N.H: Kimse Crans Montana’daki sonucun sebebini inkar edemez

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, siyasi partilerin tepkilerinin, seçim öncesi çıkarlara hizmet ettiği ve iyi bir izlenim oluşturmak için yapıldığı görüşünü ortaya koydu.

Bununla birlikte, ciddi olunması ve herkesin duruma göre davranması gerekliliğine vurgu yaptı. Hristodulidis, yaptığı yazılı açıklamada, argüman ve alternatif somut öneri eksikliğinin, bazı kişilerin kolayca Türkiye’nin argümanlarını güçlendirebilecek yorumlar ve açıklamalar yapmasına yol açtığının altını çizdi. Lefkoşa ve Atina hükümetlerinin Güvenlik ve Garantiler başlığındaki ortak tezinin, Garantörlükler ve İttifak Anlaşmalarının çözümün ilk gününden itibaren ortadan kaldırılmasını öngördüğünü bir kez daha dile getirdi.  Bununla birlikte, söz konusu teze göre, çözümün ilk gününden itibaren, Kıbrıs’ta üçüncü bir ülkenin herhangi bir müdahale hakkı olmayacağını ve Türk askerinin tamamen adadan ayrılması için de takvimlendirme yapılacağını açıkladı. Hükümet Sözcüsü, herkese biraz daha dikkatli olması ayrıca, ülkenin iyliğini, geçici seçim hedefleri ve iç tüketimin üzerinde tutmaları için ricada bulundu.

Hristodulidis, Espen Barth Eide’ya özeleştiri yapması için çağrıda bulunarak, Eide’nin beklentiler oluşmasına yardımcı olduğunu, önhazırlık sürecine veya müzakerelerde yeterli hazırlık yapılmamasına katkı koyarak rol oynadığını ifade etti. Hristodulidis, Eide’nin 6 Temmuz yemeği hakkındaki açıklamalarını yorumlayarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Eide’nin birçok durumda olmasını istediği şeyin olduğuna inandığına dair açıklamasını haklı çıkardığını belirtti. Hükümet Sözcüsü bu çerçevede, Eide’nin müzakere masasında ortaya çıkan esaslı fikir ayrılıklarını indirgediğini vurguladı. Crans Montana’daki çıkmazın sorumluluğunun, Kıbrıs’ta Garantörlük Anlaşması ve müdahale haklarının devam etmesi, ayrıca adadaki Türk askerinin kalıcı olması tezinde ısrar eden Türkiye’de olduğunu yeniden dile getirdi. Hristodulidis, Lefkoşa ve Atina hükümetlerinin, Kıbrıs sorununun çözümünde üçüncü bir ülkenin garantörlük ve müdahale hakkı bulunmasının söz konusu olmadığı tezinin Eide tarafından da benimsendiğini belirtti. Hükümet Sözcüsü, Crans Montana’da olumlu sonuç alınmamasının sebebinin kimse tarafından inkar edilemeyeceğini açıkça ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:10

Son Haberler

22 Nisan
Kiprianu: Türk tarafına baskı uygulanması için bahanelerin ortadan kaldırılması gerek
17:03
Peter Stano: Şu anda AB'nin zirveye davet edildiğini teyit edemem
17:00
Aşılanmış kişilerin Avrupa'da karantina ve maske zorunluluğu olmadan yolculuk yapabilme olasılığı inceleniyor.
16:58
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Tüm haberler

Video on Demand