yanıtsız bırakmıyor. Nitekim daha dün Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos DİKO başkanı Nikolas Papadopulos'un bir seçim toplantısında ifade ettiklerine anında yanıt verdi. Viktoras Papadoplulos, Cumhurbaşkanının ilk kez Türkiye'yi müzakere masasına oturtmayı başardığını söyledi. Bu arada karşı saldırıya da geçerek DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ve kendisine destek veren partilerin görüşmeleri istemediğini belirtti. Viktoras Papadopulos'a yanıt ise Nikolas Papadopulos'un seçim bürosu sorumlusu Hrisis Pantelidi'den geldi. Panteli verilen yanıtı ve "değişim güçleri görüşmeleri istemiyor" görüşünü "Ağustos anekdotu" olarak niteledi. DİKO Başkanı Papadopulos da cumartesi akşamki seçim etkinliğinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Kıbrıs sorununu ele alış biçimi nedeniyle sert eleştirilerde bulunmuş ve kendisini "acı veren tavizler" vermekle suçlamıştı. " Herşeyi verdi, hemen hemen herşeyi" dedi. Bu arada AKEL'de taktik değişikliği gözlemlendi. Lefkara Festivalinde konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünde Türkiye'nin yıllardır var olan sorumluluğuna dikkat çekerken Krans Montana'da süreci yönetme konusunda Cumhurbaşkanına eleştirilerde bulundu. Kipriyanu bu arada çözümün adada asker kalmasını ve üçüncü ülkelerin garantörlüğünü öngöremeyeceğine de vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bankalar yeni personel alımına gidiyor. 3 banka bu yönde karar aldı. Kıbrıs Bankası 18 Ağustos'a kadar başvuru kabul edecek. Helenik Bank'ın da başvuru kabul süresi 15 ağustos. Kooperatif Merkez Bankasında ise başvuru süresi dolmuş durumda. 2013'ün dramatik olayları sonrası banka memurlarının işten ayrılmalarını teşvik için özel programlar hazırlanmıştı. 2014 sonrası ise somut hedefler için sınırlı sayıda işe alımlara başlandı. Bankalar Birliği verielrine göre 2016 yılında banka çalışanlarının sayısı 10.210'du.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi açık artırma ile satışlarda yaşanan başarısızlık hikayesi. Gazeteye göre kredi taksitleri ödenmeyen ipotekli malların satışını düzenleyen yeni yasal çerçeve başarılı olmadı. Meclis'ten çok yoğun tartışmalar sonrası geçen ve uygulamaya konan yasa bekleneni vermedi. Bu arada ipotekli malların ve birinci evlerin yığınsal olarak satılacağı korkusu da gerçekleşmedi. 216 taşınmaz ipotekli malı satışa çıkaran bir banka bunların ancak 13'ünü sattı. Bankacılar şimdi geri dönmeyen krediler sorununa çözüm için sonuç alıcı olmak amacıyla çerçevenin değiştirilmesi gerektiği görüşünü savunuyorlar. Böylesi bir şeyin, kredi kullanıcıları için de baskı unsuru olacağı ve sonuçta %20-25'lik bir kesimin ya son anda borcunu ödeyeceğini ya da bankaları ile bir anlaşmaya gideceği yönünde değerlendirmeler var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras Kasım ayı içinde Lefkoşa'da üçlü bir görüşme gerçekleştirecek. Ahram Online internet sitesine görüşme haberi Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis'e ait. Kasulidis kendilerine verdiği bir röportajda üçlü zirvede bölgedeki son gelişmelerin ve ekonomik ve siyasi düzeyde üçlü işbirliğinin ele alınacağını söyledi. Üç lider 2015 sonrası beşinci kez bir araya gelecek. İlk görüşme 2015 yılında Kahire'de gerçekleştirilmişti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi devletin 2015 yılında Kooperatif Merkez Bankası'nın ikinci kez sermaye artırımında Kıbrıs Cumhuriyeti ve Banka, devletin, bankanın sahipleri arasından ayrılması için somut bir plan uygulama konusunda anlaşmışlardı. Bu anlaşma temelinde de Kooperatif Merkez Bankası katılım sermayesini artırma yoluyla Kıbrıs Borsası'na kaydolacak ve bu açılım katılım sermayesinin en az %25'ni oluşturacak. İkinci evrede %25'lik bir kesim daha halka açılacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Adalet Bakanı İonas Nikolau dün Türk işgali sırasında yalamalrını yitiren Antoni Kafeci ve Vasos agatangelu anısına düzenlenen anma etkinliğinde konuşurken Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri parametreleri çerçevesinde diyaloga geri dönmeye hazır olduğunu söyledi ve bunun kendilerine Kıbrıs sorununun çözümünde Türkiye'yi sorumlulukları ile yüz yüze getirme fırsatı verdiğini belirtti. Nikolau Türk uzlaşmazlığının kırılması için birlikte hareket etme zorunluluğu olduğu görüşünü savundu. Gelecek kuşaklara Avrupalı, çağdaş ve diğer devletlerle eşit bir gelecek yaratma yükümlülükleri olduğunun altını çizdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Strovolo sanayi bölgesinde kiralarla ilgili olarak yaşanan skandallar. Gazeteye göre Strovolo sanayi bölgesinde yıllık kira 6.660 euro. Ancak kiracılar bunu daha sonra Eczaclık Dairesine yine yıllık 135.000 euroya kiraladı. Bu, var olan birçok olaydan sadece bir örnek. Kamu, devletin sırtından kurban ediliyor. Devlet sanayi bölgesinde kullanılan arsaları kiraya veriyor daha sonra da üçüncü çevrelerden kiraladığının çok katına bunları tekrar kendisi kiralıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Hükümeti Mağusa'nın kapalı bölgesinin açılmasının yasadışı Dimbu hava alanının uluslararası uçuşlara açılmasıyla bağlantılı hale getirilmesine karşı. Üst düzey bir Hükümet yetkilisi Haravgi'ye yaptığı açıklamada bu konudaki görüşün net olduğunu söyledi. Kıbrıslıtürk müzakereci Özdil Nami kathimerini gazetesinde yayınlanan röportajında Dimbu'nun karşı Mağusa'nın kapalı bölgesininaçılamsını gündeme getirmişti. Kıbrıs Hükümet yetkilisi bunun eski bir öneri olduğunu ve ilk yapıldığında da kabul edilmediğini hatırlattı. Böylesi bir şeyin kabulünün devletine egemenlik haklarının var olmayan bir devlete devri anlamına geleceğine dikkat çekti. yetkili bu arada Nami'nin bölgenin açılmasının toprak ya da güven artırıcı önlemler içinde olmayacağı görüşünü ise yorumlamaktan kaçındı. Aynı yetkili Kıbrıslırum müzakereci Andreas Mavroyannis'in müzakerelere derhal dönülmesi gerektiği görüşünü yorumlaması istendiğinde de Cumhurbaşkanının masaya derhal dönüş önerisinin masada olduğunu ancak bunun gerçekleşmesi için türk tarafının da Guteres çerçevesini kabul etmesi gerektiğini belirtti. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Anastasiadis görüşmelerin yeniden başlaması talebiyle Genel Sekretere bir mektup yazma konusunu incelediğini söylemişti. Söz konusu yetkili ise böylesi bir durumun gündemde olmadığını belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand