31/5/17

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Eida'nın Atina ve Ankara'da gerçekleştirdiği temaslar. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eida'nın Atina ve Ankara temaslarında güvenlik ve garantiler başlıklarında özlü konular ele alınıyor. Eida'nın arzusu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in bu başlıkta ilerleme sağlanması talebini karşılamak için iki tarafın tezlerini olabildiğince yakınlaştırmak. Bunun yanı sıra tarafların son tezlerini ortaya koyacakları yeni Cenevre Konferansı'nı güvence altına almak. Eida bu çerçevede dün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Bu görüşme, yeni Cenevre Konferansı gündemi sorusuna aranan çıkşı vermes de Birleşmiş Milletler yetkilileri tarafından tatmin edici olarak nitelendirildi. Çavuşoğlı Perşembe günü işgal bölgesini ziyaret edecek ve Mustafa Akıncı ile temaslarda bulunacak. Eida da gelişmelerle ilgili olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ni bilgilendirecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis kendisi ve eşi, tarafından evleri için kesin izin almadıkalrı için yasadışılık yaptıklarını kabul etti. Ancak Mihaylidis bu yasadışılığın özlü olmadığını sadce biçimsel olduğunu dğerlendirmesinde bulundu. Ancak eski İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos, Mihayilidis'in bu değerlendirmesine katılmadığını ve kesin izin almayan Sayıştay Başkanı'nın yasadışılığının öze yönelik olduğunu söyledi. Kamuya yeşil alan sağlama, yeni mimari plan için onay alma başvurusunda bulunması ve kaldırım yapımı için gerekli meblağı ödemesi gereğine işart etti. Sayıştay Başkanı ise eşinin 23 Kasım 2014 tarihinde ilave mimari değişiklikler için başvuruda bulunduğunu açıkladı. Bu başvurunun Sayıştay Başkanı'nın Savas Verga'nın konutunda tenis sahası inşaasını yasadışı olarak nitelendirdği raporundan beş gün sonra yapılmış olunduğu görüldü.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi sağlıkta reformun dayanıklılık testinden geçiyor olması. Gazeteye göre sağlıkta reform konusunda son günlerde perde gerisinde yoğun gelişmeler yaşanıyor. Hükümet'e devlet hastahanelerinin özerkleştirlmesine mali destek vermesi çağrısı yapılıyor. Bu arada konuya ilişkin yasa tasarına yönelik bazı somut partilerin Genel Sağlık Planı'nın felsefesini değiştirecek değişiklik önergeleri hazırladıkları haberleri alınıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs sorununda hafta sonuna kadar bazı gelişmelerin yaşanması bekleniyor. Eida garantör güçlerle temaslarıı tamalayacak. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da gerekli koordinasyonu sağlamak amacıyla yarın işgal bölgesinde Kıbrıstürk siyasi liderliğiyle temaslarda bulunacak. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün, yeni bir Cenevre Konferansı için bügne kadar ileri sürdüğü tezlerden farklı bir tavır içinde olduğu görüldü. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Eida'nın "iki lider Cenevre'ye gidip gitmeyecekleri konusunda karar alması gerkir" yaklaşımını yorumlarken "Türkiye hazır değilse iki lider neden Cenevre'ye gitsin" dedi. Cumhurbaşkanı devamında da " Diyaloga devam edelim ve Türkiye güvenlik konusunu tartışmaya hazır olduğunda sonraki adımı da atalım" dedi. Bu yaklaşım da sorunu ele alış nedeniyle paniklemiş ve kendi kendisini zorda bırakmış görünümü veren Anastasiadis'in yeni bir dönüşü. Hatırlanacağı üzere 1 Aralık'ta Cenevre'de konferans toplanmasını kabul eden Anastasaidis'ti. Kıbrıs'ta Kıbrıslıtürk lider ile gerçekleştirdği dört görüşme sonrası daha birkaç gün öncye dek Kıbrıs'ta diyalogun tamamlandığını ve tartışmaya devam için başka alan kalmadığını tekrarlayan ve öncelikli olarak garantiler konusunu ele almak için Cenevre'ye gidilmesi önerisinde bulunan da yine kendisiydi. Anastasaidis garantiler konusunun ele alınmasının tamamlanmasıyla da toprak konusuna geçilmesini ve bunu da diğer konuların izlemesi gerektiği görüşünü savunuyordu. Anastasiadis dün ise Türkiye hazır olmadığı için görüşmelerin Lefkoşa'da devamını gündeme getirdi. Bu arada Birleşmiş Milletler'in lefkoşa2daki Basın Sözcüsü Alim Sıdık Eida'nın süreçle ilgili olarak Atina ve Ankara'daki temasalrı sonrası Genel Sekrerer Guteres'i tam olarak bilgilendirdğini söyledi. Bundan sonraki adımlar için ise uluslararası örgüt liderliğiyle görüş alış verişinde bulunacağını ifade etti. Sıdık "var olan durumla ilgiliendişeler olduğunu" da ifade ederken "hiçbir kimse müzakerelerin başarısız kaldığını görmek istemez" dedi. Bu arada Türkiye'nin sürece verdiği desteğin Eida'yı cesaretlendirdiğini de belirtti. Eida'nın Atina'da yayınlnan "Vima" gazetesinde yayınlanan öportajında ifade ettiği yaz ayalrında enerji konusunda olası birkrize karşı en iyi ilacın müzakerelerind evamı olduğu görüşü Cumhurbaşaknı Anastasaidis'i rahatsız etti. Cumhurbaşkanı bu iadeyi kabul edilemez olarak nitledi ve olaylarla ilgili objektif bir rapora karşı tehditlerin kullanılmasını en kötü reçete ya da ilaç olduğuna vurgu yaptı. Daha da kötü olarak da Genel Sekreter'in Özel Danışmanı'nın uluslararası hkukun ihlali olasılığının varlığı tespiti yapıp bunu mahkum edecek yerde tehdit olarak kullanması olduğunu belirtti.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Orfanidis super market zinciri başkanı Hristos Orfanidis'in karşılıksız dört çek nedeniyle mahkum edilmesi . Gazeteye göre Orfanidis super market zinciri başkanı Hristos Orfanidis'in 400 bin euro değerinde karşılıksız dört çek nedeniyle mahkum edildi. Orfanidis'e karşı davayı bir reklam şirketi açmıştı. Dava Larnaka Kaza Mahkemesi'nde görüldü ve yarın da verilecek cezada indirime gidilmesi için savunma tarafından son sözler söylenecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen barth Eida'nın Atina'daki "Vima" gazetesine verdiği röportajda ifade ettiği Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde yaz aylarında yapılması programlanan sondaj çalışmaları nedeniyle sıcak çatışma olasılığını olduğu yönündeki görüşleri siyasi partilerin tepkisine neden oldu. Cumhubaşkanı Anastasaidis de tepkilerin hedefindeydi. DİKO, Eida'nın Türk şantajlarını açık bir biçimde benimseyerek Kıbrıs sorunun çözüm uğraşılarına en büyük kötülüğü yaptığını görüşünde. DİKO'ya göre Eida uluslararası düzeni ve Birleşmiş Mileltler ve Avrupa Birliği üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti'nin gemenlik haklarını kullanmasını tehdit eden Türkiyenin tahrik edici tavrını kabul etmiş durumda. DİKO bunun, Cumhurbaşkanı Anastasaidis'in yanlış politikalarının sonucu olduğuna da dikkat çekrek yeni bir strateji belirlenemsi talebini yineledi. EDEK ise Eida'nın açıklamalarının dolaylı bir şantaj tehdit olduğunu ve bir kez daha Türkiye'den yana tavrını ortaya koyduğunu açıkladı. EDEK, Eida'nın görevinden uzaklaştırlması gerektiği görüşünde ısrarını da sürdürdü. Bu arada Cumhurbaşkanı'na, DİSİ ile AKEL liderliğine Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın açıklamalarını iyi değerlendirmeleri çağrısında bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs'a gelmemi isterseniz bana telefon edin" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eida'nın dün Ankara'da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi herhangi bir sonuç vermezken, Türk Hükümeti'nin Uluslararası Konferas'ın devamı konusunda işbirliği yapmada isteksizliğinin de bir kez daha teyit etti. Bu koşullarda Birleşmiş Milletler baskıyı Kıbrıs'ta iki lidere yöneltmiş durumda ve Eida da adaya tekrardan gelmesi için herhangi bir neden olmadığı görünümü verdi. Birleşmiş Milletler'in Lefkoşa'daki Basın Sözcüsü Eida'nın adaya gelişiyle ilgili konuşurken "liderler isterse gelir, ancak şu ana kadr kendisinden böyle bir istekte bulunulmadı" dedi. Sözcü bunun yanısıra süreçte bundan sonra atılacak adımın ne olacağının da liderlere bağlı olduğunu ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İçişleri eski Bakanı Sokratis Hasikos, Odisseas Mihayilidis'in Sayıştaylık Başkanlığı görevini üstlenmeye hazır olmadığını ve bu nedenle de basiretli değil tutku iş yaptığını, konuları yapılması gibi araştırmadığını, acele ettiğini, insanları aşağıladığını ve bunun da devlet için kötülük olduğunu söyledi. Bir kişinin aynı anda hem sayıştay başkanı hem başsavcı hem hakim olamayacağına vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand