13/7/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde sondaj çalışmaları. Gazeteye göre Ankara, Fransız TOTAL şirketinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde başlattığı sondaj çalışmalarını bahane ederek Akdeniz'in doğusunda sinsi bir oyun oynamak istiyor. Ses tonunu sürekli olarak yükselterek askeri ve diplomatik düzeyde tahriklerde bulunuyor, ancak hakkında hukuki açıdan kullanılacak faaliyetlerde bulunmuyor. Ankara'nın temel hedefi düşük düzeyde tahriklerle Kıbrıs'ı içine çekecek bir gerginlik oyunu oynamak. West Capella sondaj platformu Çarşamba akşamı gece yarısından sonra saat 1:30 civarında sondaj çalışmalarını yapacağı alana geldi. Kıbrıs Cumhuriyeti yetkililerine göre dün akşam geç saatlere kadar West Capella için belirlenen güvenlik alanı içerisinde herhangi bir Türk faaliyeti gözlemlenmedi. Türk savaş gemilerinin platformla son teması Kıbrıs ile Girit arasındaki bölgede Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden 30 deniz mili uzakta bir noktada oldu. Türk savaş gemisi burada platformun verilerini denetledi. Bu da Türk deniz güçlerinin bölgede sürekli olarak uyguladıkları bir pratik. Bu arada Türkiye'nin askeri tatbikat için kapattığı bölge de sondaj alanında 30 deniz mili uzakta. Bölgede dolaşan ve Larnaka Limanı'na demirleyen savaş gemilerinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi ile bir ilişkileri yok. Bu gemilerin varlığı genelde bölgeyle ilgili. Bununla birlikte mevcudiyetleri yalnız başına mesaj verici. Alanda bu gelişmeler yaşanırken Waşington arama çalışması yapmanın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin hakkı olduğu siyasi mesajını geçti. Atina ve Lefkoşa ise enerji politikalarıyla Kıbrıs sorunu arasında bağ kurmuyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs'ta kısmi olarak çalışanların %63,7'si daha fazla çalışma arzusunda. Eurostat'ın yaptığı araştırmaya göre Kıbrıs'ta 17 bini erkek ve 16 bini de kadın olmak üzere 33 bin kişi kısmi çalışma statüsünde. Eurostat Avrupa Birliği'nde her on çalışandan sekizinin tam gün statüsünde çalıştığını da açıkladı. Avrupa'da kısmi olarak çalışanların sayısı 45,3 milyon ve bunların 9,5 milyonu daha uzun süreler çalışma arzusunda.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde sondaj çalışmaları. Gazeteye göre özellikle de Yunanistan'da internet ağlarını izleyenler doğu Akdeniz'de Türkiye, Fransa ve Kıbrıs arasında bir savaşın zaman meselesi olduğu ilenimi ediyor, ancak durum hiç de öyle değil. TOTAL şirketi hesabına Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 11. parselde sondaj çalışması yapacak platform herhangi bir engel ve rahatsızlık verici olay olmadan bölgeye ulaştı ve personeli de bir başka yerde bir başka sondaj çalışmasında olduğu gibi hazırlıklarına başladı. sondaj alanına yakın bir yerde Türk askeri tatbikatları, sondaj çalışmalarını korumak amacıyla Fransız savaş gemileri ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde Türkiye'nin düşmanca faaliyetlerine ilişkin haberler Hükümeti rahatsız etti. Hükümet dün farklı yollardan bölgede kriz olmadığı ve bu yönde de bir öngörüsü olmadığı mesajı vermeye çalıştı. Türk NAFTEKS'inin usule aykırı olmakla birlikte yasadışı olmadığına dikkat çekti. Kıbrıs Hükümet yetkilileriyle TOTAL şirketi işbirliğinin tamamıyla normal olduğuna da vurgu yaptı. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos dün bir açıklama yaparak Larnaka Limanı'na demirleyen Fransız savaş gemilerinin sondaj çalışmaları ile herhangi bir ilgisi olmadığını, söz konusu gemilerin iki ülke arasında var olan askeri anlaşma çerçevesinde normal limana geldiklerini söyledi. Papadopulos yıllık bazda böylesine 80 demirleme yaşandığını da belirtti. Papadopulos Türkiye'nin NAVTEKS'inin de sık sık kapatılan bölgeye ilişkin olduğunu ve bunun sondaj yapılacak alanla bir ilgisi olmadığını da ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in süreci yönetimini ele alan AKEL merkez Komitesi'ne göre Anastasiadis Mont Pelerin sonrası Cumhurbaşkanlığı seçimlerini düşünmeye başladı. AKEL'in yaptığı analize göre Mont Pelerin'den sonra geri gidiş başladı. toprak oranları konusunda olgular anlaşma menziline girdiği bir anda Cumhurbaşkanı anlaşılmaz bir biçimde süreci kesti ve bu da birçok soruyu beraberinde getirdi. AKEL bu noktada bunun seçim amaçlı olduğuna ilişkin izlenim içinde. AKEL'e göre Cenevre'de başarısız olundu çünkü zemin hazırlanmamıştı. AKEL bu arada bu süreçte enosis kararının yönetimine ilişkin de eleştirilerde bulundu. bu arda AKEL, Cumhurbaşkanı Anastasaidis'in önce güvenlik ve garantiler, sonra toprak konusunda anlaşma ve daha sonra diğer konuların görüşülmesi yaklaşımını da " geçmişte birçok kez denene ve olumsuz sonuçları nedeniyle terke dilen Öncelikler Politikası'nın geri getirilmesi" olarak değerlendirdi. AKEL bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in tutarlı bir politika izlemediği görüşünde ısrarlı. AKEL askıda kalan konuların çapraz olarak görüşülmesi ve böylece Konferns'ta güvenlik konularının ele alınmasından yana.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi "West Capello randevusuna sadik kaldı. 11. Parsele geldi ve çalışmalara başladı" başlığı altında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde sondaj çalışmaları.. Gazeteye göre Enerji Bakanlığı, çarşamba günü, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki 11. parseldeki “Onesiphoros – West1” noktasında keşif sondaj çalışmalarının başladığını ve 75 gün içinde tamamlanacağını resmen açıkladı. Bakanlık tarafından yayımlanan açıklamada sondaj çalışmalarında kullanılacak sondaj gemisi «West Capella», sabah saat 01.30’dan itibaren sondaj noktasında olduğu ve sabitleştirme tamamlandıktan sonra, gerekli donanım kontrolleri ve deneyleri gerçekleştirmeye başlayacağı ve gerekli malzemeler, araçlar ve makineler ile donatılacağını belirtildi. Açıklamada, sondaj noktasında su derinliği 1698 metre olduğu, maksimum sondaj derinliğinin 4250 metre deniz altında gerçekleştirileceği ve sondaj çalışmalarının 75 gün içinde tamamlanacağı değerlendirmesi yapıldı

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs hidro Karbon şirketi eski başkanı ve uzman Haralambos Ellinas sondaj çalışmalarına hidro karbon bulunma olasılığı olan bir yerde başlanmasının önemli olduğunu söyledi. Sismik araştırma sonuçlarının bu bölgede hidro karbon yatakları bulunduğunu ancak bunun çok büyük miktarlarda olmadığını, Afrodit parselindekine benzer bir oranda hidro karbon olduğunu gösterdiğini ifade etti. Ellinas bu bölgede herşeyin iyi gitmesi durumunda 6, 7, 8 ve 10. parseller için de umut yaratılacağına vurgu yaptı.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Çözüm perspektifini açık tutalım" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre dün toplanan AKEL Merkez Komitesi Kran Montana sonrası Kıbrıs sorununu değerlendirdi ve Kıbrıs aleyhine olası olumsuz gelişmelerin göğüslenmesi hedefini ortaya koydu. Çözüm umutlarının canlı tutulması gereğine ve AKEL'in bu yönde üstlendiği girişimlere dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Rusya'nın Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav Osatçi ile görüştü. Görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kipriyanu Kıbrıs sorunu hakkında Krans Montana’da yapılan görüşmelerle ilgili tezleri hakkında büyükelçisi bilgilendirmeyi hedeflediğini söyledi. Bu çabanın başarısızlığa uğramasının ana sorumluluğunun Türkiye’de olduğunu kendisine net bir şekilde belirttiğini ifade eden Kipriyanu devamla da "Osatçi'ye bu meseleler Güvenlik Konseyi’nde tartışılırken, önce ve esas olarak, Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin devamının BM çerçevesinde kalmaya devam etmesi ve hazırlanacak olan raporun da gerçek olayları yansıtması gerektiği tezini desteklemesi mesajını Rusya’ya iletmesi çağrısında bulundum." dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand