17/7/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre ulusal Konsey bugün ve yarın iki gün boyuca Kıbrıs sorununda yaşananları gözden geçirecek ve yeniden tavır belirleyecek. Konseyin bugünkü toplantısında parti liderlerinin Krans Montana'ya kadarki sürece ilişkin görüşlerini ortaya koymaları ve bundan sonraki süreçte izlenmesi gerekenlere yönelik önerilerde sunmaları bekleniyor. Yarın yeniden toplanacak Ulusal Konsey toplantısına ise bu akşam adaya gelecek Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas da katılacak. yarınki toplantıda siyasi liderlerin 6 Temmuz akşamı Krans Montana'da ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin beş tarafa verdiği yemekte yaşananlarla ilgili o akşamı yaşayanlardan bilgi almaları da olası. Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımlara ilişkin olarak da Kocas ile ilk görüş alış verişi gerçekleştirilecek. Kıbrıs sorununda önümüzdeki ki ay içerisinde herhangi özlü bir gelişme beklenmiyor. Bu süreçte herkes Ankara'dan hareket bekliyor. Herkesin ortak değerlendirmesi Almanya'daki seçimlere kadar Erdoğan Hükümeti'nin herhangi bir adım atmayacağı yönünde. Bunun nedeni de Kıbrıs sorununda herhangi bir adım atmadan önce Erdoğan'ın Avrupa ile ilişkilerinde herhangi bir şey alıp almayacağını görmek isteyeceğidir. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Cloude Juncker Türk Hükümeti'nin hem içe yönelik hem de Kıbrıs sorununda yaptıklarına karşı Ankara'ya yardım eli uzatmaya devam ediyor. Lefkoşa bu süreçte Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ve Krans Montan'da yaşananlarla ilgili Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirmek amacıyla New-York'ta bulunan Eida'nın tavırlarını da izliyor. Güvenlik Konseyi üyeleriyle temaslarda bulunmak amacıyla Kıbrısrum tarafı müzakerecisi Andreas Mavroyannis de önümüzdeki günlerde new-York'a gidecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs içinde ve dışında ortak değerlendirme Eylül ayı sonuna kadar Kıbrıs sorununda Türkiye'den herhangi bir adım beklenmeyeceği yönünde. Bu da bu dönem içerisinde tarafları tekrardan masaya getirecek herhangi bir gelişme yaşanmayacağı anlamına geliyor. Lefkoşa ve Atina yaşananları maraton görüşmelere bir aralık vermek olarak görüyor. Bu arada herkesin süreci değerlendireceği ve bundan sonraki sürece hazırlık yapacağı düşüncesinde. Lefkoşa ve Atina bu süreçte Norveçli diplomat var olan durumun sunumunda ortaya koyacağı olası tavırlarından da endişeli. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis Ankara'nın Kıbrıs sorunun çözümüne hazır olmadığını ve Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'ın Yunanistan Başbakanı Tsipras işe son görüşmesinde bunu net olarak ortaya koyduğunu söyledi. Anastasiadis Krans Montana'da izlediği stratejinin mutlak olarak doğru olduğuna da inanıyor. Cumhurbaşkanı bunun yanı sıra Kıbrıs sorunun bitmediğini ve iyi bir hazırlığın yapılması durumunda kendisinin müzakere masasına dönmeye hazır olduğu mesajı da verdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi içilen sulara ilişkin yaptırdığı analizler. Gazeteye göre genel hatlarda gerek şişe suları gerekse dışarıda satılan sular tüketime uygun. Bununla birlikte yollarda bulunan makinelerden alınan sularda dikkatli olmak gerekiyor çünkü gerekli tüm koşullara uyulmaması durumunda bu sular tüketime uygun olmaktan çıkabilir.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorununun henüz kapanmadığı düşüncesinde. Cumhurbaşkanı "Kathimerini" ve " To vima" gazetelerine verdiği röportajlarında müzakere masasına geri gelmeye hazır olduğunu da duyurdu. Avrupa Birliği- Türkiye ilişkilerinde yaşanacak bir gelişmenin Kıbrıs'ta müzakerelerin yeniden başlamasını teşvik edebileceği görüşünde. Cumhurbaşkanı bu arada Krans Montana'da Türkiye'nin çözüme hazır olmadığını ve bunun Binali Yıldırımın son Atina ziyaretinde görüldüğünü de belirtti. Montana'da masaya koyduğu önerilerin yeni bir müzakere sınırı oluşturup oluşturmadığı ve dönüşümlü başkanlığı kabulünün artık bir veri olup olmadığı sorusunu yanıtlarken de Türkiye'den bağımsızlaşmanın dönüşümlü başkanlıktan çok daha önemli olduğuna vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Onisifou'da toprağın dibine" başlığı altında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 11. parseldeki sondaj çalışmaları. Gazeteye göre herhangi beklenmeyen bir gelişme yaşanmaması durumunda bu sabah West Capalla tırpanının sondaj için ilk vuruşu yapması bekleniyordu. Dün akşam geç saatlere kadar ne Hükümetten ne de TOTAl şirketinden konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Ancak gayri resmi bilgiler ve var olan veriler her şeyin normal seyrinde ve yapılan program temelinde geliştiğini gösteriyor. Var olan takvime göre de sondaj çalışmaları bu sabah erken saatlerde başlayacaktı. Bu arada sondajın başlaması Fransa Savunma Bakanı'nın adaya gelişi ile de çakıştı. Fransa Savunma bakanı Florans Parli'nin adaya ziyareti birçok kesime mesaj olarak algılandı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Maliye Bakanı Haris Yeorgiaydis Kıbrıs sorununun çözümünün vatandaşları için refah, güvenlik ve gelecek perspektifi yaratacak çağdaş bir devlet yaratılmasına belirleyici bir biçimde katkı sağlayacağını söyledi. Darbede yaşamlarını yitirenleri anmak için Ayios Theodoros’da düzenlenen etkinlikte konuşan Yeorgiyadis, çözüm üzüntü verici geçmişin değil, 21. yüzyılın çözümü olması gereğine dikkat çekti. Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesi için geçtiğimiz günlerde verilen büyük uğraşının, geçmişin ağırlığının ülke geleceği üzerinde hala daha etkili olduğunu bir kez daha kanıtladığını belirtti. Türkiye ve Kıbrıstürk tarafının samimi tavrı eşlik etmediği sürece uluslararası toplumun, Kıbrıs’ın ve Yunanistan’ın uğraşılarının yeni bir perspektif yaratılmasına yetmediğini ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde önemli gelişmelerin yaşanacağı bir haftaya girilmiş olunması. Gazeteye göre Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde sondaj ile Kıbrıs sorununda Krans Montana'da yaşananların yoğun olarak tartışılacağı bir haftaya girildi. Ulusal Konsey geçen Pazartesi günü başladığı toplantısına bugün ve yarın devam edecek. Bugünkü toplantıda siyasi partilerin sürece ilişkin görüşlerini ve bundan sonra neler yapılması gereğine ilişkin önerilerini masaya koymaları bekleniyor. Yarın da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın da katılımıyla Lefkoşa ve Atina'nın bundan sonraki adımları belirlenecek. Bu arada Onisoforos alanında sondaj çalışmalarına da bugün başlanması bekleniyor. Yatakta doğal gaz bulunma olasılığı %21 ve söz konusu olasılık yüksek olarak değerlendiriliyor. Sondaj çalışmalarının 75 gün içinde tamamlanacağı öngörülüyor. Sondaj çalışmaları başlarken Fransa Savunma Bakanı Florans Parli de bugün Kıbrıs'a gelecek. Bu ziyaret Fransa'nın pratik desteği olarak yorumlandı. Bakanın Kıbrıs'a ziyaretinin Fransa Cumhurbaşkanı'nın kararı ile gündeme geldiği de alınan bilgiler arasında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis krans Montana görüşme tutanaklarını kamuoyu ile paylaşma tehdidinde bulundu. bir gazetecinin Kıbrıs'ta bazılarının Cumhurbaşkanı'nın söyledikleri hakkında şüphe duyduklarını söylemesi üzerine Anastasiadis görüşme tutanaklarını kamuoyu ile paylaşmaya hazır olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı'nın bu tavrı sonarsı AKEL milletvekili Aristos Damyanos Cumhurbaşkanı'nın Kıbrısrum tarafı tutanaklarını kamuoyu ile paylaşılmasını arzulaması durumunda AKEL'in bir sorunu olmadığını açıkladı.

-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin Kıbrıs'ın Türkiye'ye hediye edilmesini asla kabul etmeyeceğini söyledi. Bazılarının çözümsüzlüğü çözüm olarak önerdiklerine dikkat çekti. Sözde merkez siyasi alanın strateji değişikliği önerilerini de reddetti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

29 Kasım
İşçi Partisi, heykeller konusunda iyi bir anlaşmadan yana
16:16
Ukrayna, 21 insansız hava aracı ve 3 Rus füzesini imha ettiğini açıkladı
16:14
G7 ülkeleri, İsrail/Hamas ateşkesinin daha da uzatılmasını destekliyor
16:12
Kenya'da seller nedeniyle en az 120 kişi hayatını kaybetti
16:10
İsveç'in NATO üyeliğ,nin onayı gündemde
16:07
Vatandaşlığa kabullerle ilgili duruşma bugün gerçekleşti
16:04
Yeni bir sosyal medya dolandırıcılığı
16:00
Kasım ayında elektrik fiyatlarında %12 indirim
15:58
Hükümet ara bölgedeki durumu yasadışı ve tehlikeli olarak tanımlıyor
15:55
Netanyahu: Ateşkesten sonra da askeri operasyonlara devam edeceğiz
15:53
UNFICYP: Ara bölgede dünden bu yana bir değişiklik yok
15:48
basın özetleri 29.11.23
12:54
Tüm haberler

Video on Demand