N.H: Kimse Crans Montana’daki sonucun sebebini inkar edemez

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, siyasi partilerin tepkilerinin, seçim öncesi çıkarlara hizmet ettiği ve iyi bir izlenim oluşturmak için yapıldığı görüşünü ortaya koydu.

Bununla birlikte, ciddi olunması ve herkesin duruma göre davranması gerekliliğine vurgu yaptı. Hristodulidis, yaptığı yazılı açıklamada, argüman ve alternatif somut öneri eksikliğinin, bazı kişilerin kolayca Türkiye’nin argümanlarını güçlendirebilecek yorumlar ve açıklamalar yapmasına yol açtığının altını çizdi. Lefkoşa ve Atina hükümetlerinin Güvenlik ve Garantiler başlığındaki ortak tezinin, Garantörlükler ve İttifak Anlaşmalarının çözümün ilk gününden itibaren ortadan kaldırılmasını öngördüğünü bir kez daha dile getirdi.  Bununla birlikte, söz konusu teze göre, çözümün ilk gününden itibaren, Kıbrıs’ta üçüncü bir ülkenin herhangi bir müdahale hakkı olmayacağını ve Türk askerinin tamamen adadan ayrılması için de takvimlendirme yapılacağını açıkladı. Hükümet Sözcüsü, herkese biraz daha dikkatli olması ayrıca, ülkenin iyliğini, geçici seçim hedefleri ve iç tüketimin üzerinde tutmaları için ricada bulundu.

Hristodulidis, Espen Barth Eide’ya özeleştiri yapması için çağrıda bulunarak, Eide’nin beklentiler oluşmasına yardımcı olduğunu, önhazırlık sürecine veya müzakerelerde yeterli hazırlık yapılmamasına katkı koyarak rol oynadığını ifade etti. Hristodulidis, Eide’nin 6 Temmuz yemeği hakkındaki açıklamalarını yorumlayarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Eide’nin birçok durumda olmasını istediği şeyin olduğuna inandığına dair açıklamasını haklı çıkardığını belirtti. Hükümet Sözcüsü bu çerçevede, Eide’nin müzakere masasında ortaya çıkan esaslı fikir ayrılıklarını indirgediğini vurguladı. Crans Montana’daki çıkmazın sorumluluğunun, Kıbrıs’ta Garantörlük Anlaşması ve müdahale haklarının devam etmesi, ayrıca adadaki Türk askerinin kalıcı olması tezinde ısrar eden Türkiye’de olduğunu yeniden dile getirdi. Hristodulidis, Lefkoşa ve Atina hükümetlerinin, Kıbrıs sorununun çözümünde üçüncü bir ülkenin garantörlük ve müdahale hakkı bulunmasının söz konusu olmadığı tezinin Eide tarafından da benimsendiğini belirtti. Hükümet Sözcüsü, Crans Montana’da olumlu sonuç alınmamasının sebebinin kimse tarafından inkar edilemeyeceğini açıkça ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:10

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand