Eide: Karşılıklı suçlama oyunundan kaçınılması gerekir

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, tüm ilgili taraflara birbirine suç atma oyunundan kaçınmaları için nasihatta bulundu.

Eide, Crans Montana’da yaşananlar hakkında Güvenlik Konseyi’nin bilgilendirilmesinden sonra yaptığı açıklamada, herkesin doğru olanı yaptığını ve geri kalanların hatalı olduğunu düşündüğünü belirtti. Crans Montana’da bir anlaşmaya varılması konuunda kollektif bir başarısızlık yaşandığının kabul edilmesi gerektiğini savundu. Eide, Antonio Guterres’in Kıbrıs’taki liderlerin İsviçre başarısızlığından sonra neler olabileceğini ciddi şekilde sorgulamaları gerektiği görüşünü tekrardan dile getirdi. Böyle birşey gerçekleşirse, Birleşmiş Milletler’in hazır olacağını fakat Kıbrıs’ta ve etrafında yaşanan gelişmeler sebebiyle sürecin nasıl başlayacağını görmediğini ifade etti. Ayrıca tarafların sorgulamasının, açıkça ortada olduğu görülen farklılıkların vurgulanması için değil, anlayış ve uzlaşı ruhu içinde yapılması gerektiği görüşünü ortaya koydu. Farklılıkların vurgulanmasının herhangi bir yeni sürecin başlamasını zorlaştıracağını vurguladı. Eide, Crans Montana’da yaşananların esaslı bir biçimde Genel Sekreter tarafından kayda geçirildiğini belirterek, bu sürecin Kıbrıs’ı çözüme hiç olmadığı kadar yaklaştırdığına dikkat çekti. Crans Montana’da sona doğru çeşitli parçaların yerlerine oturmaya başladığını, fakat  gecikmeden dolayı aralarında bağ kurularak anlaşmaya varılamadığını kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:12

Son Haberler

20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
19 Eylül
Amerikan saldırısında "kazara" öldürülen Afgan sivillerin akrabaları, Washington'un özrünün yetersiz olduğunu söyledi.
15:17
Protaras’ta bir turistin tasarrufunda 33 gram hint keneviri tespit edildi.
15:15
EDEK’te yeni başkanının seçileceği kongreyle ilgili parti içindeki görüş ayrılıkları devam ediyor.
15:15
Tüm haberler

Video on Demand