26/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi . Gazeteye göre Espen Barth Eida'nın Cenevre görüşmeleri yolunu açmak için dün iki liderle gerçekleştirdiği temasları sonuçsuz kaldı. Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği iki günlük temaslarının sonuç vermemesi sonrası müzakerelerin geleceği Türk Hükümetine bağlı olduğundan Eida'nın Ankara'ya gitmesi gerekecek. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şu ana kadar açık iletişim hattı tuttuğu Mustafa Akıncı aracılığı ile hareket etti. Geçen gün de Eida ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ankara'nın şu ana kadarki dolaylı müdahalelerinin üretken olmadığı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Birleşmiş Milletler yetkilisine ilerleme sağlanmasını istemesi durumunda Cenevre Konferansı yolunu açacak anahtarı elinde tutan Ankara'ya yönelmesi gerektiği mesajını verdi. Diplomatik çevreler de Mustafa Akıncı'nın güvenlik ve garantiler konularını tartışamayacağının herkes için çok net olduğunu not ettiler. Bu konuyu tartışabilecek Türkiye'dir ve Ankara Konferans'a katılma kararı alırsa Cenevre'ye gidilebilir. Farklı bir durumda Eida Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile işgal bölgesi arasında mekik dokuyacak ancak herhangi bir sonuç alamayacak. Eida dün yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununda bugüne kadar derinliğine tartışılmayan tek konunun güvenlik ve garantiler olduğunu söyledi. Lefkoşa'daki son temaslarında herhangi bir ilerleme sağlayamadığını da kabul etti ve hem Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in hem de Mustafa Akıncı'nın ilk pozisyonlarında ısrar ettiklerini söyledi. Bir anlaşma hedefiyle uğraşılarına devam edeceğini duyurdu. Bununla birlikte akşam geç saatlere kadar Eida'nın yeni tur görüşmelerine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Siyasi partiler Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e tavsiyelerde bulundular. EDEK konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Eida temaslarına devam ederken Cumhurbaşkanı'ndan Kıbrıs sorununda Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin katılımıyla uluslararası konferans toplanması talebinde bulundu. EDEK'e göre bu konferans öncesi Türkiye güvenlik ve sorunun uluslararası yanlarına ilişkin önerilerini de masaya koymalı. EDEK'e göre Cumhurbaşkanı her halukarda beşli konferanstan kaçmalı. Yurttaşlar İttifakı da Eda'nın açıklamalarının Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmelerin yansıtıyor olması durumunda bunun Cumhurbaşkanı'nın Ulusal Konsey ile alay ettiği anlamına geldiğini görüşünde. İttifak, yeni bir Cenevre görüşmesi çerçevesinde Türkiye'nin garantilerin, Türk askeri varlığının ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vatandaşlık verilmesinde ısrar ettiği ve varılacak anlaşmanın Kıbrıs'ın Avrupa Birliği protokolüne dahil edilerek birinci hukuka dönüştürülmesi talebinde bulunduğu koşullarda birkaç hafta içerisinde nasıl anlaşmaya varılacağı sorusunu sordu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda tarafların yöntem konusuna yapışıp kalması. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda her iki taraf da Cenevre'ye gitmede ve orada askıda kalan son konuları da tartışıp bir anlaşmaya varma konusunda arzulu olduğu görünümü veriyor ancak şu an için yöntem konusuna yapışıp kaldılar. Somut olarak güvenlik konusunun nasıl tartışılacağı ve açık kalan diğer konuların ele alınması için bu başlığın hangi oranda "kapanacağı" konusunu gündemde. Elde edilen bilgilere göre Kıbrısrum tarafı dün güvenlik ve garantiler konusunda ilerlemenin ne anlama geldiğine için ortak kriterlerde anlaşma isteyen yazılı bir öneri sundu. Dün her iki taraf da kendi tezlerinde ısrarını sürdürdü. Bunun sonucu olarak da Eida gazetecilere sonuç alınmasının çok zor olduğunu ancak kendisinin uğraşılarına devam edeceğini söyledi

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ekoloji Hareketi Nikolas Papadopulos ile diyalog başlatırken 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kesin Nikolas Papadopulos'u destekleyeceği izleniminden kurtulmaya çalışıyor. Ekoloji Hareketi Polit Bürosu diğer aday Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ile de temasa geçecek. Bu süreçte parti içinde bir de kamuoyu araştırması da gerçekleştirecek.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Henüz beyaz duman çıkmadı" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre müzakere sürecinin devamı ve yeni bir Cenevre Konferansı toplanması konusunda Eida'nın dünkü mekik diplomasisi de sonuç vermedi. Elde edilen bilgilere göre süreç Ankara'nın güvenlik ve garantiler konusunda kartlarını açma konusunda isteksiz davranmasına yapışıp kaldı. Ankara, ilk pozisyonundan hareket etmesi ve önce bu konuları tartışmasını ve bu konular kesin bir biçimde kapatılmadan diğer açık başlıkları tartışması konusunda Kıbrıslıtürk lidere yeşil ışık yakmadı. Bu durumu " Cenevre için yöntem konusunda anlaşmaya yönelik henüz uzak bir noktadayız" diyen Eida tarafından da kabul edildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel danışmanı Eida ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Eida'nın , Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önerileri temelinde temaslarda bulunduğunu söyledi. Sözcü çok yapıcı bir tartışma yapıldığını ve Eida'nın ciddi bir uğraşısının gelişim halinde olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önerisinin olumlu bir sonuca götürecek bir girişim olarak yorumlanmasının olumlu bir olay olduğuna dikkat çekti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı'nın uygulanması konusunda yaşanan sorunlar. Gazeteye göre Genel sağlık Planı yasa tasarısından özerk bu kurumun beş yıllık bir süre devlet desteğine sahip olacağını öngören madde çıkartıldı. AKEL bunun ciddi bir geri adım olduğunu belirtti ve Cumhurbaşkanı'ndan siyasi güçlerle yaptığı anlaşmaya bağlı kalmasını istedi. Bu arada yasa tasarısı sözleşmeli personel çalıştırılmasını ve hizmet alımını da öngörüyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO zirvesi öncesi Avrupa Birliği liderleriyle görüşmesinde Kıbrıs sorunu da gündeme geldi. Erdoğan'ın Tusk ve Yunger ile 40 dakika süren ortak görüşmesini Yunger ile 30 dakika süren baş başa görüşmesi izledi. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Komisyon Basın Sözcüsü Avrupa Birliği ve Türkiye'nin işbirliğinin devam etmesi gereğine işaret etti. Konuların yapıcı bir ortamda detayına ele alındığını söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda çıkış arayışları. Gazeteye göre Kıbrısrum tarafı Kıbrıs sorununda yeni bir Cenevre Konferansı için anahtarın Ankara'da olduğu görüşünde. Lefkoşa, Ankara'dan önerisini kabul ederek müzakerelerin devamı yolunu açmasını bekliyor. Bilindiği üzere Lefkoşa Cenevre'de başarılı sonuç için: - Konferansın güvenlik ve garantiler konusunun tartışılıp bir sonuca ulaştırılmasını, - bu başlıkta sonuç alınması durumunda toprak konusunun çözümü için tartışmaya geçilmesini ve - ne kadar gerekirse o kadar Cenevre'de kalınmasını sadece ilerleme değil Kıbrıs sorununa bütünsel bir çözüm bulunması yöntemini öneriyor. Müzakerelere yönelik mücadele güvenlik ve garantiler başlığında veriliyor. Cumhurbaşkanlığı Sarayı belirleyici bir rol oynayacak olan Ankara'nın bu konuya özlü bir biçimde dahil olmasını bekliyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Norveçli diplomata Cenevre'ye gidilmesi için Yunanistan ile Türkiye arasında sonuca ulaştıracak bir ön hazırlık tartışması yapılması gerektiği görüşünü dile getirdi. Güvenlik konusunda şimdiye dek müzakere masasında bir tek Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in somut önerisi var. Cenevre'de masaya konan bu önerinin de üç ana ekseni var. Bunlardan ilki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin güçlü bir kararının olması. İkincisi ise Türkiye- Yunanistan ve Kıbrıs arasında üçlü bir dostluk antlaşmasının imzalanması ve son olarak da adada güvenlik konusunda tehditleri karşılayacak çok uluslu bir polis gücünün görev yapacağı bir geçiş döneminin olması. Lefkoşa Birleşik Kıbrıs'ın Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği üyesi olacak olmasının kendisine egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için en iyi garantiyi ve güvenliği sağlayacağını düşünüyor. Türkiye ise bugüne kadar geri adım atmadan kendi garantisinde ve adada Türk askeri varlığının devamında ısrar ediyor. Bu arada Eida dün bu konunun sadece yabancı askerler ve garantileri içermeyen ve Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin ve diğerlerinin kendilerini, yaşamlarını, mallarını, kimliklerini ve toplumlarını bugün ve gelecekte güvenlik içinde hissedecekleri bir vizyon olduğunu söyleyerek ileri bir adım attı. Bu konuların güvenliğin temel konuları olduğunu ifade ederek bu konuda hiçbir kimsenin farklı düşünmediğine dikkat çekti. Bu tartışmanın daha başka konuları da kapsadığını belirtti ve bu konulardan birinin de yönetim yapısı olduğuna dikkat çekti. Bu konularda bazı düşünceler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bununla birlikte henüz bir anlaşmaya uzak olduklarını ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:28

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand