19/7/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Lefkoşa ve Atina'nın Kıbrıs sorununda izleyecekleri strateji. Gazeteye göre Lefkoşa ve Atina, Ankara'nın Brüksel tarafından tatmin edilmesi arzusunu Kıbrıs sorununda değerlendirme hedefiyle önümüzdeki dönemde Avrupa alanına verecek. Kıbrıs Hükümeti Yunanistan Hükümetiyle birlikte görüşmelerin başlamasında Kran Montana'daki görüşmeler sırasında masaya konan parametrelerin ciddi bir biçimde dikkate alınması için da baskı uygulayacak. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas dün Kıbrıslı mevkidaşı Yuannis Kasulidis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada görüşmeler gündeminin doruk noktasına artık güvenlik ve garantiler konusunun girdiğini söyledi. Taraflar karşılıklı olarak görüşmelerin yeniden başlamasıyla artık bu çerçevede hareket edileceği değerlendirmesi yaptılar. Sorunun diğer yanlarında yani iç konularda tartışılacak fazla da konu olmadığı görüşündeler. Türkiye geçen dönemde Kıbrıs sorunu nedeniyle net bir biçimde Avrupa alanından yarar sağlamak amacıyla hareket ediyordu. Türkiye'nin bu uğraşısının Kıbrıs için olumlu bir işlev görmesi için şimdi Kıbrıs ve Yunanistan da aynı alanda harekete geçme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in dün Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile gerçekleştirdiği ve kendilerine Kran Montana görüşmeleri ve bu görüşmelerin çökme nedenleri hakkında bilgi verdiği telefon görüşmesi bu çerçevede değerlendiriliyor. Buna paralel Kıbrıs Hükümeti'nin Kıbrıs konusunda bundan sonra atılacak adımlara ilişkin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile aynı doğrultuda olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Antonio Guteres Kıbrıs sorununda görüşmelerin başlaması için acele adımlar atılmaması düşüncesine sahip. Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ı Kıbrıs ziyaretinin ikili bir amacı olduğu belirtildi. Bunlardan biri iki ülke dışişleri bakanları düzeyinde kararlar alınmasını sağlamak ve diğeri de siyasi liderlikle bir araya gelmek. Kocas katıldığı Ulusal Konsey toplantısında siyasi liderlerin sürece yaklaşımlarını ve görüşlerini dinledi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Guteres çerçevesi kaybolmamalı" başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre DİSİ ve AKEL izlenecek taktik konusunda görüş ayrılığı içinde olmakla birlikte özde mutabakat içerisinde. Averof Neofitu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin güvenlik ve garantiler konusundaki tezinin kayda geçirilmesi gerektiği görüşünde. DİSİ Başkanı Averof Neofitu ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun konsey toplantısı sonrası yaptıkları açıklamada Guteres'in garantiler konusunda çıkardığı sonucun önemi ve sürecin bugüne kadar korunmasının önemine dikkat çektiler. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos kocas da yine Guteres'in Kıbrıs'ın garantiler ve müdahale hakkı olmadan normal bir devlet olması gerektiği tezine vurgu yaptı. Neofitu dünkü toplantıdan çıkarken yaptığı açıklamada Genel Sekreterin 30 Haziran sonuçlarında yer alan garantilerin ve müdahale hakkının kaldırılması tezine vurgu yapmayı seçti. Bu tezin "DİSİ'yi mutlak bir biçimde tatmin ettiğini" söyledi. Montana görüşmeleri başarısız da olsa Kıbrıs tarihinde ilk kez güvenlik ve garantiler konusunun merkez bir noktada olmasının "elde tutulması" gerektiğine işaret etti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ise Montana'nın çözümü daha yakına getirmediğini tersine uzaklaştırdığını söyledi. Kipriyanu Kıbrısrum tarafının süreci yönetimine eleştirel yaklaşım gösterdi ve Guteres'in güvenlik ve askerler konusundaki tezini elle tutulur bir biçimde değerlendirmediği görüşünü dile getirdi. Kipriaynu bu arada umutların korunması ve Kıbrıslıtürklerle sadece endişelerinin anlaşıldığının ortaya konması durumunda gerçekleştirilebilecek birlikte çalışmanın yapılması gereğine de vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Yeroskipu'da EDEK ve Dayanışma Hareketi başkanlarının da katıldığı etkinlikte konuşurken Kıbrıs sorununda Türk planlamalarını kalıcılaştırma yerine engelleyecek yeni bir stratejiye gerek olduğunu söyledi. Yeni stratejide avantajlı pozisyonların ortandan kaldırmak yerine iyi değerlendirileceğine vurgu yaptı. Yeni stratejide sadece Türk taleplerinin tartışılmayacağını Kıbrısrum tarafının hedeflerinin talep edileceği görüşünü dile getirdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü Ulusal Konsey toplantısı. Gazeteye göre dünkü Ulusal Konsey toplantısında ve Yunanisatn Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın çalışma ziyaretinde temel aranan bundan sonra nasıl ilerleneceğine ilişkin ulusal yönelim ve strateji oldu. Kocas'ın adayı ziyareti sırasında Kıbrıs ve Yunanistan arasında Montana'daki ve yeni durumu yönetme konusunda birlik ve işbirliği bir kez daha teyit edildi. Yuannis Kasulidis ve Nikos Kocas ayrı gerçekleştirdikleri görüşmelerinde Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak somut önlemleri ele aldılar. Kıbrıs siyasi liderliği düzeyinde bundan sonra atılacak adımlar konusunda bilinen görüş ayrılıklarının sürdüğü görünümü var. Bununla birlikte DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun, Guteres'in güvenlik ve garantiler ile gerek Türk alayının gerekse Yunan alayının ayrılmasında son tarihin Başbakanlar düzeyinde tartışılması konusundaki tezinin daha iyi bir biçimde değerlendirilmesi ve AKEL Genel Sekreteri'nin ilk görevin Kıbrıs sorununun çözümü umutlarının canlı tutulması olması gerektiği görüşünün özel bir öneme haiz olduğu görüldü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas dün Türkiye ve Ankara'ya yönelik saldırıda bulundu. Kıbrıslı mevkidaşı Yuannis Kasulidis ile birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşurken Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eida'ya atıfta bulunan Kocas, Eida'nın Montana'da hazırlıksız olduğunu söyledi. Kıbrıs sorununda yakın bir gelecekte yeni bir girişimin olası olup olmadığı sorusuna yanıt verirken de " Kıbrıs sorununun çözümünün müzakeresine yeni bir fırsat verilmesi için çalışmamız gerekir. Ancak bu yeni fırsat iyi hazırlanılmalı ve sonuç alıcı olmalıdır. Ben Eida'ya diğerleri yanı sıra hazırlıklı gelmediği İsviçre'deki konferansa gerekli ön hazırlığın yapılmasına müsaade etmediği sorumluluğu veriyorum. Kıbrıs sorununda müzakereler ve Kıbrıs Hükümetiyle ve her şeyden önce Cumhurbaşkanı Anastasiadis'le mutlak bir biçimde olumlu olarak gerçekleştirdiğimiz işbirliği iki ülkeyi ve ortak değerleri , ortak ilkeleri ve büyük ortak bir tarihleri ve binlerce yıllık kültürleri olan iki halkı daha da yakınlaştırmıştır. " dedi. Yuannis Kasulidis ise kendi konuşmasında Montana'da Anastasiadis ve Kocas'ın geçmişte hiçbir dönemde verilmeyen bir düzeyde bir mücadele verdiklerini söyledi. Kasulidis buna rağmen bir sonuç alınamadığını çünkü Kıbrıs'ın doğal bir devlet olması unsurunun eksik olduğunu belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre dünkü Ulusal Konsey toplantısında Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinin Birleşmiş Milletlet ve tüm önceki Cumhurbaşkanları tarafından belirlendiği şekilde kalması dünkü Ulusal Konsey toplantısında bir kez daha teyit edildi. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu çözüm umutlarının canlı tutulmasını ve çıkmazda Türkiye'nin sorumluluğunun Birleşmiş Milletler belgelerine geçirilmesi için çalışmalar yapılmasını istedi. Kran Monta müzakere sonuçlarının kendilerini düşündürdüğünü belitti. Kıbrıslıtürklerle birlikte çalışılmasını istedi. Montada'ki gelişmelerin Kıbrısrum tarafının nasıl anladığının, uluslararası toplumu nasıl anladığı konusunda dikkat çekti ve olası olumsuz atıfların engellenmesi için kolektif çalışılmasını istedi. Çıkmazın sorumlusunun Türkiye olduğunu ancak Montana'ya gitmeden önce Türkiye'nin tezlerini bilmekle birlikte gerekli hazırlığı yapmayan Kıbrısrum tarafının da sorumluğu olduğunu ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL kooperatiflerde geri dönmeyen krediler konusunun yönetimi ve kooperatiflerin genel yönelimiyle ilgili sorular sordu. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu'ya göre Kooperatif Merkez Bankası genel kurulunda kredileri yönetim konusunda İspanyol şirketi Altamira ile işbirliği kararı stratejik kararın gerçek hedefiyle ilgili soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Böylesi kararlarla ilgili olarak yurt dışı deneyimi kredi kullanıcılarının mülklerinin yığınsal olarak satımını getirdiğini gösteriyor. Bu kararla birlikte kırsal kesimde 90 kooperatifin kapatılması kararı AKEL'e göre kooperatiflerin insan merkezli rolünün sorgulanmasını da beraberinde getirdi. AKEL bu koşullarda kooperatiflerin yerel karakterlerinin nasıl korunacağını sordu. Stefanu yeni koşullarda bu bankanın kooperatifçilik ile ve değerlerinin savunulacak durumda olup olmadığını da sordu.

-AKEL'in Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin pozisyonunun hafta sonuna kadar netleşmesi bekleniyor. Yeni koşullarda partinin kesin kararının ise Eylül ayı başlarında alınması bekleniyor. AKEL yetkili organları cuma ve cumartesi günü toplanarak somut seçenekler arasından terci yapacak. AKEL'in olası adaylarla ilgili kamuoyu araştırması yaptığı belirtiliyor. AKEL bu süreçte seçmenini parti etrafında toparlamak amacıyla da yoğun bir çaba içerisinde.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Tüm haberler

Video on Demand