Siyasi partilerin Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamaları

DİSİ Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Crans Montana’daki siyasi mesajı uluslararası alana taşıma çabalarına desteğini ifade etti.

DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu, Guterres’in çerçevesiyle ilgili belgenin emanet edilen değerli bir hazine olabileceğini belirtti. Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastadiadis’in İsviçre’ye karşılık birbirini suçlama oyununa katılmak için gittiğine yönelik yapılan eleştiriler cevap vererek, ‘Yanıt çok basit. Cumhurbaşkanı’nın inisiyatifi olmadan zirvenin dahi olmazdı.’ dedi.


AKEL Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi’nin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonuna yönelik gösterdiği destek konusundaki memnuniyetini ifade ederek, Birleşmiş Milletler parametreleri dışında çözüm arayan Türk tahriklerine cevap niteliğinde olduğunu vurguladı. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıstakilerin Crans Montana’daki çıkmazın sorumlusunun sadece ve sadece Türkiye olduğu hakkında bir hikaye inşa etmiş olsalar bile Güvenklik Konseyi’nin böyle birşeyi belirtme ihtiyacı bile duymadığına dikkat çekti. Eide’nin Crans Montana’da yaşanan olayları kaydetmesinin, partilerin de en sonunda bilgilendirilmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Güvenlik Konseyi’nin Espen Barth Eide’nin yaptığı projelere destek vermesini Lefkoşa hükümeti için bir tokat olarak niteledi. Diğer yandan arzu edilen çözüm bazı kişiler tarafından hain ve taviz verici olarak nitelendirilirken Kıbrıs sorununun çözümün nasıl başarılacağını sorguladığını dile getirdi. Kiprianu, Anastasiadis’in yöntemleri hakkında ortaya koyduğu eleştirilerde ısrar ederek, tarihin bir gün herkesi sınayacağını savundu. Crans Montana’da öncelikle Türk uzlaşmazlığının sorumlu olduğu ve Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun önemli bir sorununun ortasında son anda ayrılarak sorumluluğu aldığını belirtti.


DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Guterres’in iki tane çerçevesi bulunduğunu, birini Eide’nin hazırladığını ve diğerinin ise Lefkoşa’nın düzeltmeleri olduğunu savundu. Papadopulos, kurumumuza yaptığı açıklamada, müzakerelerin çökmesinden Türkiye’nin sorumlu olduğunu açıkça belirterek, her şekilde Kıbrıs’ın kontrolüne sahip olmak istediğini vurguladı. Türkiye’nin gerginliği arttıracağı görüşünü öne süren DİKO Başkanı, Yunanistan yardım ve desteğinin bu sebep yüzünden önemli olduğunu kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:12

Son Haberler

06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Tüm haberler

Video on Demand