12/7/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs ve Yunanistan'ın ortak hatta bir araya gelmesi. Gazeteye göre Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 11. parselde sondaj çalışmalarına 24 kala ve Türkiye kükrerken Atina ve Lefkoşa Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarının kullanılması konusunda uluslararası alana ortak mesaj gönderdiler. Kran Montana'da yaratılan koşullarda ve Kıbrıs'ın normal bir devlet olması gerektiği görüşü temelinde hareket etme kararlılığını da ortaya koydular. Yunanistan Hükümeti Yunan Meclisi kürsüsünden Kıbrıs Hükümeti ile İsviçre'nin Montana kasabasındaki müzakerelerle ve Kıbrıs Konferansı'nın çöküşü sonrası olanlarla ilgili tam çakışmış bir görünüm verdi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Yunanistan'ın Kıbrıs ile işbirliği içinde belirleyeceği hatta atıfta bulundu. Çok kısa süre içerisinde hem ittifaklar yaratılacağını hem de beklenen stratejinin ortaya konacağına dikkat çekti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas temaslarda bulunmak ve bugünkü durum değerlendirmesinde anlaşma sağlamak, sürecin çöküşü sonrası ortaya çıkan sorunlar ile Türkiye'nin, sürecin yükünü Kıbrıs'ın omuzlarına yıkma uğraşılarını göğüslemek amacıyla kararlar almak amacıyla Ulusal Konsey toplantısına katılmak için Salı günü Kıbrıs'ta olacak. Kocas'ın gündeminin en üst sıralarında hem Avrupa alanında politika ve gümrük birliği konusunda hem de uluslararası alanda Türkiye'ye karşı Kıbrıs diplomasisi ile birlikte ortak hat belirleme olacak. Yunanlı Bakan "gerçekten ne olduğunu" anlatmak için dünyanın her yerinde üst düzey temaslarda bulunmayı hedefleyeceklerini açıkladı. Kıbrıs sorununa Kıbrıslıalrın tümü için adil ve yaşayabilir bir çözüm hedefiyle uluslararası cepheyi güçlendireceklerini ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Komisyonu'nun resmi yetkilisi Kjartan Bjornsson Cyprus Mail gazetesinin " Anastasiadis çok iyi bir anlaşmayı havaya uçurdu" yayınını İsviçre'de yaşananların "iyi bir özeti" olarak niteledi. Kıbrıs sorunuyla ilgili örgütsel bir yere sahip olan ve Jean Cloude Juncker tarafından Kıbrıs sorunun çözüm sürecini destekleme grubuna başkan olarak atanan bu Avrupa yetkilisi Twitter hesabından kendisini izleyenlere bu yazıyı okumaları çağrısında bulundu. Böylece çıkmazın sorumluluğunun Kıbrısrum tarafına yüklenmesi yönünde açık tavır aldı. Avrupa Birliği'nin Krans Montana heyetinde yer almış olması nedeniyle Danimarkalı yetkilinin bu tavrı daha da önem kazanmış durumda. Mevlüt Çavuşoğlu'nun Komisyon Başkan Yardımcısı Frans Timermans'tan Avrupa Birliği'nin süreçte salt gözlemci olduğu gerekçesiyle kişi atamasını istediği toplantıda da vardı. Çavuşoğlu'nun Avrupa Birliği'ne üye bir devlete müdahale hakkı ve adada asker bulundurma istediğinde de Danimarkalı bu kişi kwitter hesabından Jen Cloude Juncker'in Kıbrıs sorunundaki rolü hakkında soru işaretleri bırakacak bir biçimde Komisyon ve liderliğinin tahrik edici tavrını ortaya koyuyordu. Bu ara Kjartan Bjornsson'un yaklaşımları beklenildiği gibi Lefkoşa'nın tepkisini çekti. Lefkoşa Brüksel'deki Daimi Büyükelçisi Nikos Emiliyu'ya bu konuda girişimlerde bulunma direktifi verdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Antonio Guteres ellerini yıkadı" başlığı altında Genel Sekreter'in Kıbrıs raporu. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guteres Kıbrıs Konferansı'nda yaşanan başarısızlık sonrası Güvenlik Konseyi'ne sunduğu rapor taslağında tüm ilgililere ve ama özellikle Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'ya süreç hakkında derinden düşünme tavsiyesinde bulundu. Genel Sekreter uluslararası örgütün tarafların hizmetinde olmaya devam ettiğini de belirtti. Rapor taslağında Kıbrıs'ta görev yapan barış Gücü'nün görev süresinin 31 Ocak 2018 tarihine kadar uzatılmasını önerdi. Guteres Krans Montana sürecini çökmeye uğraması konusunda sorumluluklarla ilgili tavır almadı. Bu arada Espen Barth Eida'nin Montana'da yaşananlarla ilgili Güvenlik Konseyi'ne önümüzdeki günlerde bilgi vermesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Fransız TOTAL şirketi hesabına sondaj çalışmaları yapmak için sondaj platform gemisinin dün akşam gece yarısından sonra saat 3 civarında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine gelmesi bekleniyordu. Dün öğleden sonra gemi sondaj bölgesine çok yakın bir mesafede bulunuyordu ve herhangi bir sorun da yoktu. Fransız şirketin var olan programına sadık bir biçimde ilerlediği görülüyor. Elde edilen bilgilere göre sondaj çalışmalarına bu hafta sonu öncesi başlanması beklenmiyor. Önce platformun sabitlenmesi, farklı teknik kontrollerin yapılması gerekecek. Derinlere gönderilecek robotla eski eser yada çevre açısından değerli unsurların olması durumunda bunlara zarar verilmemesi güvence altına alınacak. Bu ön hazırlıkların dört gün sürmesi bekleniyor. Hedeflenen derinlik deniz yüzünden 1698 metre aşağıda ve toplam derinlik de 4.250 metre olacak.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " ben buradayım" başlığı altında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Güvenlik Konseyine sunduğu barış Gücüyle ilgili taslak rapor. Gazeteye göre Genel Sekreter Antonio Guteres Barış Gücü raporunu kullanarak Kıbrıs sorununda çözüm sürecine can simidi atmayı denedi. İki toplum liderinin hareket etmesi gerektiğine işaret ederek " sürecin kaderi onların ellerindedir" özel vurgusu yaptı. Guteres söz konusu raporunda Montana ile ilgili olarak da tam bir tarafsızlık ortaya koydu ve sorumluluk yükleme mantığına girmedi. İki tarafın hizmetinde olmaya devam ettiği mesajı verirken iki lidere de sürece ilişkin derinden düşünmeleri çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıslıtürklere önemli açılımlarda bulundu. Geçen pazartesi akşamki basın toplantısında konuşurken kendilerine, gerçekten bağımsız bir devlet için Kıbrıslırumlarla birlikte yürümeleri çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Kıbrıslıtürklerden ve Kıbrıslırumlardan gerçekten bağımsız ve herkesin haklarının güvence altına alındığı Avrupa Birliği'ne üye bir Kıbrıs cumhuriyeti için devletsel bir kimlik perspektifi yaratmak için güçlerini birleştirmeleri istedi. Müdahale edebilecek ve bugünkü Türkiye'yi etkileyebilecek oranda ortak bir hareket yaratılması durumunda geleceğe ilişkin umudun var olacağının altını çizdi. " Hepimiz birlik ve beraberlik içinde somut bu ülkeye baskı yaratabilecek bir biçimde politika yapmalıyız" dedi. Bunun kolay olmadığını ancak kararlı olmanın ve uğraşıya devam etmenin de büyük önem taşıdığını dile getirdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Gutres raporu eyleme teşvik ediyor" başlığı altında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Güvenlik Konseyine sunduğu rapor taslağı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Montana'daki çıkmazın sorumlusunun Türkiye olduğunu ancak Kıbrısrum tarafının da müzakereleri çok daha iyi yönetebileceği görüşünde olduklarını söyledi. Atina'da Yunan Meclisi Başkanı ve Dışişleri bakanı ile görüştükten sonra açıklamalarda bulunan Kipriyanu Kıbrıs sorununun çözüm uğraşılarının Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde devamı yönünde ortak istek olduğunu söyledi. Görüşmeleri sırasında Türk saldırganlığının nasıl ele alınabileceği konusu üzerinde durduklarını ifade etti. Kipriyanu sürecin değerlendirilerek bir sonuca ulaşılamamasından ciddi hayal kırıklığı duyduklarını da belitti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Tüm haberler

Video on Demand