BM Güvenlik Konseyi: Kıbrıs sorununun çözümüne bağlı kalın.

Güvenlik Konseyi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar tarafından, Crans Montana’da yaşanan gelişmeler ve Antonio Guterres’in raporunda açıkladığı gibi,

Kıbrıs’taki Barış Gücü’yle ilgili konular hakkında bilgilendirildi. Bilgilendirme, basına kapalı gerçekleştirilen ve iki saatten fazla süren toplantıda yapıldı. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, karar metni Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesine teslim edildi. İngiliz daimi temsilcisi, toplantı sonra yaptığı açıklamada, ilgili tarafların daha sonrasında neler olacağını değerlendirebilmesi için, sorgulama döneminin yaşanmasının önemli olduğunu vurguladı. İngiliz daimi temsilci, iki tarafın, güvenlik ve Türk askerinin kalması veya ayrılması konusunda yakınlaşması için ne gerektiğine dair sorulan soruya ise, yapılması gereken daha fazla eylem bulunup bulunmadığı konusunu sorgulayarak, zaman harcamaları gerektiği cevabını verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs sorunundaki ilgili taraflara, Crans Montana’da elde edilen kâra odaklanmaları ve Kıbrıs sorununun çözülmesine yönelik bağlılıklarını korumları için çağrıda bulundu. Güvenlik Konseyi’nin Çinli Başkanı, gazetecilere yaptığı açıklamada, örgüt üyelerinin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili iyi niyet misyonlarını desteklemeye devam edeceğini belirtti. Buna paralel olarak, Kıbrıs sorununa Güvenlik Konseyi kararlarına dayanan, kapsamlı ve kalıcı bir çözüme ulaşılması yönünde iki tarafın çabalarını destekleyeceklerine dair bağlılıklarının devam ettiği konusunda yeniden güvence verdi. Ayrıca, Güvenlik Konseyi üyelerinin Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün görev süresinin 6 ay daha uzatılmasına yönelik niyetini ifade ettiklerini kaydetti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:12

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand