15/7/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde devam eden sondaj çalışmaları hazırlığı. Gazeteye göre West Capella'nın matkabının denize ve deniz yüzeyinden 1698 metre derinliğe inme süreci tamamlanırken Türkiye Kıbrıslıtürklerin haklarını savunmayla ilgili garantörlük hakkına dayanarak Kıbrıs'a yönelik tahriklerini "yasallaştırmaya" çalışıyor. Türkiye'nin son günlerdeki eylemi Kıbrıs sorunun çözüm sürecinde garantörlük ve müdahale hakkını korumada ısrarlı olacağının da bir göstergesi. Bu durum aynı zamanda Türkiye'ye bu hakların neden verilmemesi gerektiğini de net bir biçimde ortaya koyuyor. Türkiye dışişleri bakanlığı Kıbrıs'a yönelik tepkilerde başrolde ve Kıbrısrum yönetimi olarak nitelendirdiği Kıbrıs Cumhuriyetinin faaliyetlerinin tek yanlı ve yasadışı olduğunu ileri sürüyor. Türkiye Enerji Bakanı bir adım daha ileri attı Türkiye'nin garantör güç olarak Kıbrıslırumların faaliyetlerine tepki koyma hakkına sahip olduğunu söyledi. Ankara'nın bölgeye gönderdiği savaş gemilerinin Doğu Akdeniz'de serbest deniz ulaşımını güvence altına alma program çerçevesinde olduğu da kayda değer. Bu arada Lefkoşa da Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Türklerin tehdit ve şantajlarına yanıt verdi. Kıbrıs Hükümet Sözcüsü de Kıbrıs ve Yunanistan'daki güçlere Türkiye'nin gerginlikle izlenim yaratma oyununa gelmemeleri çağrısında bulundu. Bu arada sondaj hazırlıklarında geri sayım başladı ve West Capalla maktabı çalışmaya başlıyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs sorununda Lefkoşa ağırlığı Güvenlik Konseyi beş Daimi Üyesine verdi ve sorunda bundan sonraki oyunun burada oynanması bekleniyor. Lefkoşa bu arada Eida'nın Güvenlik Konseyi'ne yapacağı bilgilendirme öncesi ön faaliyet olarak olayları gerçek boyutu içerisinde anlatmaya çalışıyor. Eida'nın bilgilendirmesinin Genel sekreterin "iyi Niyet görevi raporuna da yansıması durumunda büyük siyasi bir boyut alabileceği üzerinde duruluyor. Lefkoşa genel sekreterin iyi niyet görevi raporunu olasılık dışı görmüyor. Oysa geçen haftaya kadar gelen bilgiler Kıbrıs sorununa Barış Gücü raporu çerçevesinde atıfta bulunulacağı yönündeydi. Alanın şimdi Eida'nın yapacağı bilgilendirme ile netleşmesi bekleniyor. Eida Kıbrıs sorununda son dönemde bazı olumsuz örneklerle şimdiye dek olumlu değil. Bu da Lefkoşa' için en endişe kaynağı. Ancak Genel Sekreter Guteres'in varlığı bir güvenlik supabı. Guteres dana önceki genel sekreterden farklı olguları danışmanlarına yada özel görevlilerine bırakmıyor. Önüne gelen her konuyu iyi okuyup kendisi bir fikir ediniyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi İsrail- Türkiye doğal gaz botu hattı temasları. Gazeteye göre İsrail'in Kıbrıs sorununun çözümsüz kaldığı koşullarda dahi Türkiye ile doğal gaz satımı ve taşınması konusunda anlaşma yapma arzusu Kıbrıs Hükümeti'ni düşündürüyor. Levtyan bölgesinden Türk pazarına doğal gaz satımı konusunda tarafların anlaşma imzalaması olasılığı henüz uzak. Taraflar arasındaki temaslardan bu evrede ortaya çıkacak sonuç bir ortak anlayış memorandumu olabilir. Tarafların hukuki bir çerçevede kesin bir anlaşmaya varmak için uzun bir süreye ihtiyaç duyacak. Kıbrıs Hükümetini rahatlatan bir diğer olgu da şu anda Levityan'dan Türk şirketlerine doğal gaz satışı anlaşmasının görülür olmaması. Uluslararası doğal gaz piyasalarında ekonomik durum zor ve yapılan değerlendirmelere göre İsrail'de doğal gaz üreten şirketlerle bunu Türkiye'de kullanacak şirketlerin ortak kabul edilebilir bir fiyat üzerinde anlaşmaları hiç de kolay değil. Petrol ve doğal gaz konularında danışman olan Çarls Ellinas'ın Politis'e verdiği bilgiye göre İsrail ve Türkiye hükümetleri, İsrail Münhasır Ekonomik Bölgesiyle Türkiye'yi bağlayacak bir boru hattı inşası üzerinde anlaşmaya tartışması yapmıyorlar. Tartıştıkları olgu özel şirketlere olanak sağlayacak hukuki çerçevenin belirlenmesidir. Kısa bir sürede başarılması olası görülmeyen bu konuda anlaşma sağlanması durumunda da şirketlerin görüşmelere başlaması ve ticari antlaşmalar imzalaması gerekecek. Ellinas'a göre de bu zor bir olasılık ve hatta Levatyan'dan Türk şirketlere alabilecekleri 5-6 dolara doğal gaz önermeleri mümkün değil. bunun yanı sıra İsrail'den Türkiye sahillerin doğal gaz boru hattı için Kıbrıs'ın da onayı gerekecek. Birleşmiş Milletler deniz hukuku Sözleşmesinin 79 maddesinin 3. paragrafına göre ülkelerden Münhasır Ekonomik Bölgelerinden geçecek hatlar için onay gerekiyor.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi. " Endişe duyamaya gerek yok" başlığı altında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde sondaj hazırlıkları. Gazeteye göre Türkiye ifade düzeyinde tahriklerini artırmış durumda. Önümüzdeki günlerde deniz bölgesinde varlığını da daha da güçlendirecek. Hem araştırma gemisi Barbaros hem de savaş gemileri Kıbrıs denizine girecek. Nitekim Barbaros Omorfo'ya doğru yola çıkmış durumda. Ancak durum yönetilebilir düzeyde. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis bölgede ne bir savaş ne de bir gerginlik görünümü olduğunu söyledi. Gerek sondajı her an başlatabilecek West Capalla platformunun bulunduğu noktada gerekse daha geniş bölgede yabancı ülkelerin savaş gemilerinin varlığı sürecin normal bir biçimde gelişmesine katkı sağladı. Bu arada Kıbrıs Dışişleri bakanlığı yaptığı bir açıklamada Kıbrıs'ın doğal zenginliğinin "Kıbrıs halkına ait olduğunu" ve buradan sağlanacak olası gelirin Kıbrıslıların tümünün yararına kullanılacağını belirtti. 11. parselde gerçekleştirilecek sondajın tamamı ile bir araştırma sondajı olacağına ve sonuçların Kıbrıstürk toplumunu da ilgilendirmesi gerektiğine de vurgu yaptı. Kıbrıs dışişleri bakanlığı bu arada Türkiye'ye de uluslararası hukuk çerçevesinde iyi niyetle hareket etmesi çağrısında bulundu. Türkiye'nin ileri süreceği her talebin uluslararası hukuk ile uyumlu olması gereğine vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye ve Yunanistan arasında termometre yükseliyor. Yunanistan Başbakanı Tsipras'ın Türkiye ile ilgili bir değerlendirmesinde " korumak için köpeğin her zaman havlamasına gerek yoktur" ifadesine yanıt veren Türkiye Dışişleri Bakanlığı "bu ifadeyi kelimesi kelimesine kendisine geri çeviriyoruz" dedi. Karşılıklı açıklamalarla iki ülke arasında ısı yükseliyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ta darbenin 43. yıldönümü. Gazeteye göre Cunta ve EOKA B'nin 74'te gerçekleştirdikleri darbenin açtığı yaralar hala açık.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu darbenin 43. yılında partisi tarafından düzenlenen etkinlikte konuşurken Anastasiadis'in bütün bu insanlarda pek çok beklenti yeşerttiğini ancak bu beklentilerin haklı sonucuna ulaşmasını sağlamadığını söyledi. Bunu söylerken Krans Montana’da olanların ana sorumluluğunu taşıyanın ve tüm bu yıllar boyunca ortaya çıkan çözüm fırsatlarının değerlendirilmesine uzlaşmazlığıyla izin vermeyen Türkiye’yi aklamadıklarını ancak samimi olunması gerektğine vurgu yaptı. Kipriyanu devamla da " Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin, Avrupa Birliği’nin ve genel olarak uluslararası faktörün önerilerinin sonucu olarak görüşmelerde var olan tüm imkânları tarafımız da değerlendirmedi. " dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand