14/6/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu müdürlerinin yetkilerini kötü kullanımları nedeniyle yargı önüne çıkarılması olasılığı. Gazeteye göre Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu ile ilgili gizli raporunda Kurum Genel Müdürü Yardımcısı Mihalis Ahilleos ve Kurumun mali daire müdürü Antigonis Modestu hakkında çeşitli konulardan Başsavcılığa başvurlması olasılığını gündeme getirdi. Genel Müdür Yardımcısı hakkında "çıkar ilişkileri ve yetkilerini kötüye kullanma, çıkar çatışması ve etik ve adil yönetim ilkelerini ihlal" konusu olabileceği üzerinde durdu. Konu Yunanistan'daki CYTA Global Ellas şirketinin yan şirketi olan Siaspsecom şirketi başında olan kişiyle ortak taşınmaz mal alımı ile ilgili olarak gündeme geldi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cenevre Konferansında güvenlikle ilgili tartışmaları yönlendirecek belgeyi Kıbrıslı liderlerle tartışmak amacıyla Eida yarın adaya geliyor. Elde edilen bilgilere göre Eida'nın hazırlayacağı belge "yetim" bir belge olacak, yani kendisinin ya da bir başkasının imzasını taşımayacak. Eida ilgili taraflarla temasları sırasında buna yönelik izlenim verdi. Aynı kaynaklara göre hazırlanan belge ortak yönlendirme belgesi olacak. Diplomatik çevreler de belgenin Eida'nın belgesi olmayacağına belirtirken bununla birlikte belgenin temel yazıcısının Eida olacağını ve bunun her bir tarafın katkısı ile beşli Mont pelerin görüşmesinde ifade edilenlerden oluşacağına vurgu yaptılar. Eida'nın özünde yapacağı iş ilgili beş tarafça masaya konan görüş ve öneriler üzerinde çalışmak olacak. Beş tarafın yanı sıra Avrupa Birliği'nin görüşlerini de dikkate alacak. Daha başka haberlere göre ise Eida gerek hakemlik rolü oynadığı gerekse yöntemi değiştirdiği suçlamalarından kaçınmak için öneri yapmaktan kaçınacak. Tarafların görüşlerini de önceden yargılamayacak ya da devre dışı bırakmayacak. Tüm bilgiler hazırlanacak belgenin genel kabulleri, soruları ve güvenlikle ilgili düşünceleri içereceği yönünde. Bunun nedeni de 28 Haziran"da başlayacak konferansta müzakerelere yardımcı olmak ve Birleşmiş Miletlerin Konferans sonuçlarını değerlendirebilmesi için gerekli verilerin olmadı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Eida'nın belgesi herkesi memnun edecek" başlığı altında Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri 28 Haziran'da Eida tarafların tümünü Cenevre'ye götürecek ortak metni hazırlamak amacıyla Atina, Ankara ve Lefkoşa'yla her gün görüşüyor. Eida yarın adaya gelecek ve öğleden sonra Mustafa Akıncı ile Cuma günü de Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşecek. gerek duyulması halinde doğrudan temaslarda bulunmak için Atina ve Ankara'ya da gidecek. Eida'nın hazırlayacağı ortak metin çözümü teşkil etmeyecek ancak Kıbrıs sorununun tartışılmasında metot konusunda her iki tarafı da memnun edecek. Elde edilen bilgiler göre Cumhurbaşkanı'nın "önceliklerini" karşılarken devamında tüm konular birbirine bağlı olarak tartışılacağından Kıbrıstürk tarafının talebine de yanıt vermiş olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİSİ Başkanı Averof Neoitu Birleşik Devletler ziyareti çerçevesinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Büro sorumlusu Maria Luiza Viotti ile de görüştü. Görüşmede somut olarak Kıbrıs'ta güvenlik başlığı ele alındı. Neofitu görüşme sırasında Kıbrıs'ın Türk askeri mevcudiyeti olmadan, tek yanlı müdahale hakkıyla sınırlı egemenlik olmadan, 1960 çağdışı garantiler olmadan yeniden birleşmesi hedefiyle somut konuda anlaşmaya varılması için Türkiye'nin çözüm iradesini göstermesi gerektiğine vurgu yaptı. Neofitu bu arada Rusya temsilcisi ile de görüştü. Bu arada Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas da dün Lefkoşa'da Rusya'nın Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Ostçi ile görüştü. Lillikas görüşme sonrası yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Güvenlik Konseyi üyelerinin de dahil olacağı yeni bir model bir güvenlik sistemi aradığı şu anda Cenevre Konferansı'na Konsey üyelerinin de katılması gerektiği görüşünü savundu. Rus Büyükelçi ise beş daimi güvenlik konseyi üyesinin Cenevre Konferansı'na katılması olgusuna verdiği destek için Lillikas'a teşekkür etti. " Bu hem bizim için hem de Kıbrıs için önemlidir" dedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi yasadışı devlette bol kepçe dağıtılan vatandaşlıklar. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda çözüm müzakerelerinin kritik evreye girerken Ulusal Birlik Partisiü Demokrat Parti sözde koalisyon Hükümeti bir yıl içerisinde4.351 vatandaşlık verdi. Cumhuriyetçi Türk Partisi ve diğer küçük muhalefet partileri yığınsal vatandaşlıklara tepki gösterdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Lübnan’da resmi temaslarda bulunmakta olan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, dün Lübnan Parlamento Başkanı Nabih Berri ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Anastasiadis, “Yunanistan, Kıbrıs ve Lübnan arasında sağlanan üçlü işbirliğiyle açılan yeni yollar üzerinden ortak zorlukları nasıl ele alacağımızı ve aynı zamanda, insanların çıkarları ve refahı için karşı karşıya geldiğimiz sorunlara ne tür çözümler bulacağımızı görmeyi bekliyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Berri arasında yapılan baş başa görüşmenin ardından iki ülkenin heyetleri arasında resmi görüşmeler yapıldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, görüşmenin ardından ve Berri’nin huzurunda açıklamada bulunarak, “Lübnan'ın çıkarlarını destekleyen cesur bir lider ile Lübnan Parlamento Başkanı ile görüştüm” dedi. Görüşme sırasında ortak konular ve özellikle enerji, ekonomi, bölgedeki sorunlar, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler, Orta Doğu ve Suriye meseleleri üzerinde görüş teatisinde bulunduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Anastasiadis, “mükemmel ilişkilerimizi bir kez daha teyit ettiğimiz için memnuniyetimi ifade ediyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, son olarak Berri’yi Kıbrıs’ta görmeyi arzuladığını da söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs'ın İsrail ile ortak askeri tatbikatına AKEL'in gösterdiği tepki. Gazeteye göre Kıbrıs'ın İsrail ile Kıbrıs topraklarında büyük askeri tatbikatı nedeniyle AKEL Hükümet'e eleştirilerde bulundu. AKEL Söz konusu tatbikat hakkında ne Kıbrıs ne de İsrail tarafından resmi bir açıklamada bulunulmadığına bununla birlikte devlet kanalından yayınlandığı üzere, bu tatbikatın “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin korunmasıyla ilişkisi olmadığını dikkat çekti. Devamında da tatbikatın ama güney Lübnan ve güney Suriye topografisi ve iklimiyle benzerlikleri olduğu için Troodos bölgesinde yapılmakta olduğunu ifade etti. AKEL açıklamasında ayrıca son dönemde İsrail Ordusu’nun komşu ülke sınırlarında hareketlilik gösterdiği kaydedildi. AKEL bu tatbikata karşı olduğunu dile getirdi. "Bu tatbikat ülkemizin çıkarlarına hizmet etmemektedir ve üstelik yaklaşık 50 yıldır Filistin topraklarını işgal eden bir orduyla birlikte bu tatbikatın yapılması ülkemizi tehlikeli savaş planlarına da dâhil etmektedir. Aynı zamanda yıllardır Kıbrıs’ın mükemmel ilişkiler içerisinde olduğu bir dizi komşu ülkeye ve Arap Dünyası’na bu tatbikatla yanlış mesajlar gönderilmektedir. Kıbrıs-İsrail ve başka ülkeler arasında Türk karşıtı bir yay yaratılmasına yönelik ideolojik saplantıların geliştirilmesi milliyetçi kesimlerin kulaklarına hoş gelebilir, ama ne İsrail’in ne de başka bir ülkenin Kıbrıs’ın hatırı için Türkiye’yle çatışmasının söz konusu olmadığı defalarca görülmüştür. İsrail-Türkiye enerji planlamalarıyla ilgili olarak gelen mesajların var olan her tür yanılsamayı nicedir yok etmiş olması gerekirdi. AKEL bütün bölge ülkeleriyle bölgesel ve karşılıklı yarar temelinde işbirliğinin memnuniyetle kabul edilir olduğunu tekrarlamaktadır. Ancak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin İsrail’le işbirliğini herhangi bir biçimde askerileştirilmesinin hem Kıbrıs hem de bölgede barış açısından tehlikeli olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır." dedi . Ayrıca geçen Mart ayında “Kıbrıs-İsrail Güçler Statüsü Anlaşması” Meclis’te onaylandığında sadece AKEL’in buna karşı çıktığını ama muhalefetin bazı partilerinin dahi bu anlaşmanın dengeli olmadığını kabullendiklerini hatırlattı. Anastasiadis hükümetine neden böylesi hareketlerde bulunduğunu ve bu hareketlerin yol açabileceği tehlikelerin farkında olup olmadığını halka izah etmeye çağrısı yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand