13/6/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı'nın hayata geçirilmesi sürecinde atılan ileri adımlar. Gazeteye göre Hükümet ile kamuda çalışan doktorlar arasında anlaşma noktasına gelindi. Üç ay devam eden müzakerelerden sonra doktorların maaş artışlarının ne zaman başlatılacağına ilişkin Hükümetin geri adım atması sonrası sendikalarla Sağlık Bakanlığı arasında anlaşma noktasına gelindi. Doktorların maaş artışları 1 Ocak 2019'da değil 2018'de başlayacak. Öngörülemeyen herhangi bir gelişme yaşanmazsa söz konusu anlaşmanın önümüzdeki birkaç gün içinde imzalanması bekleniyor. Hedef, Genel Sağlık Planı yasa tasarısı Meclis'te ele alınmadan bu konuyu kapatmak. Bu arada Genel Sağlık Planı ile ilgili partiler arasında karşıtlık devam etmekle birlikte tasarıda değişiklik için süre dün saat 12'de sona ererken herhangi bir değişiklik önerisi yapılmadı. Tasarı Cuma günü Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak ve herhangi bir sürpriz beklenmiyor. tasarıya göre vatandaşlar 1 Ocak 2019 tarih, itibarıyla Plana prim ödemeye başlayacaklar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Espen Barth Eida Atina ve Ankara ile açık iletişim hattı kurdu ve bu hafta sonuna kadar Lefkoşa'da iki lidere sunacağı ortak belgeyi hazırlamaya çalışıyor. Eida'nın hedefi beş ilgili tarafın 28 Haziran'da başlayacak 2. Cenevre Konferansı'nda tartışmalarda temel olacak ortak bir belge hazırlamak. Eida'nın Lefkoşa'da liderlerle gerçekleştireceği temaslarda söz konusu belgenin içeriği yanı sıra ortak bir belge mi yoksa üzerinde anlaşmaya varılmış bir belge mi olacağını netleştirmeye çalışacak. Birleşmiş Milletlerin Cenevre'de üzerinde çalışacağı gerekçeleriyle tarafların her birinin ana tezlerinin yer alacağı ve " ortak bir belge" yönelimi içinde olduğu belirtiliyor. Elde edilen bilgilere göre Eida tüm geçen hafta içerisinde Yunanistan ve Türkiye dışişleri bakanlıklarıyla iletişim içinde oldu ve kendileriyle belgenin hazırlanmasıyla ilgili konuları görüştü. Aynı kaynaklara göre Eida Kıbrıs'taki iki müzakereci Andreas Mavroyannis ve Özdil Nami ile de görüştü. Eida bu arada Perşembe günü Kıbrıs'a gelecek ve ertesi günü de Anastasiadis ve Akıncı ile görüşmelere başlayacak. Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs'taki basın sözcüsü Sıdık'ın dünkü açıklamaları Eida'nın niyetiyle ilgili oldukça açıklayıcıydı. Sıdık, Eida'nın güvenlik ve garantiler konusundaki tartışmaları yönlendirecek ortak metni hazırlamaya çalıştığını söyledi. Sıdık Konferans için ortak metin çalışmalarının gelişim halinde olduğunu da belirtti ve “bu belgede Sayın Eida’nın detaylı çalışmaları ile ilgili hiçbir kimsenin ön yargısı olmaması önemlidir“ vurgusunda bulundu. Sıdık somut belgenin Güvenlik ve Garantiler konusundaki tartışmaları yönlendireceğine atıfta bulunarak zamanında hazır olacağının da güvencesini verdi.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi AKEL'in 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mayk Spanos'a destek kararını almayı bir hafta ertelemesi. Gazeteye göre AKEL ve Mayk Spanos aday adayının Sigma'ya yaptığı bir açıklama nedeniyle fırtınalı bir ortamda Hükümet programı ve ilkeleriyle ilgili ortak deklerasyonu hazırlama sürecinde yoğun bir çalışma içerisinde. Bu süreçte AKEL parti taban örgütlerinin toplantılarının bir hafta ertelenmesi kararı da alındı. Bu sürede taraflar arasında diyalog yoğunlaştırılacak ve ortak deklerasyonun en kısa sürede hazır olmasına çalışılacak. Taraflar özellikle zor ekonomik konularda ortak bir dil arayışı içerisinde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Lübnan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde enerji konusunda Kıbrıs-Yunanistan- Lübnan üçlü zirve toplantısı açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Lübnanlı mevkidaşı Mişel Aun ile önce baş başa sonra da iki ülke heyetlerinin katılımıyla bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası ki devlet başkanları medyaya açıklamalarda bulundular. Cumhurbaşkanı açıklamasında ağırlığı iki ülke ve halkları arasında yıllardır var olan mükemmel dostluğa verdi ve Lefkoşa'nın bu ilişkileri daha da derinleştirmek amacıyla çalışma kararlılığına vurgu yaptı. "İşbirliğimiz çerçevesinde ve Lübnan'ı daha da fazla destekleme yönündeki güçlü irademizin bir göstergesi olarak 2017 yılı liderler düzeyinde üçlü bi zirve için sizi Yunanistan başbakanı ile birlikte Kıbrıs'ta misafir etmeyi arzuluyorum. " dedi. Cumhurbaşkanı bu arada Kıbrıs sorununa da değindi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eida'nın hazırlamaya çağrıldığı belge aracılığıyla güvenlik ve garantiler konusunda tartışmaların sonuç getirmeye odaklanacağını umduğunu belirtti. "Türkiye'nin bu sürece özlü olarak dahil olup ilerleme olamsı yönünde öneriler koymasını umut ediyorum" dedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Eida'nın hazırlamakta olduğu belge. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda müzakerelere dâhil tüm çevrelerin dikkati Eida'nın hazırlayacağı belgeye odaklanmış durumda. Eida Perşembe günü Kıbrıs'a gelecek ve ortak belge hazırlıklarına devam edecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İsrail ile Kıbrıs Milli muhafız Ordusu askerlerinin karada ortak askeri tatbikatları Trodos bölgesinde devam ediyor. Bu tatbikat iki ülke arasında savunma alanında işbirliği anlaşması çerçevesinde yapılıyor. Elde edilen bilgilere göre tatbikatta yaklaşık 400 İsrail Özel Güç askeri yer alıyor. Tatbikat 7 Haziran'da başladı ve 14 Haziran'da sona erecek. İsrailli komandoların tatbikat alanına helikopterlerle getirildiği belirtiliyor. Basın haberlerine göre tatbikat senaryosu düşmanın oluşturduğu köprü başlarının dağıtılmasını, köylerin geri alınmasını ve zor koşullar altında yaşamayı öngörüyor. Tatbikatın sona ermesiyle birlikte genel düzeyde resmi bir açıklama yapılması da bekleniyor. Bu arada bu tatbikatın dayandığı iki ülke arasındaki savunma işbirliği anlaşması 24 Şubat 2016'da savunma bakanları Hristoforos Fokaidis ve Moşe Yalon arasında imzalanmıştı. Anlaşma özünde bir ülke askeri güçlerinin diğer ülke askeri faaliyetlerinde mevcudiyetini öngörüyor. Bakanlar Kurulu bu anlaşmayı 5 Eylül tarihinde imzalamıştı. Kıbrıs'ın diğer komşu ülkelerle de benzer anlaşmaları var bu anlaşmalar da her ülkenin kendi zöel durumuna göre farklılıklar içeriyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cenevre Konferansı. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Cenevre'ye giderken başarı şansının başarısızlıktan daha fazla olması için iyi bir ön hazırlığa gerek olduğunu söyledi. AKEL'in bu konudaki görüşlerinin net olduğunu ifade etti. Kipriyanu bu arada Ulusal Konsey'in Cenevre'de Cumhurbaşkanına eşlik edip etmeyeceği yönünde bir soruyu yanıtlarken şu ana kadar kendilerini bu konuda bir şey söylenmediğini ancak Cumhurbaşkanı'nın istemesi durumunda kendisine eşlik edeceklerini belirtti. Bu arada AKEL Kıbrıs Bürosu sorumlusu Tomazos Çelebi de Cenevr'ye gitmeyecek tarafın süreç daha başlamadan yenilmiş ve sıfırlanmış olacağını söyledi. Hangi nedenden olursa olsun tarafların Cenevre'ye gitmeyeceklerini söylemelerinin zor olacağına vurgu yaptı. Genel Sekreter'in daveti sonrası " hayır, gelmiyorum" diyemeyeceğini belirtti. Çelebi bu arada ortak metnin sorunun özüne yönelik tezler ve önerilerle arabuluculuk ve tartışmalar için bir yönlendirici olacağını belirtti. Cenevre'de bir masada güvenlik ve garantilerin diğer masada ise iç konuların tartışılacağını ve iki masanın birleşik kaplar gibi işlev göreceği değerlendirmesinde bulundu. Geçmişte varılan görüş birliklerine gerekli saygının gösterilmesi durumunda zor olmasına rağmen olumu bir sonuca ulaşılabileceğini ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kooperatif çalışanları grev hazırlığında. Kooperatif çalışanları 15 Haziran'da hem Kooperatif yetkililerine hemde Çalışma Bakanlığı İş İlişkileri Dairesi'ne10 günlük bir uyarı mektubu gönderecekler. Çalışanlar sendikal hareketin alınacak önlemlere ilişkin önerilerini de görüşüp gizli oylamaya başladılar. Gizli oylamaların 14 Haziran günü tamamlanamsı ve bunun olumlu olması halinde 15 Haziran'da da yetkililere iletilmesi bekleniyor. Konuyla ilgili olarak dün PEO tarafından yapılan açıklamada grev eylemin ana nedeninin işverenin 2014-2018 dönemi Özel Kısmi Anlaşma'dan kaynaklanan sorunları ele almak için samimi bir diyaloga girmeyi ısrarlı bir biçimde reddetmesi olduğunu belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

24 Haziran
Temas Takip ekibi başkanı: Önümüzdeki günlerde vaka sayısının ikiye katlanmasını bekliyoruz
13:35
Kıbrıs'a girişlerde AB dijital sertifikası kullanılabilecek
13:34
Kıbrıs'da Hint koronavirüs mutasyonu artan bir eğilim gösteriyor
13:33
Jean-Pierre Lacroix, dört günlük bir ziyaret için bugün Kıbrıs'a geliyor.
13:31
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Tüm haberler

Video on Demand