27/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Mustafa Akıncı'nın tavrı ve davranış biçimi Espen Barth Eida'ya Cenevre konferansı toplanması iç,n bu evredeki uğraşılarını sonlandırma dışında başka seçenek bırakmadı. Eıda şimdi gelişmeler hakkında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ni bilgilendirmek amacıyla New-York'a gidecek. Lefkoşa artık Eida'nın anlatacakları temelinde Genel Sekreteri Antonio Gutteres'in belirleyeceği bundan sonraki hareketleri bekleme durumunda. Birleşmiş Milletler yetkilisinin gerçeği ve tüm uğraşının Türklerin tavrı sonucu çıkmaza yöneldiğini ortaya koyacağı değerlendirmesi yapılıyor. Eida, Mustafa Akıncı ile görüşmesi sonrası Güvenlik Konseyi Daimi üyesi ülkelerin Lefkoşa'da görev yapan büyükelçilerini toplantıya çağırdı ve gelişmelerle ilgili olarak kendilerini bilgilendirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Cenevre'de yeni bir konferans toplanması önerini reddeden Akıncı'nın tavrı ile ilgili olarak Birleşmiş Milletler yetkilisi tarafından telefonla bilgilendirildi. İşgalci liderin önümüzdeki Pazartesi günü liderler düzeyinde bir görüşmeye dahi olumsuz bir tavır içinde olduğu bilgisini aldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis söz konusu gelişmeler sonrası yaptığı yazılı açıklamada Mustafa Akıncı'nın çıkmazın sorumluluğunu yükleme amacıyla daha önce ileri sürdüğü iddiaları bir bir yanıtladı. Anastasiadis Akıncı'nın kendisine yönelik suçlamasına yanıt verirken 11 Şubat 2014 yönteminden uzaklaşanın kendisi olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu arada gelişmelerle ilgili olarak Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras'a da bilgi verdi. Eida Pazartesi günü Atina'ya giderek Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile görüşecek. Ankara ise Eida'nın görüşme talebine henüz yanıt vermedi. Lefkoşa'da partiler düzeyinde DİSİ Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e destek verirken AKEL ise gelişmelerin kendisini doğruladığına vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis'e göre Kıbrıs'ın geri dönmeyen krediler sorununu tam olarak göğüsleyebilmesi için 10 yıla kadar bir süreye ihtiyacı var. Bayan Yorgacis bu hedefe de Kıbrıs ekonomisinin yıllık bazda %3 oranında büyüme hızı yakalaması durumunda ulaşılabileceğini ifade etti. Merkez Bankası bu süreçte geri dönmeyen kredilerin yeniden yapılandırılmasında ısrarlı. Başkan Hristalla Yorgacis bu arada ticari bankaların geri dönmeyen krediler sorununu ele alışlarına yönelik rahatsızlık ifade etti. Verilen kredilerin %50'sinin ödemeye başlanmaları üzerinden 90 gün geçmesine rağmen ödenmeye başlanmayan geri dönmeyen krediler olduğunu belirtti. Mal Varlıklarını Yönetim Şirketi yaratılmasıyla ilgili olarak da, bunun bir düşünce olduğunu ancak şirketin özel sermaye ile finansmanı seçimiyle sorunlar bulunduğunu söyledi.
ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda müzakerelerin devamı konusundaki uğraşıların sonuçsuz kalması. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eida'nın Cenevre 2 konferansı için tarafların yöntem konusunda anlaşmamaları nedeniyle Kıbrıs sorunundaki uğraşısını sonlandırdığı ani açıklaması önce bir uyuşukluk yarattı. Ancak devamında uyuşukluk yerini ertesi gün endişesine bıraktı. Bu koşullarda gündeme gelen sorular acı verici: Kıbrıs Hükümeti Temmuz ayı içerisinde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 11. parselde sondaj yapmayı planlıyor. Türkiye'nin görüşmeler engelinden kurtulmuş bir durumda hem de turizmin en yüksek noktada bulunacağı bir dönemde sıcak çatışma tehditlerinin yaşama geçirirse ne olacak? Kıbrıs sorununda belirsizliğin hakim olacağı bir ortamda yabancı yatırımcılar yatırımlarını dondurmayacak mı, ertelemeyecek mi, ya da sınırlamayacak mı? Birleşmiş Milletler'in sorumluluğu Kıbrısrum tarafına yüklemesi durumunda sahte devletin statüsünün yükseltilmesi, adaya yasadışı bir biçimde nüfus taşınmasının artması gibi gelişmeler ne kadar yıkıcı sonuçlar getirecek? 2018 cumhurbaşkanlığı seçilerinden sonra eğer müzakereler yeniden başlarsa koşullar bugünkünden ne kadar farklı olacak?

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis önerisinin Kıbrıslıtürk lider tarafından kabul edilmemesinden ve Pazartesi günü bir araya gelmeyi de reddetmesinden üzüntü duyduğunu söyledi. Anastasiadis bu arada kendisinin Cenevre'de Kıbrıs sorunuyla ilgili bir konferansa katılmaya hazır olduğunu ancak bunu izlenim yaratmak ya da sorumluluk yüklemek amacıyla bahane üretmek için değil Kıbrıs sorununa en kısa sürede bütünsel çözüm yolunu açacak özlü ve sonuç alıcı müzakere için yapabileceğini belirtti. Anastasiadis " Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eida tarafından kendisi aracılığıyla koyduğun uzlaşıcı önerinin ve Pazartesi günü ortak bir toplantıda bir araya gelmemiz teklifinin Kıbrıslıtürk lider tarafından kabul edilmemesini üzüntü ile öğrendim. " dedi. Cumhurbaşkanı Pazartesi günkü ortak toplantı önerisinin amacının kendilerini sadece ielrleme sağlamak için değil, Kıbrıs sorununa bütünsel bir çözüm bulmak için özlü adımlar atmaya yönlendirecek ortak kabul edilebilir bir yaklaşım bulmak hedefiyle var olan durumun bir analizini yapmak olduğunu da ifade etti. Cumhurbaşkanı bu arada bu süreçte kendisi için en hayal kırıklığı yaratan olgunun Kıbrıslıtürk liderin yaptığı açıklamada güya konferanstaki metodolojiyle ilgili ön koşul ileri sürdüğü gerekçesiyle Kıbrısrum tarafına sorumluluk yükleme uğrasına girmesi olduğuna vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı gerçeğin ortaya çıkması için 17 Mayıs 2017'deki son görüşmelerinde Kıbrıslıtürk liderin ilerleme eksikliğe atıfta bulunarak tarafların bir al-ver süreciyle ilerleme sağlanması için temel beklentilerini ortaya koyacakları yeni bir Konferans önerisinde bulunduğunu, bunun yanı sıra Kıbrıs Hükümeti'nin enerji planlamalarının ertelenmesini istediğini dile getirdi. Koşullarının kritikliğinin bilincinde olarak ve görünürde olan çıkmazı önlemek için enerji planlamalarının ertelenmesi önerisini reddettiğini ve 12 Ocak Cenevre ve 1 Şubat Kıbrıs ortak açıklamalarına bağlı kalarak sonuç alıcı olabilecek bir yolla müzakerelerde bulunmak için derhal Cenevre'ye gitmeleri önerisini gündeme getirdiğine vurgu yaptı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Görüşmeler çöküşe gidiyor" başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eida'nın yeni bir Cenevre için girişimlerinin başarısız kalması sonrası yaptığı açıklamada "maalsef uyardıklarımızı ve korktuklarımız oldu. Müzakerelerde büyük bir mesafenin kat edildiği, haritalarla toprak konusunu tartışmaya başladığımız ve Türkiye'ye güvenlik konusunda çözüm iradesini ortya koymaya çağrıldığı bir anda sürecin Eida'nın karakteristik olarak ifade ettiği gibi sadece yöntem nedeniyle çökmesi trajik bir durumdur" dedi. Stefanu gelinen noktada bütünsel bir tavır ortaya koymak için her zaman yaptıkları gibi Cumhurbaşkanı'ndan bilgilendirilmeyi bekleyeceklerini de ifade etti. İçinden geçilen kritik anlara müzakere olmadan çözüm olamayacağı ve mutlak bir biçimde Tükiye'nin stratejik hedefine hizmet eden taksimci de fakto durumun devam edip güçleneceği görüşünü tekrarlamak istediklerini belirtti. Stefanu var olan zorluklardan bağımsız olarak AKEL'in ilkeler ve üzerinde anlaşmaya varılan çerçevede Kıbrıs sorununun çözümü için mücadeleye devam edeceğine vurgu yaptı. Bugünkü taksimci statükoya karşı ülkenin kurtarılması ve yeniden birleştirilmesi için çözüm vizyonunu paylaşanlara yeni oldu bittilerin ve maceraların engellenmesi için birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Türkiye yeni bir konferansa kapıları kapattı" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre müzakere sürecinin çıkmaza girmemesi için uğraşılar Türkiye tarafından bloke edildi. Ankara, Eida'ın yeni bir Konferans amacıyla zemin oluşturmak için ortaya koyduğu taraflar arasında köprü kurucu önerilerine olumsuz yaklaştı. Türk liderliğinin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önerileri temelinde yeni bir konferans olgusunu tartışmak için Eida'yı kabul etmemesi sonrası Eide da mekik diplomasisini sonlandırdığını duyurdu. Süreçte bugün itibarıyla Eide perde gerisinde yoğun bir çalışma başlatacak. Genel Sekretere bilgi verecek. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Lefkoşa'da görevli Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin büyükelçileriyle görüşmelerde bulunacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand