Hristodulidis: Kıbrıslı Türklerin karar alma zamanı geldi

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıslı Türklerin gelecekleriyle ilgili ciddi ve cesur kararlar almalarının zamanı geldiğini söyleyerek,

Türkiye ile mi yoksa birleşik vatanda, Avrupa Birliği üyesi bir devlette yaşamak istediklerine karar vermeleri gerektiğini belirtti. Hristodulidis, Binali Yıldırım’ın açıklamasını yorumlayarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlamalarının planlandığı gibi sorunsuzca ilerlediğini açıkladı. Türkiye’ye verilecek en iyi cevabın ağırbaşlılık, soğukkanlılık, ciddiyet ve az açıklama olduğunu söyledi. Espen Barth Eide ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis arasında gerçekleştirilen görüşme hakkında ise herhangi bir gündem bulunmadığını kaydetti. Bununla birlikte, Güvenlik Konseyi üyelerinin bilgilendirilmesi, yaklaşımları ve büyük ihtimalle Norveç seçimlerinde aday olmayı düşündüğünü söyleyen Eide’nin gelecekteki planlarının konuşulacağı görüşünü ifade etti.  

 Hristodulidis, Kıbrıs’ta var olan mevcut durumun değiştirilmesinin görev sayıldığını söyleyerek, işgalin hatırasının zayıflamaması gerektiğini belirtti. Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, Crans Montana’da Türkiye’nin Kıbrıs’a Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını korumak için girmediği görüşünün güçlendiğini ifade etti. Ayrıca artık güvenlik ve garantilet başlığının sonucundan, Kıbrıs sorununun çözüme ulaşıp ulaşamayacağının anlaşılacağını herkesin anladığını sözlerine ekledi. Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü aracılığıyla kendi jeopolitik ve diğer hedeflerine hizmet edeceğini anlaması gerektiğini ifade ederek, bu çerçevede Crans Montana sonuçlarının değerlendirildiğini belirtti. Kıbrıs sorununun çözüm çabalarının yeniden başlaması durumunda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin fikirlerinin kullanılacağını kaydetti. Guterres’in çerçevesinde, güvenlk ve garantiler meselesi hakkında, normal bir devlette garantörlük haklarının var olamayacağı tezinin açıkça ortada olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:12

Son Haberler

17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümü yeniden dile getirdi.
14:53
Günden güne sağlık sistemi üzerinde bulunan baskı artıyor.
14:52
Sendikal ve sosyal örgütler erken emekliliğe %12 ceza kesintisi için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda eylem yaptı.
14:49
Hristodulidis, Dışişleri Bakanları arasında yapılan 4lü görüşmenin sonuçları konusunda memnuniyet ifade etti.
14:46
16 Nisan
Anastasiadis: İki devletin Kıbrıs sorunu çözümünde yeri yok
15:47
Vatandaşlığa geçiş konusunu araştıran soruşturma komitesi ön görüşlerini Başsavcıya sundu
15:46
basın özetleri 16.04.21
13:47
basın özetleri 14.04.21
13:13
Tüm haberler

Video on Demand