Anastasiadis: Ankara söylemlerini eylemlerle kanıtlasın

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Lefkoşa’nın, Ankara hükümetinden, Kıbrıs sorununun müzakere sürecini desteklediğine dair söylemlerinden öteye giderek, bunu eylemde kanıtlamasını beklediğini vurguladı.

Anastasiadis, Kıbrıs sorunundaki tüm tarafların diyaloğun devamına bağlı kalmasının, varılan uzlaşıları savunması ve saygı duymasının ayrıca hiçbir durumda Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların çıkarlarına hizmet etmeyen, herhangi bir bahane, kabul edilemez talep veya önkoşuldan uzaklaşmasının son derece önemli olduğunu açıkladı. Estonya Başbakanı Yuri Ratas ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve mevcut çıkmazın aşılması için ortaya koyduğu öneri hakkında bilgilendirme yaptığını söyledi. Estonya Başbakanı ile, Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyesi bir devlet olma özelliğinin, gelecekte yeniden birleşmiş bir ada için güvenlik garantisi olduğu konusunda fikir birliğine vardıklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği üyesi bir devlette üçüncü bir ülkenin ordusunun ve garantilerinin kalmasının akıl almaz olduğu konusunda hemfikir olduklarını dile getirdi. 2017 yılının ikinci yarısında, Estonya’nın Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığını devralması çerçevesinde Kıbrıs’ı ziyaret eden Yuri Ratas, ülkesinin, Birleşmiş Milletler kararlarına dayanan, kalıcı ve yaşayabilir çözüm bulunması için Kıbrıs mülkiyeti olan süreci desteklediğini ifade etti.  


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:18

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand