Kran Montana'da 8. günü Antonio Guteres'in mevcudiyeti belirleyecek

Kran Montana’daki Kıbrıs Konferansı’nın sekizinci gününü, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin sürece ikinci müdahalesi belirleyecek.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres bugün sabah erken saatlerde Kran Montana’ya vardı ve saat 12’de kendisinin de katılımıyla güvenlik ve garantiler konusunda bir saat sürmesi beklenen ilk toplantı gerçekleştirilecek. Guteres bunun hemen akabinde önce Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve sonra da Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile yarımşar saat sürecek baş başa görüşmelerde bulunacak. Guteres bu temasları sonrası da heyet başkanlarına bir çalışma yemeği verecek. Var olan programına göre Guteres yemak sonrası üç garantör ülke ve Avrupa Birliği temsilcileriyle ayrı ayrı bir bir araya gelecek. Guteres akşam üzeri de tüm ilgili tarafların katılımıyla yeni bir toplantı düzenleyecek. İki toplum lideriyle de ortak bir toplantıda tekrardan bir araya gelecek. Bunu da ortak akşam çalışma yemeği izleyecek.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eida, Genel Sekreter’in Kran Montana’ya ziyaretiyle daha iyi bir durumun ortaya çıkması için uğraş verildiğini söyledi. Eida tüm ilgili tarafların süreçle ilgili açıklama yapmama konusunda mutabakat sağladıklarını ifade etti. Dün akşamki toplantı sonrası, Genel Sekreterin mevcudiyetinin en iyi sonucu vermesi için hazırlıkları tartıştıklarını dile getirdi. Eida, Kran Montana Konferansı’nın süresiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de akşamdan önce buna yanıt veremeyeceğini söyledi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:13

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand