A. Mavroyannis: Görüşmeler en kısa sürede başlamalı

Kıbrısrum tarafı müzakerecisi Andreas Mavroyannis görüşmelerin  kısa sürede başlaması  gerektiğine, farklı bir durumda görüşmelerde bugüne kadar elde edilen siyası kazanımların yitirilmesi  tehlikesinin olacağına vurgu yaptı.

Mavroyannis Eylül ayına dek Birleşmiş Milletler’în iyi niyet görevini yeniden aktifleştirecek koşulların yaratılması ve yeni  üst düzey bir görüşmenin olup olamayacağı olasılığının araştırılması  gerektiğini söyledi. “Politis” gazetesine röportaj veren Mavroyannis gerek Şubat Cumhurbaşkanlığı seçimleri gerekse Kıbrıstürk toplumundaki seçimler nedeniyle  sürecin yoldan çıkmasına müsaade edilmemesi gerekliliği üzerinde durdu. Mavroyannis, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in uğraşıları terk etmeyeceğini netleştirip,  Türkiye’nin temel konularda tavrında mutlak  olarak değişiklik olmasını koşul olarak ileri sürdüğünü de not etti. Mavroyannis Krans Montana Konferansı’yla ilgili olarak da Türkiye Dışişleri Bakanı’nın yemek gecesinde müdahale hakkının ve tek yanlı müdahalenin kaldırılamayacağını, ancak çözümün uygulanmasından ve 15 yıl sonra kaldırılacağına atıfta bulunduğunu belirtti.  Askerlerle ilgili olarak ise özlü azaltılmayı kabul ettiğini ancak kalanların daima kalacağı görüşünü savunduğunu dile getirdi.  Bu yaklaşımların da süreci havaya uçurduğuna dikkat çekti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:07

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand