Hristodulidis: Kıbrıslı Türklerin karar alma zamanı geldi

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıslı Türklerin gelecekleriyle ilgili ciddi ve cesur kararlar almalarının zamanı geldiğini söyleyerek,

Türkiye ile mi yoksa birleşik vatanda, Avrupa Birliği üyesi bir devlette yaşamak istediklerine karar vermeleri gerektiğini belirtti. Hristodulidis, Binali Yıldırım’ın açıklamasını yorumlayarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlamalarının planlandığı gibi sorunsuzca ilerlediğini açıkladı. Türkiye’ye verilecek en iyi cevabın ağırbaşlılık, soğukkanlılık, ciddiyet ve az açıklama olduğunu söyledi. Espen Barth Eide ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis arasında gerçekleştirilen görüşme hakkında ise herhangi bir gündem bulunmadığını kaydetti. Bununla birlikte, Güvenlik Konseyi üyelerinin bilgilendirilmesi, yaklaşımları ve büyük ihtimalle Norveç seçimlerinde aday olmayı düşündüğünü söyleyen Eide’nin gelecekteki planlarının konuşulacağı görüşünü ifade etti.  

 Hristodulidis, Kıbrıs’ta var olan mevcut durumun değiştirilmesinin görev sayıldığını söyleyerek, işgalin hatırasının zayıflamaması gerektiğini belirtti. Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, Crans Montana’da Türkiye’nin Kıbrıs’a Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını korumak için girmediği görüşünün güçlendiğini ifade etti. Ayrıca artık güvenlik ve garantilet başlığının sonucundan, Kıbrıs sorununun çözüme ulaşıp ulaşamayacağının anlaşılacağını herkesin anladığını sözlerine ekledi. Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü aracılığıyla kendi jeopolitik ve diğer hedeflerine hizmet edeceğini anlaması gerektiğini ifade ederek, bu çerçevede Crans Montana sonuçlarının değerlendirildiğini belirtti. Kıbrıs sorununun çözüm çabalarının yeniden başlaması durumunda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin fikirlerinin kullanılacağını kaydetti. Guterres’in çerçevesinde, güvenlk ve garantiler meselesi hakkında, normal bir devlette garantörlük haklarının var olamayacağı tezinin açıkça ortada olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:12

Son Haberler

14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Tüm haberler

Video on Demand