11/7/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kran Montana'da yaşanlarla ilgili Kıbrıs Hükümetinin bilgilendirme kampanyası. Gazeteye göre bazı çevrelerin basına yaptıkları sızdırmalarla Kran Montana'nın çöküşünün sorumluluğunu Lefkoşa'ya yükleme çabalarına Lefkoşa Atina somut bazı çalışmalarla karşılık verecek. Elde edilen bilgilere göre Kıbrısrum tarafı müzakerecisi Andreas Mavroyannis önümüzdeki 24 saat içerisinde Berlin, Brüksel ve New-York'ta olacak. Hedef Almanya Hükümetini, Avrupa Birliği'ni ve Güvenlik Konseyi üyelerini Kran Monta'nın gerçekleri hakkında bilgilendirmek. Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili Avrupalı ortaklarını bilgilendirme amacıyla benzer bir hareketlenmeye Yunanistan hükümeti de girecek. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de Londra'da gerçekleştireceği temasları çerçevesinde Kıbrıs sorununda yaşanan son gelişmeleri tartışacak. Tüm bunlar da Kran Montana'da anlaşmayı güya Lefkoşa'nın bloke ettiğine yönelik mesajlar vermek isteyen çevrelere alanın Kıbrıs ve Yunanistan Hükümetlerince boş bırakılmayacağını gösteriyor. Bu arada bu çevrelerden kasıt, isim verilmemekle birlikte Eida. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis de dün akşam düzenlediği basın toplantısında Kran Montana'da var olan perspektife ilişkin pozisyonunu net bir biçimde ortaya koydu. Türk tarafının anlaşma için zemini ortadan kaldırdıklarına bir bir yanıt verdi. bu arada Kıbrıslıtürklere de net bir mesaj verdi ve Türkiye ile Avrupa Birliği'ne üye bir devlet arasında seçim yapmalarını istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde sondaj için her şey hazır. West Capello sondaj platformu artı eksi 30 dakika bir fark ile gece yarısından sonra saat 3'te sondaj yapılacak alana geliyor. 11. parselde "Onisoforos- Batı 1" alanında sondaj için herşey tamam. Burada tek bilinmeyen şey olası Türk tahrikleri ve bunların alacağı biçim. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tahrik edici açıklamalarına karşı deniz bölgesinde şu ana kadar herhangi bir gelişme yok. Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri bakanı Reks Tillerson'un da var olduğu bir ortamda " bazı enerji şirketleri Kıbrıslırumlarla aynı yolda Akdeniz'in doğusunda araştırmalar için sorumsuz adımlar atıyorlar" dedi. hatırlanacağı üzere Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Tillerson birkaç ay önceye dek ExxonMobil şirketinin başındaydı ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 11. parseli talep etmişti ve elde edilen bilgilere göre 90 milyon euroluk anlaşma primi ödemişti. Bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tüm yetkili birimleri her tür hareketi zamanında tespit etmek için teyakkuz durumunda. Güvenilir kaynaklara göre sondaj çalışmasını gerçekleştirecek TOTAL şirketi de gelişmeleri yakından izliyor. Şirket sürece ilişkin şimdiye dek herhangi bir endişe belirtmedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi " Başbakanlarla açık pencere" başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis ifade etmemekle birlikte bu kez başbakanların katılımıyla yeni bir Kıbrıs konferansına kapıyı açık bıraktı. Lefkoşa özünde böylesi bir perspektife yatırım yapıyor. Bunun da başarısız kalması Kıbrıs sorununda daha da kötü bir durum yaratacağı ise açık. Cumhurbaşkanı'nın dün akşam halkı ilgilendirme basın toplantısında " daha da kötüden kaçmak için bu hatta ısrar edelim" ifadesi çok karakteristikti. Cumhurbaşkanı politika değiştirme teşvikleriyle ilgili bir soruyu yanıtlarken "Bazılarının önerdikleri nedir?" sorusunu sordu ve devamla Kıbrısrum tarafının da Birleşmiş Milletler parametrelerinden uzaklaşmalarının sadece Türk planlamalarına yardım edeceğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı bu arada eğer başbakanlar da Kran Montana'ya gelseydi o zaman kesin çökme yaşanacaktı" diyerek Birleşmiş Milletler'den bir hareket daha beklediği izlenimini verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün akşamki basın toplantısında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin parametreleri çerçevesinde hareket edecek yeni bir müzakere sürecine dahil olmak için üç koşul ileri sürdü. Bunlar da:
Bir: Çözümün ilk gününden müdahale hakkı dahil Garantiler ve İttifaklar Antlaşması’nın iptal edilmesi
İki: Çözümün uygulanması ve izlenmesi için Kıbrısrum tarafının bütünsel önerisi temelinde sonuç alıcı bir mekanizmanın bulunması Üç: Aynı öneri temelinde işgal ordusunun tam olarak adadan ayrılması konusunda bir takvim üzerinde anlaşmaya varılması.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrısrum tarafının amacının ve hedefinin, önerileri aracılığıyla gerçekten bağımsız, egemen, Avrupa müktesebatına tamamı ile uyumlu ve üçüncü ülkelere bağımlılığı olmayan devlet yaratmak olduğunun altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Guteres parametrelerinde çözüme geliniz" başlığı altında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in dün akşamki basın toplantısı. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı dün akşamki basın toplantısında görüşmelerden herhangi bir zarar gelmediğini söyledi. Diyalog ve çözüm olmadan olguların daha kötü olacağını ifade etti. Kıbrıslıtürklerin Türkiye ile göbek bağlarını kesme kararı almalarını istedi. Ulusal konseyle görüşerek ve Atina ile işbirliği yaparak yeni süreci belirleyeceğini ifade etti. Strateji değiştirilmesini isteyenlerden henüz somut bir öneri almadığını duyurdu. süreçle ilgili tam bir bilgilendirme yapmak amacıyla yabancı liderlere göndereceği mektupların hazır olduğunu ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ulusal Konseyin dünkü toplantısı tüm parametreleri ve Kran Montana konferansının çöküş nedenlerini ele almaya yetmedi. Bu nedenden dolayı Ulusal Konsey pazartesi günü toplanacak. Salı günü de Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın da katılımıyla görüşmelerini sürdürecek. Dünkü konsey toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan DiSİ Başkanı Averof Neofitu durumun ciddi olduğunu ve yarını yönetmek için birliğe, soğuk kanlı olmaya gerek olduğunu söyledi. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ise varılan sonuçla ilgili bazılarının memnun olduklarını gördüğünü söyledi ve Kıbrıs sorununun çözülmediğini, çözümden uzaklaşıldığını ve durumu bu temelde değerlendirmek gerektiğini söyledi. Kipriyanu gelişmelerin temel sorumluğunun yıllardan beridir tahrik edici ve kabul edilemez bir biçimde davranan Türkiye’de olduğunun altını çizdi. Kipriyanu ülkeye ve halka gelecek için tekrardan umut ve perspektif verilmesi için bundan sonraki adımların belirlenmesini istedi. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos siyasi güçlere, Türkiye'nin Kıbrıs sorunundaki planlamalarının birlik ve kolektif bir biçimde göğüslenmesi çağrısı yaptı. Papadopulos bu yönde birçok düzeyde faaliyet ortaya konması girişim üstlenilmesi gereğine vurgu yaptı. Kran Montana'da süreci yönetimde olası yanlış taktikleri gündeme getirip içte sorumluluk yüklemenin herhangi bir yarar sağlanamayacağını belirtti. EDEK Başkan Yardımcısı Maria Vasiliudu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Kran Montana'da Ulusal Konsey'i değerlendirmediğini ve daha ileri boyutta tavizler verdiğini söyledi. Somut bazı tavizlerin Türkiye için ek siyasi kazanım olduğuna vurgu yaptı. Bunların Guteres'n önerilerine yansıdığını ileri sürdü. Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas İttifak'ın bugünkü Ulusal Konsey toplantısına Lefkoşa ve Atina'nın üstlenmeleri gereken girişimlerle ilgili bütünsel ve somut bir öneri belgesi sunduğunu söyledi. Lillikas partisinin sesine geçmişte kulak verilmediğini ve bunun bir sonucu Türkiye'nin durumu çıkmaza sürüklemeyi başardığını ifade etti. Bununla birlikte şimdi zamanın eleştirme değil Türk planlamalarının engellenmesi hedefiyle birliğin sağlanması olduğu görüşünü savundu.
.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Şimdi harekete geçmezsek çözüm uzaklaşacak" başlığı altında Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün akşamki basın toplantısı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Atina'da Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile Kran Montana'da yaşananları ele aldı. Bir saatten fazla süren görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Kipriyanu "Kıbrıs sorununda ertesi gün oldukça zordur çünkü İsviçre'de sadece çözümü başaramamakla kalmayıp çözüm yönünde bir adım da atmadık. Tersine çözümden uzaklaştık" dedi. Kipriyanu bunun yanı sıra Türk tehditlerinin bilindiğini ve kendilerinin bunları kararlılıkla karşıladıklarını da ifade etti. Yunanistan Başkanı ile ertesi günü nelerin yapılması gerektiğini de ele aldıklarını duyurdu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

03 Ekim
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Tüm haberler

Video on Demand