Parti liderleri Ulusal Konsey toplantısı sonrası açıklamlarda bulundu


Siyasi parti liderleri ulusal konsey toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ve Kıbrısrum tarafı niçin çok olumsuz verilerle var olan durumun kalıcılaşması tehlikesi nedeniyle ciddi endişe ifade etti. Ulusal Konsey toplantısı sonrası Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan ayrılırken açıklamalarda bulunan Kipriyanu Kran Montana Konferansı sonrası Kıbrıs sorunu çözüm hedefinden uzaklaştığını söyledi. Gelişmelerin temel sorumluğunun yıllardan beridir tahrik edici ve kabul edi,şlemez bir biçimde davranan Türkiye’de olduğunun altını çizdi. Kipriyanu ülkeye ve halka gelecek için tekrardan umut ve perspektif verilmesi için bundan sonraki adımların belirlenmesini istedi. Çok kritik olan var olan durumun göğüslenebilmesi için yoğun uğraş ortaya koymaya gerek olduğunu da belirtti. Ankara’nın planlarını zora sokma ve engelleme yönünde odaklanılması gereğinin altını çizdi.


NİKOLAS


DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos siyasi güçlere, Türkiye'nin Kıbrıs sorunundaki planlamalarının birlik ve kolektif bir biçimde göğüslenmesi çağrısı yaptı. Papadopulos bu yönde birçok düzeyde faaliyet ortaya konması girişim üstlenilmesi gereğine vurgu yaptı. Kran Montana'da süreci yönetimde olası yanlış taktikleri gündeme getirip içte sorumluluk yüklemenin herhangi bir yarar sağlanamayacağını belirtti. Süreçteki çıkmazın Türkiye'den kaynaklandığını ancak bununla birlikte bazı olumsuz durumların var olduğuna dikkat çekti. Papadopulos Türkiye'nin istediğini başardığını ve kendisine herhangi bir sorumluluk yüklenmeksizin Kıbrıs sorununu çıkmaza sürüklediği değerlendirmesinde bulundu. Gutteres'in Türkiye'nin planlamalarına yardımcı olacak kötü açıklamasını da gündeme getirdi. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin enerji planlamalarının Türkiye'nin şantajlarından etkilenmeden ilerlemesi gereğine vurgu yaptı.

EDEK 

EDEK Başkan Yardımcısı Maria Vasiliudu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Kran Montana'da Ulusal Konsey'i değerlendirmediğini ve daha ileri boyutta tavizler verdiğini söyledi. Somut bazı tavizlerin Türkiye için ek siyasi kazanım olduğuna vurgu yaptı. Bunların Guteres'n önerilerine yansıdığını ileri sürdü. Vasilyadu, cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Ulusal Konsey toplantısında Türkiye'nin askerlerini ve garantileri geri çekmesi durumunda önerilerini tekrarlamaya hazır olduğunu söylediğini de belirtti. Sürecin tek suçlusu Türkiye'nin bundan zarar görmeden çıkmayı başardığının altını çizdi. Kıbrıs sorununda yeni bir stratejiye gerek olduğunu da ifade etti.

LİLLİKAS 

Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas İttifak'ın bugünkü Ulusal Konsey toplantısına Lefkoşa ve Atina'nın üstlenmeleri gereken girişimlerle ilgili bütünsel ve somut bir öneri belgesi sunduğunu söyledi. Lillikas partisinin sesine geçmişte kulak verilmediğini ve bunun bir sonucu Türkiye'nin durumu çıkmaza sürüklemeyi başardığını ifade etti. Bununla birlikte şimdi zamanın eleştirme değil Türk planlamalarının engellenmesi hedefiyle birliğin sağlanması olduğu görüşünü savundu.
.

THEOHARUS 


Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu Ulusal Konsey toplantısından ayrılırken Kıbrıs sorununda yıllardan beridir izlenen yatıştırma politikalarının mutlak bir biçimde başarısız olduğunu ve bu politikanın Türk uzlaşmazlığını güçlendirdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e Kran Montana’da masaya koyduğu belgeyi geri çekme çağrısında bulundu. Farklı bir durumda Türkiye’nin söz konusu belgeyi kazanca çevirip daha ileri talepler için kullanacağına vurgu yaptı. Theoharu B, C ya da sıcak çatışmayla ilgili Türk tehditlerinin tartışılmaması gerektiği görüşünü de savundu. Dayanışma Hareketinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaj çalışmaları uğraşısında Hükümete desteğini dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:13

Son Haberler

24 Haziran
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Tüm haberler

Video on Demand