18/7/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre müzakere masasına geri dönüş acele eder bir biçimde olmamalı ve Lefkoşa doğru ve uygun bir hazırlık istediği mesajı verdi. Kıbrıs Hükümetinin amacı "şansız bilgilendirmeler" nedeniyle olası olumsuz gelişmelerden kaçınmak ve Espen Barth Eida'nın Krans Montana'da yaşananlarla ilgili sunumunu bekliyor. Kendi görüşlerini ortaya koymak için müzakereciler Andreas Mavroyannis ve Özdil Nami de New-York'ta. Bu arada Ulusal Konsey Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın da katılımıyla bugün yeniden toplanıyor. Bugünkü toplantıda gelişmelere ilişkin bilgi verilecek. Bunun yanı sıra Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımlar konusunda görüş alış verişinde bulunulması bekleniyor. Bu yapılırken Türkiye'den Kıbrıs sorununda Eylül ayı sona ermeden herhangi bir hareketlenme beklenmeyeceği değerlendirmesi de dikkat alınacak. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuloğlu da bir dizi temasta bulunmak amacıyla bugün işgal bölgesinde olacak. Türk basın bilgilerine göre Akıncı- Çavuşoğlu görüşmesinde temel konu Kıbrıs sorununda yeni bir yol haritasının belirlenmesi olacak. Bu arada Kıbrıs ve Yunanistan Dışişleri Bakanları dün Krans Montana görüşmeleri hakkında Avrupa Birliği Konseyi'ni bilgilendirdiler. Yuannis Kasulidis yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununda topun Türkiye'de olduğunu söyledi ve Kıbrıs'ın garantileri ve müdahale hakkını reddettiğine vurgu yaptı. Dün sabah Lefkoşa'da gerçekleştirilen Ulusal Konsey toplantısında da siyasi partiler görüşmelere ilişkin kendi pozisyonlarını anlattılar. Dünkü toplantının temel karakteristiği partilerin gerek Kran Montana öncesi gerekse sonrası Cumhurbaşkanı'nın sorunu ele alış biçimine yönelik eleştirileri oldu. Buna paralel partiler bundan sonra atılacak adımlarda çok dikkatli olunmasını ve müzakere masasına geri dönüş için acele edilmemesini istediler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos dünkü Ulusal Konsey toplantısında Montana görüşmelerinin olumsuz görüşmelerinde yaşanan olumsuzluklara ve Cumhurbaşkanı'nın bundan sonra atacağı adımlarda dikkat etmesi gerekenlere dikkat çekti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Türkiye'ye herhangi bir sorumluluk yüklemeksizin bir çıkmaza girildiğini ifade etti. Tersine Genel Sekreterin sözcüsünün "yapıcı" tavrı nedeniyle Türkiye'yi tebrik ettiğini dile getirdi. Papadopulos bu süreçte sorunu yanlış ele aldığı için Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i de eleştirdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Dışişleri Bakanlarının Kıbrıs sorunundaki hareketlenmesi" başlığı altında Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakanlarının ziyaretleri. Gazeteye göre Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Yunanlı mevkidaşını izleyerek bugün Kıbrıs'a geliyor. Bugün Lefkoşa'da iki tarafın Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakanlarının da katılımlarıyla durum değerlendirmesinde bulunup izleyecekleri politikaları belirlemeleri bekleniyor. Taraflar tavırlarını belirlerken Birleşmiş Milletlerin Eylül ayında son bir uğraşı daha ortaya koyması olasılığı da var. Güvenlik Konseyi'ne Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili olarak yapılacak bilgilendirme ve Genel Sekreterin iyi niyet görev raporu arifesinde bugünlerde New-York'ta yapılan ön hazırlıklarda bundan sonrasına ilişkin üst düzeyde ciddi bir düşünce olduğu da dikkate alınmalı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas bugün Lefkoşa'da Ulusal Konsey toplantısına katılacak. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in açıklamasına göre bu toplantı Atina ve Lefkoşa'nın koordinesi için gerçekleştiriliyor ve Kıbrıs sorunun iç yanları ile ilgili değil mutlak olarak güvenlik ve garantiler konuları tartışılacak. Buna paralel Mevlüt Çavuloğlu da bu akşam Akıncı ile sözde meclis başkanı Sibel Siber'ini başbakanın, Serdar Denktaş, Tufan Erhüman ve cemal Özyiğit'in de katılımıyla bir akşam yemeği yiyecek. Nikos Kocas Brüksel'de Çavuşoğlu'nun bu ziyaretine ilişkin bir soruyu yanıtlarken " benim ziyaretimi öğrendi ve kendisi de bu yönde karar aldı" ee şaka ederek Çavuşoğlu'nun kendisini izlediğini ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye Kıbrıs gibi bir ülkenin bir kısmının üçüncü bir ülke tarafından işgal edilemeyeceğini daha net bir biçimde söylemesi gerektiğini ifade etti. Türkiye' nin Avrupa Birliğine üye bir ülkeye müdahale hakkı olamayacağına vurgu yaptı. Kıbrıs Konferansının neden başarısız kaldığı sorusuna da " ben başarısız olduğu kelimesini kullanmayacağım, hepimizin beklediği sonuç alınamadı kelimesini kullanacağım. Bana gör önemli adımlar atılmıştır. En önemlisi müzakere gündemine güvenlik ve garantiler konusu da girmiştir" yanıtını verdi. Kocas bu arada bu süreçte Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürkelr arasında daha iyi bir anlayışın olabileceği görüşünü de savundu. Kıbrıslıtürklerin, Türk askeri varlığı nedeniyle daha çok kaybedenler olduklarına vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs sorununda yeni yol haritası" başlığı altında. Gazeteye göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın Lefkoşa'da Ulusal Konsey toplantısına katılımına Türkler yine izlenim yaratma ve iletim alanında "karşı ceza" oyunu ile yanıt verdiler. Nikos Kocas'ın Kıbrıs'a ziyareti kaç gün önce açıklanmış olmasına karşı Türkler de dün aniden Çavuşoğlu'nun Akıncı ile görüşeceğini ve siyasi parti liderleriyle bir çalışma yemeğine katılacağını duyurdular. Kran Montana'daki başarısızlık sonrası Türk tarafı yeni bir yol haritası hazırlığı içinde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ulusal Konsey'in dünkü toplantısı gergin olmayan ancak merkez siyasi alandan partilerin yoğun görüş ortaya koydukları bir ortamda gerçekleşti. Partiler bir yandan Montana sürecine ilişkin değerlendirme yaparken diğer yandan da bundan sonra izlenmesi gereken yola ilişkin önerilerini sundular. Dünkü Konsey toplantısı dört saat sürdü. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis tartışmaların tamamlanması için daha başka toplantılara da gerek olduğunu söyledi. Hükümetin sürecin nasıl ilerlemesini öngördüğü ve Eylül ayında yeni bir fırsat penceresi sorusuna yanıt verirken de "Bu tartışmanın Konsey düzeyinde tamamlanmasını bekleyelim. Hükümet açısından ise olumlu bir sonuç için iyimser olacağımız perspektifin ortaya çıkması için müzakere masasında da gösterdiğimiz gibi kararlılığımızı ifade etmek istiyorum." dedi. Dün bu arada perde gerisinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in uluslararası alanda Eylül ayında gündeme gelmesi olasılık dışı olmayan bir uğraşıyla ilgili bazı çalışmalar yaptığı haberleri sızdırıldı. Hükümet Sözcüsü, Cumhurbaşkanı'nı partilerin önerilerini nasıl değerlendireceğine ilişkin bir başka soruya da üretken bir tartışma yaşandığını ve tartışmaların sonunda verilerin değerlendirileceğini ve ortak bir yaklaşımın hangi oranda var olacağının görüleceği yanıtını verdi. Farklı görüşlerin ortaya konduğu saygı temelinde bir tartışmanın devam ettiğine dikkat çekti. Bu arada Ulusal Konsey'de EDEK ve DİKO aynı dalga boyunda tavır ortaya koydu. Marinos Şizopulos ve Nikolas Papadopulos koordine olma ve Kıbrısrum tarafını güçlü pozisyona getirecek yeni bir strateji belirlemeden bahsettiler. Kıbrıs Hükümetinin Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği bünyesinde atması gereken adımları gündeme getirdiler. Dayanışma Hareketi ise Cumhurbaşkanı'ndan görüşmeleri çıkmaza götüren son geceyle ilgili bilgi istedi. Bunun yanı sıra başlıkların tümünde şimdiye dek sağlanan görüş birlikleri belgelerinin partilere verilmesini talep etti.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "bundan sonraki adım konusunda tavır" başlığı altında Ulusal Konsey toplantısı. Gazeteye göre Ulusal Konsey'in dünkü toplantısında DİSİ hariç tüm partiler kendi görüşlerini ortaya koydular. .

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- SİDİKEK-PEO hükümete özelleştirme konusunda en nihayetinde dogmatik politikalarını terk etmesi çağrısında bulundu. SİDİKEK, Meclis çoğunluğunun Özelleştirme Birimi'nin dağıtılması yönünde almış olduğu kararı da selamladı. Meclis Genel kurulu 14 temmuz günkü oturumunda AKEL'in Özelleştirme Birimi'nin kaldırılması yasa teklifini görüşmüş ve oy çokluğu ile onaylamıştı. DİSİ ve DİKO ise bu kurumun bir başka isimle, "Devlet mülkiyetinin değerlendirilmesi birimi" ismiyle devamından yana tavır takınmışlardı. Maliye Bakanı da kurumun devamından yana tavır almıştı. SİDiKEK-PEO'ya göre Meclisin almış olduğu bu karar kar getiren kurumları özelleştirme politikasından vazgeçmesi için Hükümete güçlü bir mesaj niteliğinde.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand