Siyasi partilerin Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamaları

DİSİ Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Crans Montana’daki siyasi mesajı uluslararası alana taşıma çabalarına desteğini ifade etti.

DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu, Guterres’in çerçevesiyle ilgili belgenin emanet edilen değerli bir hazine olabileceğini belirtti. Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastadiadis’in İsviçre’ye karşılık birbirini suçlama oyununa katılmak için gittiğine yönelik yapılan eleştiriler cevap vererek, ‘Yanıt çok basit. Cumhurbaşkanı’nın inisiyatifi olmadan zirvenin dahi olmazdı.’ dedi.


AKEL Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi’nin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonuna yönelik gösterdiği destek konusundaki memnuniyetini ifade ederek, Birleşmiş Milletler parametreleri dışında çözüm arayan Türk tahriklerine cevap niteliğinde olduğunu vurguladı. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıstakilerin Crans Montana’daki çıkmazın sorumlusunun sadece ve sadece Türkiye olduğu hakkında bir hikaye inşa etmiş olsalar bile Güvenklik Konseyi’nin böyle birşeyi belirtme ihtiyacı bile duymadığına dikkat çekti. Eide’nin Crans Montana’da yaşanan olayları kaydetmesinin, partilerin de en sonunda bilgilendirilmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Güvenlik Konseyi’nin Espen Barth Eide’nin yaptığı projelere destek vermesini Lefkoşa hükümeti için bir tokat olarak niteledi. Diğer yandan arzu edilen çözüm bazı kişiler tarafından hain ve taviz verici olarak nitelendirilirken Kıbrıs sorununun çözümün nasıl başarılacağını sorguladığını dile getirdi. Kiprianu, Anastasiadis’in yöntemleri hakkında ortaya koyduğu eleştirilerde ısrar ederek, tarihin bir gün herkesi sınayacağını savundu. Crans Montana’da öncelikle Türk uzlaşmazlığının sorumlu olduğu ve Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun önemli bir sorununun ortasında son anda ayrılarak sorumluluğu aldığını belirtti.


DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Guterres’in iki tane çerçevesi bulunduğunu, birini Eide’nin hazırladığını ve diğerinin ise Lefkoşa’nın düzeltmeleri olduğunu savundu. Papadopulos, kurumumuza yaptığı açıklamada, müzakerelerin çökmesinden Türkiye’nin sorumlu olduğunu açıkça belirterek, her şekilde Kıbrıs’ın kontrolüne sahip olmak istediğini vurguladı. Türkiye’nin gerginliği arttıracağı görüşünü öne süren DİKO Başkanı, Yunanistan yardım ve desteğinin bu sebep yüzünden önemli olduğunu kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:12

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand