31/7/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Lefkoşa önümüzdeki günlerde Kıbrıs sorununda alanın netleşmesini bekliyor. Herkesin dikkati kamuoyunda izlenim yaratmak amaçlı açıklamalar ve basına sızdırmalar sonrası Türkiye'nin niyetinin açığa çıkacağı Mağusa'ya çevrilmiş durumda. Diğer taraftan Lefkoşa Espen Barth Eida'nın görüşmeler süreciyle ilgili "iyi niyet" görevi raporunu bekliyor. Eida iki lidere veda etmek için de belki de Perşembe günü son kez Lefkoşa'ya gelecek. Bu arada Lefkoşa, Mağusa konusuna iki eksen üzerinden yaklaşıyor. İlk olarak kentin açılışını Birleşmiş Milletler kararları temelinde ve güven artırıcı önlemler çerçevesinde Türk tarafı ile görüşmeye hazır görünümü veriyor. İkinci olarak da Ankara'nın salt izlenim yaratma amaçlı oyunlarını geri püskürtmek için kendi diplomatik girişimlerine hazırlık yapıyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu açıkladı ancak bunun için "yeter ki ortaya koyduğumuz ön koşullar karşılansın" dedi. Yani " Bağımsız bir devlet olarak barış içinde yaşmak için Türkiye garantileri, müdahale hakkını sonlandırsın, askerler adadan çekilsin". bu arada Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki faaliyetlerine Amerika Birleşik Devletleri'ni dahil etme çalışması soru işaretleri yarattı. Türkiye Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde Baf açıklarında 6.parselde deniz bölgesini bugün öğleden sonrası için kapattı. Amaç Amerika Birleşik Devletleri deniz kuvvetleri gemisinin deniz altısının çekilmesi. Lefkoşa buna karşı NAVTEKS ile yanıt verdi ve Birleşik Devletleri Lefkoşa Büyükelçisi Bayan Dorehi'den de izahat istedi. Bayan Dorehi ise Kıbrıslı yetkililerin sorusuna konuyla ilgili bir bilgisi olmadığı yanıtını verdi. Bugün Waşington nezdinde de girişimlerde bulunulacak ve kon daha bir netleştirilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- 2017 yılı adaya turist gelişi açısından rekora gidiyor, ancak kaliteli turizm ve adaya gelen turistlerin harcamaları olgusu turizm sektörünü meşgul etmeli. Adaya gelen turist sayısı rekora gitmekle birlikte turizm gelirleri buna paralel bir gelişme göstermiyor. 2016 yılında turizm gelirleri 2,36 milyar euro olmuştu. Bu da bir yıl önceye göre %11,9 artış anlamına geliyordu, oysa turist sayısındaki artış %19,8olmuştu. 2013 yılına göre artış %13,5 oysa turist sayısındaki artış %32.5. Geçen yıl yılında turist başı harcama ortalaması hemen hemen 2008 yılına denk oldu. 2008 yılında kişi başı ortalama harcama 745,8 euroyken bu 2016 yılında 741,7 euro oldu. Kişi başı harcama açısından bu dönemde 8682 euro ile en iyi yıl 2013 yılı oldu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Kıbrıs politikası. Gazeteye göre Kran Montana müzakerelerinin çökmesi sonrası Cumhurbaşkanı her geçen gün daha fazla öncelikler ve ret politikasına geri gidiş yapıyor. Görüşmelere geri dönmeye hazır olduğunu ifade ediyor ancak garantilerin, müdahale hakkının kalkmasını ve Türk askerlerinin adadan ayrılmasını Türkiye'nin kabul etmesi önkoşulunu ileri sürüyor. Cumhurbaşkanı yeni koşullar ileri sürerek kendi kendini tekrarlarken öncelikler politikasıyla da " merkez siyasi "alanı izliyor ve retçiliğe yöneliyor. Bu koşullarda Ulusal Konsey yarın toplanacak ve bugüne kadarki gelişmeler hakkında Cumhurbaşkanı tarafından bilgilendirilecek. Cumhurbaşkanı Konsey'e Türkiye'nin Maronitlerin köylerine geri dönmeleri Mağusa'nın kapalı bölgesinin olası açılımı konusunda Hükümetin üstlendiği faaliyetler hakkında da bilgi verecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslı Emekliler Birliği EKİSİ, DİSİ'nin emeklilerin yaşam standartlarının iyi olduğu görünümü vermesine karşı çıktı. EKİSİ, emeklilerin yaşam standartlarının son yıllarda %30 oranında düştüğü görüşünde. EKİSİ'ye göre 25 bin emekli bu dönemde düşük emekli maaşı alanlara destek amacıyla verilen küçük meblağlı ek çekini kaybetti. Hükümet bugün dahi Garanti Edilmiş Asgari Gelir yasasında düşük emekli maaşı alanlar lehine değişiklik yapmaya yaklaşmıyor. Ortaya koyduğu kriterlerle Paskalya İkramiyesi alanların çoğunluğunu bu ikramiyeden mahrum bıraktı. Emekliler için parasız sağlık hizmetleri i de kaldırdı. Toplu taşıma araçlarından parasız yararlanma hakkı da emekliler için kaldırılan bir diğer hak oldu.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eida'nın liderlerle baş başa yeniden görüşecek olması. Gazeteye göre Kran Montana çıkmazı sonrası Cumhurbaşkanı'nın katılma kararı aması durumunda Anastasiadis ve Akıncı Eida'nın veda partisinde yeniden konuşacaklar. Montana görüşmeleri sonrası iki toplum lideri önümüzdeki Perşembe günü Eida'nın veda partisinde yeniden konuşma fırsatı bulacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis söz konusu veda partisine katılıp katılmama konusunda henüz karar vermedi ancak Politis'in elde ettiği bilgilere göre partiye katılacak. Cumhurbaşkanı'nın aşırı uç 6 Temmuz yemeği görüşme tutanaklarından bir kısmını yayınlamaktan vazgeçme konusunda ikna edilerek son günlerde ses tonları aşağı çekilmiş olsa da Cumhurbaşkanı, Eida'nın faaliyetlerinden ve ortaya koyduğu görüşlerden duyduğu rahatsızlığı saklamıyor. Cumhurbaşkanı'nın çalışma arkadaşlarının tavsiyesi Birleşmiş Milletlerin Montana'nın ve ayni zamanda Cenevre ve Mont Peleran'nın arka planındaki olayların raporda detay olarak kayda geçeceği ancak taraflardan herhangi birine sorumluluk yüklenmeyeceği i güvencesi verdikleri koşullarda söz konusu veda partisine katılması ve benzinde daha fazla benzinle gitmemesi yönünde. Hükümet cephesi veda partisine rağmen Eida'nın, partisinin Norveç seçimlerinde zafer kazanması ve bakan olarak görev üstlenmemesi durumunda Genel Sekreter'in özel danışmanı pozisyonunu terk etmeyeceği inancına sahip. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis ortaya koyduğu ön koşulların yerine gelmesi durumunda müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Limasol'da yaptığı bir konuşmada Türkiye'yi uzlaşmazlığı ile Kran Montana'da süreci çıkmaza sokmakla suçladı. Bununla birlikte kendi uğraşılarının sona ermeyeceği güvencesi verdi. "en nihayetinde arzulanan sonuca ulaşabilmemiz için bugün kadar süreci uzaktan izleyen bazılarının daha aktif katılımını sağlama yönünde Birleşmiş Milletler çerçevesinde mümkün olan her uğraşıyı ortaya koymaya devam edeceğiz" dedi. Cumhurbaşkanı bu arada barış içinde birlikte yaşamak için Kıbrıslıtürklerle bir uzlaşmanın olması için Türkiye'nin işgalinden kesin bir biçimde kurtulması gerektiğine de vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis'in hidro karbon konusundaki açıklaması merkez siyasi alanın öfkelenmesine yol açtı. Merkez siyasi alan Kasulidis'in konuya ilişkin son açıklamalarını Anastasiadis Hükümetinin enerji konusunda yeni bir tehlikeli tavizi olarak değerlendirdi. Kasulidis Cumartesi akşamı "MEGA ONE" televizyonunda konuşurken bazı ifadeleri doğal gazdan gelirin altıda beşinin Kıbrıslıtürklere verilmesi yönünde anlaşma olarak yorumlandı. DİKO konuyla ilgili açıklamasında Kasulidis'in Kıbrısrum tarafının tavizlerinin büyüklüğünü ve genişliğini açıkladığına dikkat çekti. Bunun Anastasiadis'in politikasının başarısızlığını ortaya koyduğuna da dikkat çekti. DİKO'ya göre dönüşümlü başkanlık, gelecekte Kıbrıstürk yönetimi altında kalacak bölgede mülkiyette ilk söz hakkının yasadışı kullanıcıya verilmesi, kararların tümünde bir Kıbrıslıtürk oyu talebiyle veto hakkı, 80 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına içşi, turist yada öğrenci olduğu nu belirtmesiyle serbest dolaşım, yerleşim hakkı verilmesi, çok uluslu güçte Türk polislerin olması, belirsiz sayıda Türk işgal askerine çözüm sonrası da adada kalma olanağı verilmesi önemli tavizler. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos da henüz açıklanmayan daha ne kadar taviz verilmiş olduğu sorusunu sordu. EDEK de aynı dalga boyutunda tavır ortaya koydu ve bu konularda neden Ulusal Konseye bilgi verilmediği sorusunu sordu. Dayanışma Hareketi ise Anastasiadis'in tehlikeli taviz politikasının henüz sona ermediğine vurgu yaptı. Tüm bunlara karşı Kasulidis kendisinin atıfta bulunduğunu ve ilk yıllarda Kıbrıstürk toplumunda kişi başı gelir düzeyi Kıbrısrum tarafına ulaşıncaya dek federal devletin kalkınma bütçesinin altıda beşinin Kıbrıstürk ve altında birinin de Kıbrısrum toplumuna gideceğini söylediğini belirtti. Bunun federal bütçede olacağını ve federal bütçenin de oluşturucu devlet bütçelerine göre çok daha küçük olacağına dikkat çekti. Bu durumun hidro karbon gelirleriyle herhangi bir bağlantısı olmadığını da dile getirdi.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

22 Nisan
Kiprianu: Türk tarafına baskı uygulanması için bahanelerin ortadan kaldırılması gerek
17:03
Peter Stano: Şu anda AB'nin zirveye davet edildiğini teyit edemem
17:00
Aşılanmış kişilerin Avrupa'da karantina ve maske zorunluluğu olmadan yolculuk yapabilme olasılığı inceleniyor.
16:58
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Tüm haberler

Video on Demand