Hükümet Kıbrıs sorununda üçüncü çevreleri bilgilendirme kampanyası başlatıyor

Kıbrıs Hükümeti önümüzdeki günlerde Kran Montana ile ilgili, merkezde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Avrupa Konseyi ve yabancı ülke liderleri olacak bir bilgilendirme kampanyası başlatacak.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün akşam İsviçre’de yaşananlarla ilgili Kıbrıs halkını bilgilendirirken uluslararası düzeyde yapacakları bilgilendirmenin hem kişisel mektuplar düzeyinde hem de diplomatik görevliler gönderilerek yapılacağını söyledi. Ulusal Konsey ile temaslarla ve Atina ile işbirliğiyle Kıbrıs Konferansı sonrası izlenecek yolun belirleneceğini de ifade etti. Cumhurbaşkanı Kran Montana’daki şansız sonuçtan Kıbrısrum tarafının sorumlu olduğu yönünde kötü niyetli mesajlar verenlere ve bunu özellikle de Türkiye’ye yönelik yapanlara Kıbrısrum tarafının Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin ortaya koyduğu çerçevede müzakerelere hazır olduğunu net bir şekilde ortaya koydu. Cumhurbaşkanı çözümün ilk gününden müdahale hakkı dahil Garantiler ve İttifaklar Antlaşması’nın iptal edilmesi durumunda başarılabileceğine vurgu yaptı. İkinci olarak da çözümün uygulanması ve izlenmesi için Kıbrısrum tarafının bütünsel önerisi temelinde sonuç alıcı bir mekanizmanın bulunması gereğine işaret etti. Üçüncü olarak da aynı öneri temelinde işgal ordusunun tam olarak adadan ayrılması konusunda bir takvim üzerinde anlaşmaya varılması gerektiği görüşünü savundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrısrum tarafının amacının ve hedefinin, önerileri aracılığıyla gerçekten bağımsız, egemen, Avrupa müktesebatına tamamı ile uyumlu ve üçüncü ülkelere bağımlılığı olmayan devlet yaratmak olduğunun altını çizdi.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kran Montana Konferansı’nın son gününde Türkiye’nin taleplerini ifşa ederken, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yunanistan ve Türkiye vatandaşlarına eşit muamele ağırlıklı olmak üzere önce sorunun iç yanlarında Kıbrıstürk tezlerinin karşılanmasını istediğini söyledi. Bunun yanı sıra bulunacak çözümün Avrupa Birliği’nin birinci hukukuna dönüştürülmesini talep ettiğini de belirtti. Kendisinin ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ın müdaha hakkının ve Garantiler Antlaşması’nın sonlandırılması konusunun anlaşmanın birinci gününden geçerli olup olmayacağı yönelik sorularına karşı da Çavuşoğlu’nun yanıtlarından söz konusu konuda Türk görüşlerinin değişmediğini gördüklerini ifade etti. Cumhurbaşkanına göre Çavuşoğlu Güvenlik ve Garantiler sisteminin ve müdahale hakkının 15 yıl sonra yeniden değerlendirilmek üzere korunmasından yana bir tavır içinde oldu. Türk askeri konusunda ise üzerinde anlaşma sağlanacak belli sayıda askerin Kıbrıs’ta kalıcı olarak kalacağı görüşünü savundu.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:13

Son Haberler

22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Aşı Portalı Kıbrıs çapında faaliyet gösteren Aşı Merkezlerindeki mevcut randevular bitene kadar açık kalacak.
11:37
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte 67 yeni vaka açıklandı
11:32
21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Tüm haberler

Video on Demand