BM Güvenlik Konseyi: Kıbrıs sorununun çözümüne bağlı kalın.

Güvenlik Konseyi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar tarafından, Crans Montana’da yaşanan gelişmeler ve Antonio Guterres’in raporunda açıkladığı gibi,

Kıbrıs’taki Barış Gücü’yle ilgili konular hakkında bilgilendirildi. Bilgilendirme, basına kapalı gerçekleştirilen ve iki saatten fazla süren toplantıda yapıldı. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, karar metni Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesine teslim edildi. İngiliz daimi temsilcisi, toplantı sonra yaptığı açıklamada, ilgili tarafların daha sonrasında neler olacağını değerlendirebilmesi için, sorgulama döneminin yaşanmasının önemli olduğunu vurguladı. İngiliz daimi temsilci, iki tarafın, güvenlik ve Türk askerinin kalması veya ayrılması konusunda yakınlaşması için ne gerektiğine dair sorulan soruya ise, yapılması gereken daha fazla eylem bulunup bulunmadığı konusunu sorgulayarak, zaman harcamaları gerektiği cevabını verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs sorunundaki ilgili taraflara, Crans Montana’da elde edilen kâra odaklanmaları ve Kıbrıs sorununun çözülmesine yönelik bağlılıklarını korumları için çağrıda bulundu. Güvenlik Konseyi’nin Çinli Başkanı, gazetecilere yaptığı açıklamada, örgüt üyelerinin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili iyi niyet misyonlarını desteklemeye devam edeceğini belirtti. Buna paralel olarak, Kıbrıs sorununa Güvenlik Konseyi kararlarına dayanan, kapsamlı ve kalıcı bir çözüme ulaşılması yönünde iki tarafın çabalarını destekleyeceklerine dair bağlılıklarının devam ettiği konusunda yeniden güvence verdi. Ayrıca, Güvenlik Konseyi üyelerinin Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün görev süresinin 6 ay daha uzatılmasına yönelik niyetini ifade ettiklerini kaydetti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:12

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand