Siyasi partilerin Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamaları

DİSİ Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Crans Montana’daki siyasi mesajı uluslararası alana taşıma çabalarına desteğini ifade etti.

DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu, Guterres’in çerçevesiyle ilgili belgenin emanet edilen değerli bir hazine olabileceğini belirtti. Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastadiadis’in İsviçre’ye karşılık birbirini suçlama oyununa katılmak için gittiğine yönelik yapılan eleştiriler cevap vererek, ‘Yanıt çok basit. Cumhurbaşkanı’nın inisiyatifi olmadan zirvenin dahi olmazdı.’ dedi.


AKEL Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi’nin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonuna yönelik gösterdiği destek konusundaki memnuniyetini ifade ederek, Birleşmiş Milletler parametreleri dışında çözüm arayan Türk tahriklerine cevap niteliğinde olduğunu vurguladı. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Kıbrıstakilerin Crans Montana’daki çıkmazın sorumlusunun sadece ve sadece Türkiye olduğu hakkında bir hikaye inşa etmiş olsalar bile Güvenklik Konseyi’nin böyle birşeyi belirtme ihtiyacı bile duymadığına dikkat çekti. Eide’nin Crans Montana’da yaşanan olayları kaydetmesinin, partilerin de en sonunda bilgilendirilmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Güvenlik Konseyi’nin Espen Barth Eide’nin yaptığı projelere destek vermesini Lefkoşa hükümeti için bir tokat olarak niteledi. Diğer yandan arzu edilen çözüm bazı kişiler tarafından hain ve taviz verici olarak nitelendirilirken Kıbrıs sorununun çözümün nasıl başarılacağını sorguladığını dile getirdi. Kiprianu, Anastasiadis’in yöntemleri hakkında ortaya koyduğu eleştirilerde ısrar ederek, tarihin bir gün herkesi sınayacağını savundu. Crans Montana’da öncelikle Türk uzlaşmazlığının sorumlu olduğu ve Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun önemli bir sorununun ortasında son anda ayrılarak sorumluluğu aldığını belirtti.


DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Guterres’in iki tane çerçevesi bulunduğunu, birini Eide’nin hazırladığını ve diğerinin ise Lefkoşa’nın düzeltmeleri olduğunu savundu. Papadopulos, kurumumuza yaptığı açıklamada, müzakerelerin çökmesinden Türkiye’nin sorumlu olduğunu açıkça belirterek, her şekilde Kıbrıs’ın kontrolüne sahip olmak istediğini vurguladı. Türkiye’nin gerginliği arttıracağı görüşünü öne süren DİKO Başkanı, Yunanistan yardım ve desteğinin bu sebep yüzünden önemli olduğunu kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:12

Son Haberler

13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
G-7 ülkeleri Çin dampingi konusunda fikir birliğine vardı.
18:03
Mitsotakis- Erdoğan görüşmesine 1 gün kala, Ankara tahriklerde bulunuyor.
18:01
Polis, 65 yaşındaki kadının üzerinde büyük miktarda gümrüksüz tütün ürünü buldu
17:58
12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Tüm haberler

Video on Demand