Hükümetten AKEL'in eleştirilerine tepki

AKEL, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müzakerelere dönmek için ortaya koyduğu koşulların, öncelik politikasına işaret ettiği görüşünü savundu.

AKEL’den yapılan açıklamada, benzer politikaların çıkmazla, sorumluluğun Kıbrıs Rum tarafına atılmasıyla ve yeni oldu-bittilerle sonuçlandığını ifade eti. AKEL, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki yönetim şeklinin yeni oldu-bittilerin oluşmasıyla ilgili tehlike taşıdığını ve anlaşılan çerçevede ve ilkeler temelinde bir çözüm çabasını çok daha zorlaştırdığını dile getirdi. Partiden yapılan açıklamada, Anastasiadis’in garantörlükler, müdahale hakları ve işgal ordusunun adadan ayrılması şartıyla müzakerelere hazır olduğunu ifade etmesinin, öncelikler politikasına işaret ederek, herhangi bir başarı ihtimali bulunmadığının altını çizdi. Anastasiadis’in öncelikleri sıralamak yerine, çözümün ilk gününden itibaren garantörlükler ve müdahale haklarının ortadan kaldırılması ve iki yıl içinde işgal ordusunun etkin bir şekilde azaltılması için Birleşmiş Milletler’in ve Avrupa Birliği’nin hatta Britanya’nın desteğini kullanabileceğini ifade etti. Üzerinde görüşülecek tek konunun, askerin ayrılmasıyla ilgili maddenin yer alması veya Türk silahlı kuvvetlerinden 650 askerin revize edilmesi olduğuna işaret etti.


Hükümet Sözcüsü Vekili Viktoras Papadopulos, yaptığı yazılı açıklamada, AKEL’in sürekli olarak kullandığı taktiğin, açık ve net olarak seçim öncesi menfaati taşıdığını ve tehlikeler içerdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı’nın politikasının, Birleşmiş Milletler’i ve Avrupa Birliği’ni hatta Britanyayı, çözümün ilk gününden garantörlüklerin ve müdahale haklarının ortadan kaldırılması ve iki yıl içinde işgal ordusunun etkin bir şekilde azaltılması tezini destekler hale getirdiğinin AKEL tarafından iyi bilinmesini memnuniyetle karşıladı. Bununların Guterres’in ortaya koyduğu çerçevede de yer aldığına dikkat çekti. Bununla birlikte, Türkiye’nin Guterres’in çerçevesini kabul etmesi durumunda, Cumhurbaşkanı’nın müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu ifade ederken, AKEL’in hangi noktada hemfikir olmadığını anlamadığını dile getirdi

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu   

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:09

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand