Türkiye’nin söylediklerine inandığını kanıtlamasının zamanının geldi


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye’nin söylediklerini gerçekten inandığını kanıtlamasının zamanının geldiğine dikkat çekerek, kendinin söylediği şeylere inandığını belirtti.

Ayrıca gerçekten kimin 3üncü kişilerin çıkarlarına değil Kıbrıslıların çıkarlarına yönelik çözüm isteyip, talep ettiğinin ortaya çıkmasının zamanının geldiğini savundu. Cenevre’ye gezme amacıyla gidilmesinin söz konusu olmadığını sözlerine ekledi. Kıbrıs sorunuyla ilgili sürekli bir zirvenin, işlevsel olması ve Kıbrıslı Rum- Kıbrıslı Türk tüm halka istikrarlı gelecek ve perspektif sağlaması için başlıkların toplamının esasıyla ilgilenilmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı süreçle ilgili önerilerin günah olan niyetler olduğunu söyledi. 4 Başlık üzerinde görüşmenin tüm sınırlarının zorlanarak tüketildiğini ve geriye kalanın, güvenlik ve garantiler konusu ve Türk ordusunun adadan ayrılması gibi esaslı meselelerin görüşülmesi olduğunu belirtti. Kıbrıs Rum tarafının iyi niyetini eylemleriyle gösterdiğini ve eğer Türkiye söylediklerine gerçekten inansaydı, ‘herşey üzerinde anlaşmaya varılana kadar hiçbir şey üzerinde anlaşmaya varılmamıştır’ ilkesiyle önerisini kabul etmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, AKEL’in ortaya koyduğu eleştirilerden duyduğu üzüntüyü ifade ederek, müzakereler süresinde gösterdiği olumlu yaklaşıma rağmen son zamanlarda seçimler dolayısıyla, AKEL’i destekleyenlerin görüşünü ne kadar yansıttığının şüphe uyandırdığı açıklamalar ortaya koyduğunu vurguladı. Anastasiadis, AKEL’in kendisine 4 temel özgürlük konusuyla ilgilenmeye devam ederek, güvenlik ve garantörlük konusunu görmezden gelmesini empoze ettiğini ve böyle birşeyin mümkün olmadığını dile getirdi. Bununla birlikte kendisine, Türkiye’nin test edilmesi şartıyla, Kıbrıslı Türkleri tam tatmin eden bir çözüm bulunması gerekliliğini empoze ettiklerini, sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:18

Son Haberler

12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
İsrail ve Filistinliler arasındaki kriz alevleniyor
08:14
Dün 2 can kaybı ve 390 yeni vaka kaydedildi
08:14
11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Tüm haberler

Video on Demand