27/7/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in sonuçta dün Kran Montana görüşme tutanaklarını kamuoyuna vermekten vazgeçmesi. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin sonuç alıcı müdahalesi sonucu Cumhurbaşkanı Anastasiadis görüşme tutanaklarını yayınlamak yerine dosyalara koyup Güvenlik Konseyi üyelerine ve Eida'nın bilgilendirme yapacağı daha başkalarına gönderme kararı aldı. Dün herkes Cumhurbaşkanı'nın 6 temmuz görüşme tutanaklarını tutanakları yayınlamasını beklerken bundan vazgeçildiği görüldü. Elde edilen bilgilere göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres Birleşmiş Milletler'deki Kıbrıs büyükelçisi ile temasa geçti ve kendisinden Cumhurbaşkanına 6 Temmuz görüşme tutanaklarını yayınlanmaması isteğini iletmesini istedi. Genel Sekreterin bu girişiminin bir sonucu olarak dün sabaha kadar tutanakların kamuoyu ile paylaşılmasında ısrar eden Cumhurbaşkanı Anastasiadis tavrını değiştirdi. Genel Sekreterin çağrısı dengeyi değiştirdi ve bunların yayınlanmasının Kıbrıs sorununda olumsuz gelişmelere yol açacağı da açıktı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Genel Sekreter Guteres arasında karşıtlığın ötesinde Espen Barth Eida'nın Genel Sekretere raporunu sunması sonrası adaya dönüp veda toplantıları yapacak olması da söz konusu kararın alınmasında etken oldu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis yazılı açıklamasında Eida ile Pazartesi günü gerçekleştirdiği görüşmesinden Türkiye'nin tartışmalı konuyla ilgili tezleri konusunda kendisinin haklı olduğunun göründüğü bazı olgulara atıfta bulundu. Eida da yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözüm uğraşılarının Birleşmiş Milletler parametreleri içinde devam etmesi gereğine vurgu yaptı raporunu sunduktan sonra temaslarına devam etmek için 3 Ağustos'ta adaya döneceğini belirtti. Elde edilen bilgilere göre Eida adaya iki liderle vedalaşmak için gelecek. Norveçli diplomat dün de Kıbrıs'ta görev yapan ülke büyükelçileriyle görüştü ve kendilerini son gelişmeler hakkında bilgilendirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİKO merkez komitesi toplantısında Kıbrıs sorunu ağırlıklı konu oldu. Nikolas Papadopulos Kran Montana görüşmeleri hakkında kurula bilgi verdi ve sorunu ele alış biçim nedeniyle Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i eleştirdi. " Anastasiadis'in eski tezlerden tehlikeli tavizler içeren öneriler sunması büyük bir yanlış olmuştur ve bu tavizler artık bir veri olarak görülmektedir." dedi. Papadopulos Kıbrıs sorununda durumun ciddi endişe olduğunu, sürecin sona erdiğini, Genel Sekreter'in çıkmaz ilan ettiğini ve Türkiye'nin arzuladıklarını başardığını belirtti. Anastasiadis'in yanlış stratejisinin ve süreci yanlış yönetmesinin Türkiye'ye hiçbir şey vermeden çok şey kazanma olanağı verdiğine dikkat çekti. Kran Montana'nın izlenen stratejinin yanlışlığını bir kez daha ortaya koyduğu görüşünü savundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Türk tarafın Kıbrıs sorununda B Planı'nı harekete geçirmiş olması. Gazeteye göre Kıbrıstürk tarafı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı'na Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Kran Montana müzakerelerinin çökmesi sonrası önceden açıklamış olmasına karşın Birleşmiş Milletler parametrelerinden ayrılmayacağı güvencesi verdi. Bununla birlikte Türk tarafı B Planı'nı harekete geçirdiği görünümü var. Dün Maronitlerin işgal altındaki köylerine geri dönmeleri kararı alındı. Konu belli bir süredir gidip geliyordu ve müzakerelerin çökmesi durumunda uygulanmaya konacak Türklerin B Planı'nın bir parçası olarak sunuluyordu. Maronit toplumu bu konuyu ciddi olarak değerlendiriyor. Dün işgal bölgesinde gerçekleştirilen ve özellikle de ordu temsilcilerinin ve diğer "yetkililerin" de katıldığı toplantının bileşimi rejimin bu konuya sıcak yaklaştığını ortaya koydu. Kıbrıstürk basınında Mağusa'nın kapalı bölgesine 16 bin kişinin geri dönmesinden de bahsediliyor. Söz konusu gelişmeler dün akşam geç vakit Kıbrıs Hükümetince de gündeme alındı. Hükümet konuyu Kran Montana çıkmazının nedenlerin biri olan Türkiye'nin planlamalarının yaşama geçirilmesi yönünde atılan adımlar olarak yorumladı. Hükümete göre bunun amacı 1974 sonrası ortaya çıkan kabul edilemez statükoyu sürdürmek, yeni oldu bittiler ve izlenimler yaratmak. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Türkiye'ye olumlu izlenim yaratma oyunlarını bir kenara bırakma ve Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi için çalışma çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Bakanlar Kurulu tedavi amaçlı kenevir tohumu kullanımına yeşil ışık yaktı. Karara göre kenevir tohumu yetiştirilmesine ve tedavi amaçlı kullanımına olanak sağlanacak. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı amacın bu alanda yabancı yatırımcı çekmek olduğunu söyledi. Bu alanda iki izin verileceğini de duyurdu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı'nın Kran Montana'daki son gece gerçekleştirilen görüşme tutanaklarını yayınlamaktan vazgeçmesi. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Genel Sekreterin çağrısına olumlu yanıt vererek tutanakları yayınlama kararını durdurdu. Cumhurbaşkanı konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada da " Genel Sekreterin Kıbrıs sorununa yaklaşımına olan derin saygım ve diplomatik kurumlara saygısı " nedeniyle vurgusu yaparak tutanakları yayınlamak yerine Güvenlik Konseyi daimi üyelerine, Başkanına, Genel Sekretere, Avrupa Konseyi Başkanı'na ve Avrupa Komisyonuna gönderme kararı aldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı aynı açıklamasında Ulusal Konsey'in de var olan durumu değerlendirmek için 1 Ağustos'ta toplanacağını duyurdu. Bu arada Eida'nın seçici atıflarının sopn görüşmeleri sırasında kendisine verdiği izaha da tamamı ile ters olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı aynı açıklamasında Türk Hükümeti'ne de Eida'nın iddialarının doğruluğunu teyit etmesi çağrısında bulundu. Türk tarafının bu iddialara uygun davranması durumunda uğraşılarına müzakere masasında devam etmeye hazır olduğunu da belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, hala Kıbrıs’ta karşılıklı kabul edilebilecek bir çözüm için en iyi şansın, var olan Birleşmiş Milletler parametreleri olduğuna inandığını söyledi. Eide, temaslarını sürdürmek için gelecek hafta adaya yeniden geleceğini duyurdu. Bu hafta Kıbrıs’ta çeşitli temaslarda bulunan çarşamba günü yazılı bir açıklama yapan Espen Barth Eide, “Geçen hafta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne bilgi verdikten sonra Kıbrıs Rum toplumu lideri Sayın Nikos Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Sayın Mustafa Akıncı’yla temaslar yaptım. New York’tayken Genel Sekreterle, Birleşmiş Milletlerin üst düzey liderliğiyle, garantör güçler ve diplomatik çevrelerle ayrıntılı görüşmelerde bulundum” dedi. Özel Danışman, bu hafta Kıbrıs’ta liderlerle yaptığı görüşmelerde New York seyahatinin sonuçlarını paylaştığını, bu ay başında Kran Montana’da yapılan barış müzakerelerinin sonucuyla ilgili tepkileri dinlediğini söyledi. Eida " ilgili konferansın, sunulan fırsatları ve zorlukları, çeşitli katılımcılar arasında yapılan çeşitli görüşmelerin içeriklerini tüm yönleriyle değerlendirmek zaman alacaktır. Genel Sekreterin tavsiyelerine uyarak taraflar bir derin düşünce aşamasındadırlar. Hala Kıbrıs’ta karşılıklı kabul edilebilecek bir çözüm için en iyi şansın, var olan Birleşmiş Milletler parametreleri olduğuna inanıyorum.” Gelecek günlerde Genel Sekretere, tarafların bugüne kadarki düşünceleri hakkında bilgi vereceğim. Gelecek hafta bu temaslara devam etmek için Kıbrıs’a döneceğim.” dedi

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı'nın Montana'da son gece görüşme tutanaklarını yayınlamaktan vazgeçmesi. Gazeteye göre Hükümet son geceki görüşmede Kıbrıslırum müzakereci Andreas Mavroyannis'in tuttuğu tutanaklarını yayınlama tehdidinde bulundu ancak daha sona geri adım attı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Feldman'ın zarar verilmemesi ve duygusal davranılmaması çağrısı sonrası tutanakların yayınlaması kararından geri adım atıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL, Hükümetin gizli görüşmelerin tutanaklarının hem de resmi olmayan ve Kıbrısrum tarafının tutmuş olduğu yayınlanması niyetinin Kıbrıs'ı uluslararası örgütle karşı karşıya getireceği ve Kıbtısrum tarafının güvenirliği sarsacağını görüşünde. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada böylesi bir tavrın tehlikeli ve zarar verici olacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanının muhalefette olduğu dönemlerde dönemin Cumhurbaşkanı Papadopulos'a eleştirilerde bulunurken 2004 Ninsan'ında "ülkelerini BM’yle, AB’yle ve genelde uluslararası toplumla çatışmaya sokarak tecride sürükleyenler, ülkelerini aşağılıyor ve rezil ediyorlar” diyordu hatırlatması yapan Stefanu "şimdi ne değişti de Cumhurbaşkanı Anastasiadis böylesi bir yönde hareket ediyor" sorusunu sordu. Stefanu devamla da Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs sorununun çözümüne hizmet etmek istemesi durumunda Kıbrıs sorunundaki politikasını seçim amaçlı bir temelde belirlememesi ve sorunun özüne odaklanarak müzakerelerin İsviçre'de kesintiye uğradığı noktadan devam etmesinin koşullarını yaratılması gerektiğine işaret etti. Bunun Türkiye’nin Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler çerçevesinden çıkarmayı artık açıkça hedeflediği ve işgal altındaki bölgedeki bazı güçlerle işbirliği içerisinde toprak üzerinde taksimin ilerletilmesini planladığı koşullarda bu daha da zaruri bir hale geldiğinin altını çizdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand