25/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Cumhurbaşkanlığında alarm" başlığı altında. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununda Cenevre'de yeni bir konferans toplanması konusunda içte ve dışta karşı karşıya kaldığı eleştirilerin ağırlığı altında birçok çevreye mesajlar verdi. Çözüm isteği konusunda hiçbir kimsenin şüphe belirtemeyeceğini ancak Türklerin her istediğini yapmasının da söz konusu olmadığını söyledi. Masaya koyduğu önerilerini savundu ve Türkiye Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun geçen Pazar günü Filelefteros'ta yayınlanan röportajında ifade ettiği görüşler temelinde kırmızı çizgilerini ve ikilemlerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis uzun bir aradan sonra DİSİ liderliği ve Meclis Grubu ile bir çalışma yemeğinde bir araya geldi. Kıbrıs sorununun ana konu olarak tartışıldığı bu yemeğe bakanlar ve Cumhurbaşkanı'nın yakın çalışma arkadaşları da katıldı. Cumhurbaşkanı, önerisi nedeniyle kendisine yöneltilen eleştirilerden rahatsız olduğu görünümü verdi ve DİSİ kadrolarına lobilerden etkilenmemeleri tavsiyesinde bulundu. Kendisinin 2004'de siyasi kariyerinin ortaya koyduğunu ancak Türklerin her istediklerini yapmasının söz konusu olamayacağına vurgu yaptı. Müzakerelere devam etmek için iyi niyete sahip olduğunu ancak topun Türk tarafında olduğunu ifade etti. Bu arada Cumhurbaşkanlığı seçimleri yemeğin gündeminde yoktu ancak tartışmalar 2018'e yönelik olarak yapıldı. İstenen bir taraftan Cumhurbaşkanı ve Hükümet diğer taraftan da DİSİ Genel Merkezi olmak üzere atılan adımların koordinasyonunu sağlamaktı. Kıbrıs sorununda ve iç yönetim konularında uyum ve ortak hat ortaya kondu. Bununla birlikte Hükümet çalışmalarının daha iyi sunumunun yapılması gereğine işaret edildi. Genel Sağlık reformu ve bunun uygulanmasının önceliğine dikkat çekildi. Cumhurbaşkanı bu konuda Sağlık Bakanı ile tam uyum içinde olduğu görünümü verdi. Hastahanelerin özerkleştirilmesi ve sağlık alanında ilk adımların atılması gereğinin altını çizdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL'cileri ve Kıbrıs'ta tüm siyasi çevreleri meşgul eden ısrarlı sorulara karşı İş insanı Mayk Spanos'un yanıtı biraz sabır oldu. Tanınmış iş insanın bu tavrından çok kolay bir biçimde AKEL'deki çalışmaların tamamlanması ve adaylığını destekleme arzularının gerçekleşmesiyle birlikte seçim mücadelesine girmeye hazır olduğu sonucu çıkarılabilir. Spanos Filelefeteros'a yaptığı açıklamada " eğer aday olursam bağımsız aday olacağım" dedi. Aynı anda cumhurbaşkanı adayı bir kişinin seçilme perspektifinin olması için parti desteğinin de şart olduğuna vurgu yaptı. Spanos açıklamasında cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazır olduğunu ortaya koymakla birlikte tüm kartlarını da bu aşamada açmak istemediği görünümü verdi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Eida'nın yeni bir Cenevre Konferansı için yaptığı çalışmalar. Gazeteye göre dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Akıncı ile görüşen Eida mekik diplomasisi ile arabuluculuğa devam edeceğini açıkladı. Eida bu evrede liderleri dinliyor, nelere ihtiyaç olduğunu ve neler istediklerini yansıtıyor. Eida bu yöntemle bir kombinasyona varacak yolları bulmak için iki tarafın tezlerini kotlamak istiyor. Elde edine bilgilere göre Norveçli diplomat dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmede yeni bir konferans toplanması için ortaya koyduğu önerilerde güvenlik ve garantiler konusunun öncelikli olarak tartışılması olan özünde herhangi bir değişikliğe gitmeksizin kısmi değişiklikleri ele aldı. Eida'nın Akıncı ile görüşmesinde de aynı doğrultuda hareket ettiği belirtiliyor. Eida bir uzlaşma formülünün ortaya çıkmaması durumunda ne olacağı konusunda ise tavır almaktan kaçındı. Bu arada Cumhurbaşkanın önerisine ilişkin iç cephede karşıtlık devam etti. İki büyük parti Norveçli diplomatın arabuluculuk girişiminin sonuçlarını beklerken ses tonlarını düşürdüler. Dayanışma Hareketi ise dün Cumhurbaşkanına, DİSİ'ye ve AKEL'e sert eleştirilerde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ekoloji Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak gelecek hafta DİKO Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos ile temaslara başlayacak. Perdikis böylece Kıbrıs sorununda siyasi çerçeveyle ilgili müzakereleri başlatmış olacak. Perdikis uyumlaştırılmış çerçeveyi Papapdopulos ile görüştükten sonra istemesi durumunda merkez siyasi alandan diğer cumhurbaşkanı adayı Yorgos Lillikas ile de görüşecek. Perdikis bu arada parti yetkili organlarında belirledikleri çerçeveyi Kıbrıs sorununda alternatifler olmadığı gerekçelerini ellerinden almak için özellikle Kıbrıs sorununu yöneten Hükümet dahil herkese göndereceklerini de duyurdu. Perdikis'e göre kendi teklifleri alternatif bir öneri. Bu arada Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos seçim toplantılarına başlıyor. Papadopulos yarın Limasol'da gerçekleştireceği etkinlikle dinamik bir kampanya mesajı verecek. Hem Kıbrıs sorununda hem de iç konularda izlediği politiklara yönelik Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e de yarın mesajlar vermesi bekleniyor. Yarınki etkinlikte Papadopulos'un yanı sıra Markos Kipriyanu, Marinos Şizopulos ve Eleni Theoharu da konuşmacı olacak. Diğer aday Yorgos Lillikas ise istifalarla boşalan partisindeki yetkili görevlere kısa sürede atamalar yapacak.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Hedef Cenevre git-gel" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eida dün iki toplum lideriyle ayrı ayrı gerçekleştirdiği görüşmelerden müzakerelerin devamı konusunda cesaret almış durumda. Eida Cenevre'ye gidiş konusunda zeminin var olduğunu belirtirken zorluklara da dikkat çekti. Mekik diplomasisiyle temaslarına devam edecek. Eida dün Akıncı ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada süreci iki düzeyde en iyi biçimde sürdürmenin hem kendisinin hem de Birleşmiş Milletler ekibinin görevi olduğunu söyledi. Mutlak bir biçimde Kıbrıs'ta iki tarafça ele alınacak toplumlar düzeyinde konular olduğunu belirtti. Bu konuların garantörler, yabancı faktör, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği olmaksızın sadece Kıbrıslılar tarafından çözülecek sorunlar olduğu konusudna görüş birliği var dedi. Eida bu arada Cenevre için bazı zorluklar olduğunu ancak her iki liderin de kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda son kilometreleri aşıp Cenevre'ye gitme konusunda taahhütte bulunmuş olduklarını hatırlattı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL, Eida'nın arabuluculuk görevinin sonuç vereceği ve ortaya çıkan çıkmaz ve müzakerelerin çöküşü olasılığının ortadan kalkacağı umudu içinde. AKEL Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Lukaidis AKEL'in birçok kez, bu tür durumların çözümün ve ülkenin yeniden birleştirilmesinin başarılmasında ciddi ve ek zorluklar çıkaracağı uyarısında bulunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önerisinin uluslararası toplum, Birleşmiş Milletler ve Türk tarafınca kabul edilmesi dileğinde bulundu. Bununla birlikte Cumhurbaşkanının öncelikler yaklaşımının sürce sorun yaratabileceği değerlendirmesi de yaptı. Bunun kabul edilemeyeceği, anlaşılamayacağı ve Kıbrısrum tarafın sorumluluk yüklenmesini getirebileceği uyarısında bulundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eida iki tarafı ayıran mesafe arasında bir köprü oluşturma yönünde adımlar atıyor. Dün bazı sonuçlar elde ettiği uzun saatler süren görüşmelerde bulundu. Ancak bu sonuçlar çıkmazdan kesin çıkışı getirmedi. Eida dün Mustafa akıncı ile üç saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Akıncı'dan önce bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile de önerisiyle ilgili bazı versiyonları ele alıp tartıştı. Eida'nın bugün iki liderle gerçekleştireceği yeni görüşmeler kritik. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Kıbrıslıtürk liderin dün ortaya koyduğu bazı tezleri değerlendirecek. Net olan tek olgu her iki liderin de yeni bir Cenevre'ye hazır olduklarını açıklamış olmaları.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Üç müsteşarlık yaratılmasının devlete mali yükü 534 b,n euro olacak. Bu meblağ atanacak üç müsteşar ve genel müdüre maaş olarak ödenecek. Hükümet turizm, deniz taşımacılığı ve rekabet konularında müsteşarlık yaratmak istiyor. Bu üç müsteşarlığın kadrosu devletin var olan kadrolarından oluşturulacak. Hükümete göre bu müsteşarlıkların oluşturulması orta vadede devlete ekonomik açıdan da yarar sağlayacak.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "mekik diplomasisi devam ediyor. Anlaşma için zemin ancak siyasi görüş ayrılıkları da var. Cenevre'ye daha mesafe olmakla birlikte daha yakınız" başlığı altında Eida'nın dünkü temasları.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİSİ Başkanı Averof Neofitu Türk işgalinden kurtulmak için çıkmazın ancak müzakereler yoluyla açılabileceğini söyledi. Neofitu DİSİ 1976'da kurulurken tek nedeninin tutarlı ve ulusal sorumlulukla hareket etme olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı'nın önerisini netleştirdiğini belirtirken sadece ilerleme sağlamak için değil Kıbrıs sorununda bütünsel bir anlaşma için Cenevre'ye gitme kararlılığını da dile getirdiğine dikkat çekti. DİSİ'nin, Cumhurbaşkanı'nın önerisi selamlamanın ötesinde bu yönde kendisini desteklediklerini de dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:24

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand