Hükümet Sözcüsü: BM ile çatışma söz konusu değil

AKEL, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in sadece Birlşemiş Milletler’in yetkilileriyle değil örgütün kendisiyle de büyük çatışma halinde olduğunu belirtti.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Espen Barth Eide’nin Genel Sekreter’den ve Güvenlik Konseyi’nde tebrik mesajları aldığını ve bu durumun, Kıbrıs sorununun çözümü için yardım beklenen örgütün kendisiyle çatışma bulunduğu anlamına geldiğini açıkladı. Kiprianu, hükümet tarafından bir iç değerlendirme yapılarak, hangi konulardaki tutumun doğru veya yanlış olduğunu veya zirveye giderken ortaya konan önceliklerin, Kıbrıs sorununun çözümünden farklı olup olmadığının saptanması gerektiğini vurguladı. Esaslı diyalog ve olumlu sonuç için yeterli zemin olup olmadığı ve o zaman hükümetin zirvenin yapılmasını neden kabul ettiğini sorusunu gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bir dönem Birleşmiş Milletler’in köprü görevi görecek önerilerinin getirilmesini kabul ettiğini fakat sonrasında diyaloğun Kıbrıs mülkiyeti olduğunu ifade ettiğini hatırlattı. AKEL Genel Sekreteri, iki toplumda da merkezden uzaklaşmaya ve federasyon dışında çözüme yönelik eğilimler bulunduğunu söyleyerek, diyaloğun yeniden başlamaması konusunda endişe ifade etti. Ayrıca hükümeti Kıbrıs sorunu diyaloğunun perspektifini açık tutumaya odaklanmayarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in itibarının nasıl arttırılacağı konusunda zaman harcamakla suçladı.


Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, AKEL Genel Sekreteri’nin iddialarına cevap vererek, Lefkoşa hükümetinin Birleşmiş Milletlerle çatışma içinde olmadığını fakat Crans Montana’daki kritik yemekte yaşananlarla ilgili farklı bir yoruma sahip olduğunu ifade etti. Hristodulidis, Cumhurbaşkanı’nın Eide’nin açıklamalarına gösterdiği tepkinin menfaatlerine hizmet ettiği eleştirilerini de reddetti. Hükümet Sözcüsü kurumumuza yaptığı açıklamada, Crans Montana’daki akşam yemeğinin tutanaklarının, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler olmak üzere halkın gerçek olayları bilmesi için kamuya açıklanacağını tekrardan dile getirdi. Kıbrıs Rum tarafının İsviçre’ye Kıbrıs sorununu çözmek için gittiğini söyleyerek, 1976 yılından itibaren ilk kez güvenlik ve garantiler konusuna vurgu yapıldığına dikkat çekti. Bu sebepten dolayı, herkesin zirvenin başarıya ulaşmamasının nedeninin Türk uzlaşmazlığı olduğunu bilmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in tüm başlıklarda çok somut öneriler getiren tek kişi olduğunu ve Andros Kiprianu’nun da bu durumu herkesin önünde kabul eden tek kişi olduğunu sözlerine ekledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:10

Son Haberler

22 Nisan
Kiprianu: Türk tarafına baskı uygulanması için bahanelerin ortadan kaldırılması gerek
17:03
Peter Stano: Şu anda AB'nin zirveye davet edildiğini teyit edemem
17:00
Aşılanmış kişilerin Avrupa'da karantina ve maske zorunluluğu olmadan yolculuk yapabilme olasılığı inceleniyor.
16:58
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Tüm haberler

Video on Demand