Türkiye’nin söylediklerine inandığını kanıtlamasının zamanının geldi


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye’nin söylediklerini gerçekten inandığını kanıtlamasının zamanının geldiğine dikkat çekerek, kendinin söylediği şeylere inandığını belirtti.

Ayrıca gerçekten kimin 3üncü kişilerin çıkarlarına değil Kıbrıslıların çıkarlarına yönelik çözüm isteyip, talep ettiğinin ortaya çıkmasının zamanının geldiğini savundu. Cenevre’ye gezme amacıyla gidilmesinin söz konusu olmadığını sözlerine ekledi. Kıbrıs sorunuyla ilgili sürekli bir zirvenin, işlevsel olması ve Kıbrıslı Rum- Kıbrıslı Türk tüm halka istikrarlı gelecek ve perspektif sağlaması için başlıkların toplamının esasıyla ilgilenilmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı süreçle ilgili önerilerin günah olan niyetler olduğunu söyledi. 4 Başlık üzerinde görüşmenin tüm sınırlarının zorlanarak tüketildiğini ve geriye kalanın, güvenlik ve garantiler konusu ve Türk ordusunun adadan ayrılması gibi esaslı meselelerin görüşülmesi olduğunu belirtti. Kıbrıs Rum tarafının iyi niyetini eylemleriyle gösterdiğini ve eğer Türkiye söylediklerine gerçekten inansaydı, ‘herşey üzerinde anlaşmaya varılana kadar hiçbir şey üzerinde anlaşmaya varılmamıştır’ ilkesiyle önerisini kabul etmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, AKEL’in ortaya koyduğu eleştirilerden duyduğu üzüntüyü ifade ederek, müzakereler süresinde gösterdiği olumlu yaklaşıma rağmen son zamanlarda seçimler dolayısıyla, AKEL’i destekleyenlerin görüşünü ne kadar yansıttığının şüphe uyandırdığı açıklamalar ortaya koyduğunu vurguladı. Anastasiadis, AKEL’in kendisine 4 temel özgürlük konusuyla ilgilenmeye devam ederek, güvenlik ve garantörlük konusunu görmezden gelmesini empoze ettiğini ve böyle birşeyin mümkün olmadığını dile getirdi. Bununla birlikte kendisine, Türkiye’nin test edilmesi şartıyla, Kıbrıslı Türkleri tam tatmin eden bir çözüm bulunması gerekliliğini empoze ettiklerini, sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:18

Son Haberler

27 Mayıs
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Macron ve Erdoğan telefonda görüşecek
13:27
Rus ordusu Ukrayna'da şehirleri bombalıyor
13:26
Cumhurbaşkanı başkanlığında "Herkes için Sağlık" konulu geniş kapsamlı bir toplantı yapıldı
13:25
Rusya Mitsotakis'e sert bir saldırı başlattı
07:04
Shoigu: Rusya Ukrayna'da uzun süreli bir savaşa hazır
07:04
Tüm haberler

Video on Demand