Maliye Bakanı'ndan doğal gaz ve ekonomi hakkında açıklamalar

Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, meclise Milli Hidrokarbon Fonu oluşturulmasını öngören yasa tasarısını onaylaması için çağrı yaparak,

bu yöntemle doğal gazdan elde edilecek gelirin yönetiminin daha net olacağını belirtti. Haris Yeorgiadis, kurumumuza yaptığı açıklamada, söz konusu yasa tasarısının 1 yıldan fazladır mecliste bulunduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis’in, Kıbrıs sorununun çözümü durumunda federasyon gelirlerinin dağıtılmasıyla ilgili siyasi partilerin gösterdiği tepkiler hakkında ise, söz konusu açıklamanın doğal gaz gelirleriyle herhangi bir ilişkisi bulunmadığını vurguladı. sadece federasyon gelirlerinin %6’sunun altyapı projeleri için kurucu devletlere dağıtılmasıyla ilgili geçmişte varılan bir uzlaşı hakkında olduğuna dikkat çekti. Bu uzlaşı temelinde, iki kurucu devletin yaşam seviyesinde denklik oluşana kadar, ilgili gelirlerin 5/6’sının Kıbrıslı Türk kurucu devletine, 1/6’sının ise Kıbrıslı Rum kurucu devletine verilmesinin planlandığını kaydetti. Yeorgiadis bunun sadece bir uzlaşı olduğunu ve anlaşma olmadığına vurgu yaptı.

Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, Moody’s derecelendirme kuruluşunun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kredi notunu arttırmasını yorumlayarak, çöplük kategorisinden çıkma yolunda ilerlendiğini belirtti. Yeorgiadis, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıs ekonomisinin yatırım seviyesine ulaşmayı başarması için 1 derece daha yükselmesi gerektiğine dikkat çekti. Standard and Poors adlı derecelendirme kuruluşunun Kıbrıs ekonomisinin notunu yükseltmesi durumunda söz konusu seviyeye ulaşılacağını söyleyerek, bunun önümüzdeki 12 ay içinde gerçekleşeceği yönündeki görüşünü dile getirdi. Yeorgiadis, Kıbrıs ekonomisinin notunun yükseltilmesinin, ekonominin doğru gidişatta bulunduğunu doğruladığını ifade etti. Hükümetin tehlikelerle karşı karşıya kaldığını, bununla birlikte reformların devam etmesi ve adaya daha fazla yatırımın çekilmesi için ortaya konan çabaların yoğunlaşması gerektiğinin altını çizdi. Hükümetin, kalkınmayı destekleyen yeni projeler teşvik etmeye ve mümkün olduğunda vergi hafifletmeleri yapmaya çalıştığını sözlerine ekledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu   

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:09

Son Haberler

21 Nisan
basın özetleri 21.04.21
12:57
Kıbrıslı Rum yazarlardan 20.04.21
09:58
20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Tüm haberler

Video on Demand