Hükümet Sözcüsü: BM ile çatışma söz konusu değil

AKEL, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in sadece Birlşemiş Milletler’in yetkilileriyle değil örgütün kendisiyle de büyük çatışma halinde olduğunu belirtti.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Espen Barth Eide’nin Genel Sekreter’den ve Güvenlik Konseyi’nde tebrik mesajları aldığını ve bu durumun, Kıbrıs sorununun çözümü için yardım beklenen örgütün kendisiyle çatışma bulunduğu anlamına geldiğini açıkladı. Kiprianu, hükümet tarafından bir iç değerlendirme yapılarak, hangi konulardaki tutumun doğru veya yanlış olduğunu veya zirveye giderken ortaya konan önceliklerin, Kıbrıs sorununun çözümünden farklı olup olmadığının saptanması gerektiğini vurguladı. Esaslı diyalog ve olumlu sonuç için yeterli zemin olup olmadığı ve o zaman hükümetin zirvenin yapılmasını neden kabul ettiğini sorusunu gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bir dönem Birleşmiş Milletler’in köprü görevi görecek önerilerinin getirilmesini kabul ettiğini fakat sonrasında diyaloğun Kıbrıs mülkiyeti olduğunu ifade ettiğini hatırlattı. AKEL Genel Sekreteri, iki toplumda da merkezden uzaklaşmaya ve federasyon dışında çözüme yönelik eğilimler bulunduğunu söyleyerek, diyaloğun yeniden başlamaması konusunda endişe ifade etti. Ayrıca hükümeti Kıbrıs sorunu diyaloğunun perspektifini açık tutumaya odaklanmayarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in itibarının nasıl arttırılacağı konusunda zaman harcamakla suçladı.


Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, AKEL Genel Sekreteri’nin iddialarına cevap vererek, Lefkoşa hükümetinin Birleşmiş Milletlerle çatışma içinde olmadığını fakat Crans Montana’daki kritik yemekte yaşananlarla ilgili farklı bir yoruma sahip olduğunu ifade etti. Hristodulidis, Cumhurbaşkanı’nın Eide’nin açıklamalarına gösterdiği tepkinin menfaatlerine hizmet ettiği eleştirilerini de reddetti. Hükümet Sözcüsü kurumumuza yaptığı açıklamada, Crans Montana’daki akşam yemeğinin tutanaklarının, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler olmak üzere halkın gerçek olayları bilmesi için kamuya açıklanacağını tekrardan dile getirdi. Kıbrıs Rum tarafının İsviçre’ye Kıbrıs sorununu çözmek için gittiğini söyleyerek, 1976 yılından itibaren ilk kez güvenlik ve garantiler konusuna vurgu yapıldığına dikkat çekti. Bu sebepten dolayı, herkesin zirvenin başarıya ulaşmamasının nedeninin Türk uzlaşmazlığı olduğunu bilmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in tüm başlıklarda çok somut öneriler getiren tek kişi olduğunu ve Andros Kiprianu’nun da bu durumu herkesin önünde kabul eden tek kişi olduğunu sözlerine ekledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:10

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand