Hükümet kıbrıs sorununda üçüncü çevreleri bilgilendirme kampanyası başlatıyor

Kıbrıs Hükümeti önümüzdeki günlerde Kran Montana ile ilgili, merkezde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Avrupa Konseyi ve yabancı ülke liderleri olacak bir bilgilendirme kampanyası başlatacak.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün akşam İsviçre’de yaşananlarla ilgili Kıbrıs halkını bilgilendirirken uluslararası düzeyde yapacakları bilgilendirmenin hem kişisel mektuplar düzeyinde hem de diplomatik görevliler gönderilerek yapılacağını söyledi. Ulusal Konsey ile temaslarla ve Atina ile işbirliğiyle Kıbrıs Konferansı sonrası izlenecek yolun belirleneceğini de ifade etti. Cumhurbaşkanı Kran Montana’daki şansız sonuçtan Kıbrısrum tarafının sorumlu olduğu yönünde kötü niyetli mesajlar verenlere ve bunu özellikle de Türkiye’ye yönelik yapanlara Kıbrısrum tarafının Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin ortaya koyduğu çerçevede müzakerelere hazır olduğunu net bir şekilde ortaya koydu. Cumhurbaşkanı çözümün ilk gününden müdahale hakkı dahil Garantiler ve İttifaklar Antlaşması’nın iptal edilmesi durumunda başarılabileceğine vurgu yaptı. İkinci olarak da çözümün uygulanması ve izlenmesi için Kıbrısrum tarafının bütünsel önerisi temelinde sonuç alıcı bir mekanizmanın bulunması gereğine işaret etti. Üçüncü olarak da aynı öneri temelinde işgal ordusunun tam olarak adadan ayrılması konusunda bir takvim üzerinde anlaşmaya varılması gerektiği görüşünü savundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrısrum tarafının amacının ve hedefinin, önerileri aracılığıyla gerçekten bağımsız, egemen, Avrupa müktesebatına tamamı ile uyumlu ve üçüncü ülkelere bağımlılığı olmayan devlet yaratmak olduğunun altını çizdi.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kran Montana Konferansı’nın son gününde Türkiye’nin taleplerini ifşa ederken, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yunanistan ve Türkiye vatandaşlarına eşit muamele ağırlıklı olmak üzere önce sorunun iç yanlarında Kıbrıstürk tezlerinin karşılanmasını istediğini söyledi. Bunun yanı sıra bulunacak çözümün Avrupa Birliği’nin birinci hukukuna dönüştürülmesini talep ettiğini de belirtti. Kendisinin ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ın müdaha hakkının ve Garantiler Antlaşması’nın sonlandırılması konusunun anlaşmanın birinci gününden geçerli olup olmayacağı yönelik sorularına karşı da Çavuşoğlu’nun yanıtlarından söz konusu konuda Türk görüşlerinin değişmediğini gördüklerini ifade etti. Cumhurbaşkanına göre Çavuşoğlu Güvenlik ve Garantiler sisteminin ve müdahale hakkının 15 yıl sonra yeniden değerlendirilmek üzere korunmasından yana bir tavır içinde oldu. Türk askeri konusunda ise üzerinde anlaşma sağlanacak belli sayıda askerin Kıbrıs’ta kalıcı olarak kalacağı görüşünü savundu.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:13

Son Haberler

15 Haziran
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
Tüm haberler

Video on Demand