10/6/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi yeni Cenevre Konferansı. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler dün Kıbrıs Konferansı'nın devamı için Cenevre'ye geri dönüş açıklamasında bulundu. Soruna dahil olanlar, yani Kıbrıslırumlar, Kıbrıslıtürkler, Yunanistan, Türkiye ve Britanya müzakerelere devam etmek amacıyla 28 Haziran'da Cenevre'ye gitmek için anlaştılar. Güvenlik ve garantiler konusunda müzakerenin yapılması için ortak belgeyi hazırlamak amacıyla da Eida önümüzdeki 15 gün tüm taraflar nezdinde temaslarına devam edecek. Geçen Pazartesi günü New-York'ta Genel Sekreterin gözetiminde gerçekleştirilen ortak toplantıda taraflar müzakereleri yönlendirecek ortak bir belgenin Eida'nın tüm ilgili taraflarla temas halinde hazırlanması konusunda anlaşmışlardı. Bu ifadeyle de Konferansın açıklamasının belgenin hazır olması ve beş taraf arasında anlaşma sağlanmasıyla yapılacağı izlenimi yaratılmıştı. Ancak Eida Pazartesinden düne kadar belgenin hazırlanması için değil önce Konferans tarihinin belirlenmesi için çalıştı ve belgeyle ilgili de şimdi çalışmaya başlayacak. Konferans tarihinin açıklanmasında kilit dünkü Eida-Kocas görüşmesi oldu. Birleşmiş Milletler'in Konferans açıklamasının hemen öncesinde Eida, Yunanistan Dışişleri bakanı Nikos Kocas ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcüsü de hemen akabinde Kıbrıs Konferansı'nın Genel Sekreterin himayesinde siyasi düzeyde 28 Haziran'da toplanacağını açıkladı. Açıklamada konferansın katılımcıları olarak " Sayın Anastasiadis, Sayın Akıncı, garantör güçler olarak Yunanistan, Türkiye, Britanya ve gözlemci olarak da Avrupa Birliği" dendi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis Waşington ziyaretini artı ve eksilerle tamamladı. Enerji konusunda artılar hem çok hem de önemli. Politik Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde sondajların başlayacağı kritik bir evrede Amerikan yönetiminin tam desteğini aldı. Amerikan şirketi ExxonMobil'in teknokratlar düzeyinde ortaya koyduğu niyetler Kıbrıs'ın uğraşılarının desteklenmesi açısından büyük bir öneme sahip. Cumhurbaşkanı bu koşullarda adaya, Enerji bakanı ile enerji dolu dönüyor. Stiv Grinli'nin ExxonMobil şirketinin hedeflerinde Kıbrıs'ı ortak gördüğünü açıklaması göz ardı edilemez. ExxonMobil şirketi Başkanı Grinli "herkesin paylaştığını inandığımız vizyonumuz Kıbrıs'ın enerji merkezi olması ve Kıbrıs'ın enerji ithalatçısı olması için temellerin atılmasıdır" dedi . Grinli bunun yanı sıra şirketinin Nisan ayında anlaşma imzalamasıyla birlikte yoğun bir faaliyet içine girdiğini, araştırmalara başladığını ve bugüne kadar olguların iyi gittiğini belirtti. Bunun için mutlu olduklarını dile getirdi. 60 yıldan beridir şirketlerinin Kıbrıs'ta olduğunu, iyi dost olduklarını ve bunun da yeni evreye girmede kendilerine yardımcı olduğunu ifade etti. Doğal Gaz Sıvılaştırmada büyük bir deneyime sahip Katr petrroleri ile ortaklıklarına da değindi ve zorlukları aşmak için bir takım gibi çalıştıklarını söyledi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Son eylem için Cenevre'ye valizler hazır." başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre dönemeç dönüldü. Kıbrs sorunuyla ilgili 2. Cenevre konferansı 28 Haziran'da başlıyor. Temel amaç Kıbrıs sorununa kesin çözüm bulmak. Bu olmazsa şu anki süreç kesin olarak çökecek. Süreç tüm gelişmelere açık. Konferans için bu tarihin belirlenmesi de bir rastlantı değil çünkü TOTAL'in sondaj çalışmaları 13 Temmuz'da başlayacak. Espen barth Eida da güvenlik başlığının tartışılmasında "yönlendirici" olarak nitelendirilen belgeyi hazırlamış durumda. Birleşmiş Milletler dün Konferans tarihini açıklarken merkez siyasi alandaki partilerin beklenen tepkileri de geldi. Bu partiler bu durumu Rum tarafının yeni bir tavizi olarak nitelediler. Hükümet ise Cenevre'ye önce güvenlik konusunu tartışmak için gideceği görüşünü tekrarladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Merkez Komitesi 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde parti tabanına Mihalis Spanos'un adaylığının desteklenmesi önerisini koydu ancak Spanos'una daylığını resmi olarak açıklaması bir süre daha bekleyebilir. Mihalis Spanos'un adaylığını Haziran aynın son on günü içerisinde AKEL'in olağan üstü kongresinin hemen öncesinde açıklaması bekleniyor. AKEL olağan ütü kongresi 2 Temmuz'da toplanacak. Spanos'un adaylığını açıklamada acele etmemesinin bir nedeni olarak AKEL'in yıllardan beridir izlediği yöntemi devre dışı bırakmama arzusu olarak görüldü. AKEL'de de şu anda tüm dikkatler parti Merkez Komitesi'nin kararının parti tabanında ileri götürülmesi. AKEL Merkez Komitesi de, parti tabanının görüşlerini ortaya koyması sonrası olağan üstü kongreye önerisini kesinleştirmek amacıyla 27-30 Haziran tarihleri arasında toplanacak.
ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı ile ilgili tartışmalar. Gazeteye göre Sağlık Bakanı Yorgos Pamporidis'in geçen gün Nikolas Papadopulos ile Marinos Şizopulos'u kast ederek Genel Sağlık Planı'nın uygulanmasının önlenmesi yönünde engel çıkarmaya çalışanları Yuda politikacılar olarak nitelemesi sonuç getirdi. Nkolas Papadopulos ve Marinos Şizopulos planın uygulanmasını engellemek amacıyla değişiklik önerileri sunma hazırlığı içindeydiler. Bakan'ın söz konusu açıklamasının getirdiği büyük tepki, sonuçta bu iki politikacının Genel Sağlık Planı'na inanç ifade etmesini getirdi. Hem Papadopulos hem de Şizopulos Genel Sağlık Planı'nın anlaşmaya varıldığı şekliyle Meclis'ten geçmesi için çalışacaklarını açıkladılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İkinci Cenevre görüşmesi için Birleşmiş Milletler 28 Hziran tarihini açıkladı. Söz konusu konferans için düşünülen ilk tarih 17 Haziran'dı ancak katılımcıların objektif bazı zorlukları nedeniyle 28 Haziran üzerinde anlaşma sağlandı. Bu arada Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs'taki Basın Sözcüsü Alim Sıdık müzakerelerde yönlendirici olacak ortak belgeyle ilgili herhangi bir sorun olmadığını zamanında hazırlanmaması diye bir konusunun söz konusu olmadığını söyledi. Eida'nın bu dönem üzerinde odaklandığı tek konusunun Konferansın hazırlanması olduğunu belirtti. Genel Sekreter ile Kıbrıs Özel Danışmanı’nın tüm tarafların Cenevre’de üretken bir müzakereye girecekleri beklentisi içinde olduklarını da ifade etti. Hükümet Sözcüsü Vekili Viktoras Papadopulos da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum tarafının, güvenlik ve garantiler konularının tartışmalarına rehberlik edecek olan ortak belgenin, 28 Haziran’dan önce hazır olacağına dair, Birleşmiş Milletler’den yazılı bir güvence aldığını açıkladı. Belgenin hazır olmaması durumunda ne olacağıyla ilgili bir soruya Papadopulos, “o zaman Cenevre’ye gidemeyeceğiz” yanıtı verdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekterinin Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin hazırlama sorumluluğu üstlendiği belgeyle ilişkili olarak Kıbrıs’la ilgili Konferans tarihinin açıklanmasıyla ilgili bir soruya Sözcü Vekili, “Konferans tarihi belirlendi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs Türk Liderle New York’ta mutabakata vardıkları gibi, söz konusu belgenin, bu tarihten önce hazır olması gerekir” dedi. Belge henüz hazır olmadan, neden Kıbrıs Rum tarafının Konferans için bir tarih belirlenmesini kabul ettiği sorusunu Papadopulos, "çünkü ortak belgenin, 28 Hazirandan önce hazır olacağı konusunda Birleşmiş Milletler’den yazılı güvence aldık” diye yanıtladı.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Kıbrıs'la ilgili Cenevre Konferansı 28 Haziran'da başlığı altında Kıbrıs sorunu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Diplomatik kaynaklara göre ABD Başkan Yardımcısı Mike Pencei Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’le görüşmesinde, ülkesinin Kıbrıs’ın enerji kaynaklarını araştırma ve kullanma hakkını tamamen desteklediğini ifade ettiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in de Kıbrıs ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki stratejik ortaklığın son yıllarda, cumhurbaşkanı seçildiği ilk günden itibaren derinleştiğini söyledi, ABD ile ikili ilişkilerin güçlendirilmesi, İsrail, Ürdün, Mısır ve diğer komşu ülkelerle ilişkilerin artırılması hedefiyle Kıbrıs’ın dış politikasının yeniden tanımlandığını kaydetti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand