30/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Anakra'ya baskı" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda dikkatler Ankara'ya çevrilmiş durumda ve müzakerelerin devem edip etmeyeceği ve Cenevre'de yeni bir konferans toplanıp toplanmayacağı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eida'nın Türkiye Dışişleri Bakanı ile gerçekleştireceği görüşmenin sonuçlarına bağlı. Yunanistan, Dışişleri Bakanı aracılığıyla Kıbrıs sorununda yeni bir konferans toplanması için ön hazırlıkların yapılması gerektiğine yönelik net mesajlar verdi. Nikos Kocas, Eida ile görüşmesinde Yunanistan'ın yeni bir konferansa hazır olduğuna ancak istenenin yeni bir başarısızlık değil anlaşma olması nedeniyle bunun iyi hazırlanmasını talep ettiğine vurgu yaptı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas Ankara'nın Yunanistan'ın güvenlikle ilgili önerisiyle Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önerilerine karşı tavrı üzerinde de durdu. Türkiye'nin Kıbrıs'ta güvenlik ve 1960 Zürich ve Londra antlaşmalarından kurtunulması konularında yeni bir konferansa hazırlık için tartışmaya hazır olacağı anın geleceğine olan umudunu dile getirdi. Lefkoşa ise bu süreçte en önemli temasların Eida'nın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek için gideceği Ankara'da olacağı görüşünde. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de dün " tarafların diyaloğun devamına bağlılığının devamı ve başarılan görüş birliklerini güvence altına alıp bunlara saygı duymaları, ne Kıbrıslırumların ne de Kıbrıslıtürklerin çıkarlarına hizmet eden talep ve dayanaksız koşullarda ve önerilerde ısrarı terk etmeleri büyük öneme sahiptir" diyerek Türkiye ve Kıbrıslıtürk ldiere yeni mesajlar verdi. Anastasiadis dün Estonya Başbakanı ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada "Türkiye'den en nihayetinde ifaddedeki taahhütlerini pratikte göstermesini sürece elle turulur bir biçimde katkı yapmasını bekliyoruz" dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas merkez siyasi alanda yeni bir süreç başlatmaya çalışıyor. Lillikas 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak bir aday bulunarak bu alanın işbirliği konusunu yeniden gündeme getirmeye çalışıyor. Lillikas ortak adayın Nikolas Papadopulos, bir başka kişi ya da kendisinin olmasını olasılık dışı tutmuyor. Bunun için ön seçim için sandık kurulması önerisini tekrarladı. Merkez siyasi alanın adayının kim olacağını seçmenin belirlemesi üzerinde durdu. Lillikas bunun yanı sıra gündeme getirilecek ve demokratik bir yolla ortak aday belirlemeye götürecek her öneriyi görüşmeye hazır olduğunu da duyurdu. Belirlenecek adayın sadece seçimlerde ikinci tura geçmekle kalmayıp halka umut verip seçimleri kazanacak nitelikte olması gereğine vurgu yaptı. Yorgos Lillikas bunun için de dün düzenlediği absın toplşantısında Nikolas Papadopulos'a çağrıda bulundu.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi hapse mahkum olmuş Limasol'un tanınmış bir avukatına yapılan ayrımcılık. Gazeteye göre Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau'nun direktifiyle var olan tepkiler ve engeller rekor sayılacak bir sürede ortadan kaldırıldı Mücadeleciler Sağlık Merkezi'nin bir odası hapse mahkum olmuş Limasol'un tanınmış bir avuktı için hapistaneye dönüştürüldü. Söz konusu avukat Panayotis Neokleus Rikkos Erotokritu ike birlkte mahkum edilmişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel danışmanı Espen Barth Eida Kıbrıs Haber Ajansı'na verdiği röportajda "vazgeçme zamanı değildir" dedi. Eida tüm ilgili tarafların şimdi olacakmış gibi yeni bir Cenevre'ye hazırlanması gerepğine vurgu yaptı. Şimdi olacakmış gibi tüm tarafların hazırlanması gerektiğini söylerken neyi kastettiği sorunu yanıtlarken de tüm ilgili taraflarca detayına hazırlıklar yapışmadığı srece güvenlik ve garantiler gibi çok karmaşık sorunların uluslararası bir konferansta çözülmesini kimsenin beklemediğini belirtti. Bu sorunun dğrudan Kıbrıs'ı ilgilndiren uluslararası bir sorunun söz konusu olduğunu ancak bu sorunun diğer ilgili ülkeleri de ilgilendirdiğine vurgu yaptı. Kıbrıslı bir mesele olmakla birlikte herşeyden önce bölünmüş bir ülkenin birleşmesi her iki toplumdan vatandaşların bir arada olma ve işbirliği yapmaları olgusunun söz konusu olduğuna dikkat çekti. Bu sorunun çözümsüzlüğünün Yunanistan- Türkiye, Türkiye- Avrupa Birliği ve genelde tüm doğu Akdeniz'i etkileyebileceği üzerinde durdu. Eida son olarak da sürecin bundan sonra nasıl ilerleyeceğine Kıbrıs'ta iki toplum liderinin karar vereceğine de dikkat çekti. Bununenevre konferansının nasıl örgütleneceğinin kendisinin önceliği olduğunu belirtti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Sayıştay Başkanı'nın dün ailesinin yasadışılığını kabul etmesi. Gazeteye göre Sayıştay Başkanı dün ailesinin evinde yasadışılıklar olduğunu kabul etti ve eşinin Lefkoşa Kaymakamlığı ile yazışmalarını kamuoyu ile paylaştı. Yazışmalar Lefkoşa Kaymakamlığının kendisini denetlyen konumda olan sayıştay Başkanı'nın ailesine dostça bir yaklaşım gösterdiği yönünde. Sayıştay Başkanı yeşil alan için yaklaşık 300 metre karelik bir alanı vermediğinikabul ederken yerel yönetime daha yüksek vergi ödemeden kaçındığı iddilarını matematik hatası olarak nitledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Eski Cumhurbaşakı Dimitris Hristofias AKEL Merkez Komitesi üyesi değil ancak Kıbrıs sorunuyla ilgili tartışmalar yapıalacağı zaman kurula davet ediliyor. Ancak Hristofias, cumhurbaşkanı seçimlerinin tartışılacağı son merkez komitesi toplantısına davet edilöedi. Bu toplantı sırasında Mayk Spanos'una daylığının desteklenmesi konusunda partinin bugünkü liderliği ile eski lideri arasında görüş ayrılığı olduğu görüldü. Elde edilen bilgilere göre AKEL Genel Sekrerteri adını vermeden Hristofias'ın Spanos'un adaylığına yönelik eleştirlerinden duyduğu rahatsızlığı ortaya koydu. Kipriyanı parti liderliğinin konuya ilişkin pasifize edilme uğraşılarından bahsetti. Buna örnek olarak Kikis Kazamias'ın adaylık için ikna edilmesi yönünde kişisel görüşme niyetlerinden bahsetti. Bu arada kendisinin Kazamias ile beş kez görüştüğünü ancak Kazamias'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilgi duymadığını belirttğini söyledi. Elde edilen bilgilere göre Hristofias'ın Spanos'un desteklenmesinden duyduğu rahatsızlık sadece ekonomi konularında var olan görüş ayrılıklarından kaynaklanmıyor aynı zamanda Spanos'un zamanında Hristofias Hükümetinin ekonomi politikalarını eleştirmesinden de kaynaklanıyor.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Sayıştay Başkanı Odiseas Mihayilidis'in kokkinotrimitya köyünde eşine ait vle ilgili yasaların çiğnendiği olgusunu kabul etmiş olmadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Kıbrıs sorununun çözümü için toplumlararası görüşmeleri istikrarlı bir biçimde desteklediğini söyledi. Atina'nın "ucu açık" yani "open-ended" müzakerelerde ısrarlı olduğunu belirtti. Dün Eida ile Atina'da gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamalarda bulunanKocas, Ankara'nın bugüne kadar güvenlik ve garantiler konularını özlü bir biçimde tartışmayı kabul etmediğini ve Kıbrıs sorununu sadece kendi çıkar açısından ele aldığını belirtti. Bu arada Eida gazetecilerin sorularını yanıtlarken yeni bir Cenevre konferansı için zeöim bulamamada taraflaran herhangi birinin daha fazla sorumluluk taşıyıp taşımadığı sorusuna "şu anda Kıbrıs'ta taraflar sorumluluu biribirine yüklüyor. Bu beni endişelendiriyor çünkü görüşmelre geldiklerinde bundan pişman olacaklardır. Sonuç olarak be, en azından şu anda ek bir sorumluuk yükleyemem. Birleşmiş Milletler'e detaylı rapor göndererek her gün konuştuğum Genel Sekreteri bilgilendirdim. Tavr almak için şu anın erken olduğunu düşünüyorum" dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

17 Haziran
basın özetleri 17.06.21
14:22
Üst düzey BM yetkilis: Aşı patentlerinin kaldırılmasına izin vermeyen ülkeler koronavirüsle mücadeleyi geciktiriyor
13:35
Orman Dairesi otuz yıldır ilk kez bu kadar güçlü rüzgarla mücadele etti
13:34
Tarım Bakanı Kadis: Yangından mümkün olan en az hasarla çıktık
13:33
Ksiliatou bölgesinde çıkan yangın kontrol altına alındı
13:32
Biden ve Putin büyükelçilerin dönüşü üzerinde anlaşmaya vardı.
09:09
Mecliste yer alan siyasi parti liderleri bir araya geliyor
09:09
Dün 68 yeni vaka kaydedildi
09:08
16 Haziran
Dışişleri Bakanı: Zirve toplantısı, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri açısından kritik derecede önemli
14:08
Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı hükümet değişikliğine normal bir şekilde devam edecek
14:06
Cumhurbaşkanı, Kamu Hizmetiyle ilgili reform yasasının onaylanmamasından dolayı meclisi eleştirdi.
14:03
Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.
13:57
Tüm haberler

Video on Demand