Hristodulidis: Kıbrıslı Türklerin karar alma zamanı geldi

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıslı Türklerin gelecekleriyle ilgili ciddi ve cesur kararlar almalarının zamanı geldiğini söyleyerek,

Türkiye ile mi yoksa birleşik vatanda, Avrupa Birliği üyesi bir devlette yaşamak istediklerine karar vermeleri gerektiğini belirtti. Hristodulidis, Binali Yıldırım’ın açıklamasını yorumlayarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlamalarının planlandığı gibi sorunsuzca ilerlediğini açıkladı. Türkiye’ye verilecek en iyi cevabın ağırbaşlılık, soğukkanlılık, ciddiyet ve az açıklama olduğunu söyledi. Espen Barth Eide ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis arasında gerçekleştirilen görüşme hakkında ise herhangi bir gündem bulunmadığını kaydetti. Bununla birlikte, Güvenlik Konseyi üyelerinin bilgilendirilmesi, yaklaşımları ve büyük ihtimalle Norveç seçimlerinde aday olmayı düşündüğünü söyleyen Eide’nin gelecekteki planlarının konuşulacağı görüşünü ifade etti.  

 Hristodulidis, Kıbrıs’ta var olan mevcut durumun değiştirilmesinin görev sayıldığını söyleyerek, işgalin hatırasının zayıflamaması gerektiğini belirtti. Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, Crans Montana’da Türkiye’nin Kıbrıs’a Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını korumak için girmediği görüşünün güçlendiğini ifade etti. Ayrıca artık güvenlik ve garantilet başlığının sonucundan, Kıbrıs sorununun çözüme ulaşıp ulaşamayacağının anlaşılacağını herkesin anladığını sözlerine ekledi. Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü aracılığıyla kendi jeopolitik ve diğer hedeflerine hizmet edeceğini anlaması gerektiğini ifade ederek, bu çerçevede Crans Montana sonuçlarının değerlendirildiğini belirtti. Kıbrıs sorununun çözüm çabalarının yeniden başlaması durumunda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin fikirlerinin kullanılacağını kaydetti. Guterres’in çerçevesinde, güvenlk ve garantiler meselesi hakkında, normal bir devlette garantörlük haklarının var olamayacağı tezinin açıkça ortada olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:12

Son Haberler

21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
basın özetleri 21.09.21
13:07
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Tüm haberler

Video on Demand