24/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eida yeni Cenevre için çekincelerle de olsa olumlu cevap alma hedefiyle bugün liderler ayrı ayrı görüşecek. Eida görüşmeler sonrası yeni Cenevre'ye atıfta bulunacağı ve herkesin kendi istediği gibi yorumlayacağı yapıcı belirsizliklerin yer alacağı bir açıklama yapmayı umuyor. Diplomatik kaynaklar Eida'nın herhangi bir açıklama yapması durumunda bunun elinde iki liderin dolaylı da olsa onayı olduğu anlamına geleceğine dikkat çektiler. Farklı bir durumda durum sadece yeni bir Cenevre konferansının toplanması açısından değil görüşmelerin devamı açısından zor olacak. Buna paralel Cenevre'de konferans toplanması için garantör güçlerin de onayı gerekiyor. Şu ana kadar garantör güçler böylesi bir konferansa katılmaya hazır olduklarını ifade ettikleri görünümü yok. İki lider Espen Bart Eida ile görüşmeleri öncesi Cenevre'ye katılmak için ileri sürdükleri koşulları korudukları görünümü içerisinde. Cumhurbaşkanı Anastasiadis kendi önerisinin Kıbrıs sorununa çözüm getirebilecek tek öneri olduğu konusunda ısrarlı. Mustafa Akıncı ise Cumhurbaşkanı'ndan tezlerinde ısrar etmemesini isteyerek, yani Türk tarafının ileri sürdüğü tezlerin karşılanmasını isteyerek Cenevre'ye gitmeye hazır olduğunu belirtiyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis yaptığı bir açıklamada içte karşı karşıya kaldığı eleştirilere yanıt verdi ve taktik yapmadığını ve eğer amacı Cumhurbaşkanlığı seçimleri olsaydı görüşmelerin λαθροβίωση isteyeceğini söyledi. Buna karşı partiler de Kıbrıs sorununu ele alışına ilişkin Cumhurbaşkanı'nın tavrını eleştirmeye devam ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Rekabet Kurulu FBME Bankasına kestiği 31 milyon euroluk ceza sonrası şimdi de gündemine petrol şirketlerini aldı. Yüksek Mahkeme'nin almış olduğu bir karar Rekabet Kurulu'na Kıbrıs'ta yakıt fiyatlarıyla ilgili araştırmasını tamamlama olanağı veriyor. Kurum 2009 yılında bu şirketlere 42,9 milyone urluk ceza kesmiş ancak ceza 2011 Mayıs'ında Yüksek Mahkeme tarafından geçersiz kılınmıştı. Şimdi bu konudaki araştırmayı devam ettiriyor.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Mancester'deki terör saldırısı. Gazetenin haber başlığı ise şöyle: "Dünya yeni terör saldırısının şoku altında. Mancester'de korku ve kan var. 22 ölü ve 59 yaralı".

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Eida liderlerle bugün görüşerek taraflar arasında "köprü kurma" temaslarını başlatıyor. Bu görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Kıbrıs Arazi Geliştirme ve İnşaat Girişimciler Birliği yıllık Genel Kurulu Toplantısında konuşurken , Kıbrıs'la ilgili müzakereler için hemen Cenevre’ye gitme ile ilgili önerisine değinen Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, “eğer cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgilendiğim konusunda benim için tüm söylenenler gerçeği yansıtsaydı, yukarıdaki öneriyi yapmış olmayacaktım." dedi. Cumhurbaşkanı devamla "tartışmaların olduğu gibi devam etmesini tercih ederek, beni suçladıkları şekilde, aynı siyasetimi sürdürecektim. Gerçekten çözüm istiyorum ancak bunu kapsamlı bir tartışma aracılığıyla istiyorum. Öne sürdüğüm öneriyle - aslında Sayın Akıncı ile ortak bir görüş olan öneriyle - bir sonuca varabiliriz” diye konuştu. Önerisinin bir çıkmaza sürükleyebileceği konusundaki eleştirilerle ilgili olarak da Cumhurbaşkanı, eğer diyalogun başlangıcı olsaydı, daha fazla ilerleme için ayarlar ya da ön koşullar belirlediği konusunda söylenenlerin haklı olabileceğini belirterek, “eğer diyaloğa şimdi başlamış olsaydık, güvenlik, toprak ve diğer konularda ilerleme koşulları olarak bu öneriyi yapsaydım, haklı olabilirlerdi” dedi Cumhurbaşkanı, 42 yıldır tartışılan aynı konuları tartışmaya devam ederek iki yılı harcadıklarını kaydederek önerisinin bir süreç olmadığını bir esas madde olduğunu ve güvenlik başlığının Kıbrısla ilgili çok taraflı bir konferansta tartışılması konusunda, Türkiye’nin katılımıyla, Kıbrıs Türk toplumu lideri ile Cenevre’de anlaştıklarını duyurdu. Bu konuda ilk kez 1 Aralıkta anlaşmaya vardıklarını, bunun, daha sonra 12 Ocak BM açıklamalarıyla teyit edildiğini ve bir sonuca varmak amacıyla, iki liderin, Bakanlar seviyesinde bir ara toplanma yapılması yönünde, Genel Sekretere ortak çağrısıyla tekrarlandığını hatırlattı. “Benim sunduğum öneri bir önkoşul ya da işlem değil, bir madde meselesidir. Eğer hassas bir noktaya parmak istiyorsak, çözüme ulaşmak amacıyla, bizden bir adım ileride olanların niyetlerini denemeliyiz”. BM Genel Sekreterinin Özel Danışmanı ile görüşmelerinden neler beklediği sorusuna Anastasiadis, Sayın Eide’nin aklında neler olduğunu bilmediğini vurguladı ven “Ben yaptığım öneriyi biliyorum, işlemler devam ediyor, Sayın Eide, buna uygun bir formül bulamaya çalışacaktır ve öneri çerçevesi içinde olması durumunda, ilerleme için bir umut olabilir” dedi.
Sayın Akıncı ile Kıbrıs’ta yaptığı bu tur müzakerelerin ne denli tamamlanıp tamamlanmadığı sorusuna Cumhurbaşkanı, şu an Kıbrıs’ta herhangi bir yeni görüşmenin programlanmadığı cevabını verdi.
“Ben, Cenevre’ye gitmeden önce, daha çok görüş birliğine ulaşılması için Kıbrıs’ta daha fazla görüşme yapılmasına karşı değilim. Ancak, Mont Pelerin ve devamla Cenevre’ye gitme konusunda karar verdiğimiz ilk andan şu ana kadar Kıbrıs’ta gerçekleştirilen ikili görüşmelerde herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini belirtmek istiyorum”. Cumhurbaşkanı, görüşmelerin aslında aynı noktada durduğunu ve sürekli bir şekilde, dört başlık etrafında dolaştığını belirtti ve “bundan dolayı, Kıbrıs Türk tarafından yeni bir Cenevre önerisi geldiğinde, bunun, sırf bir ilerleme kaydetme amacıyla yapılacak bir Cenevre görüşmesi değil, Kıbrıs sorununun çözümü için yapılacak bir görüşme olması gerektiğini belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereler. Gazeteye göre Eida'nın bugün liderlerle ayrı ayrı gerçekleştireceği görüşmeler müzakere sürecinin geleceği açısından önemli olarak nitelendiriliyor. Eida görüşmelerin devamı için formül arayışında. Farklı bir durumda sürecin çökme tehlikesi var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önerisinin kabul edilmemesi durumunda müzakerelerde çıkmaz tehlikesinin reel olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı'nın halka verdiği bilgi temelinde önerilerini değerlendiren Stefanu müzakerelerin yöntem konusu nedeniyle çıkmaza girmesi durumunda bunun gerçekten trajik olacağını belirtti. Stefanu , Cumhurbaşkanı'nın güvenlik konusunu öncelikli tartışma konusu olarak ileri sürmesi ile hemfikir olduklarını, bunun sorun olmayacağını ancak diğer konulara geçmek için güvenlik ve toprak konusunda anlaşma olmasında ısrar edilmesi durumunda sorun olacağını belirtti. Bu yöntemde anlaşma olmaması ve çıkmaza girilmesi durumunda sorumluluğun Kıbrısrum tarafına verileceği uyarısında bulundu. Kıbrıs sorununda çıkmazın her zaman tehlikeli olduğunu ancak sorumluluğun Kıbrısrum tarafına yüklendiği koşullarda bu tehlikenin daha da büyük olacağına vurgu yaptı.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi müzakerelerin devamı konusunda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eida'nın geliştirdiği formül. Gazeteye göre Eida'nın formülü Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önerilerinin mantığı temelinde hareket ediyor ancak olumlu yanıt verme arzusunda olması durumunda Mustafa Akıncı^'ya da çıkış olanağı veriyor. Eida bu sabah iki liderle masaya oturacak. Önce Akıncı ile sonra da Anastasiadis ile ayrı ayrı görüşecek. Bugünkü çıkmazın aşılması ve Kıbrıs sorununun yeni bir Cenevre'ye mi yoksa kesin bir çökmeye mi gidileceği bugünkü görüşme sonuçlarına bağlı olacak. Akıncı dün yaptığı bir açıklamada Cumhurbaşkanı Anastasiadis'inkine benzer görüş ortaya koydu ve Cenevre'ye gidip çözüme kadar orada kalmaya hazır olduğunu ifade etti. Ancak bunun için ön şartlar ileri sürülmemesi gereğine işaret etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL, önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destekleyeceği adayı belirlemede son düzlüğe girdi. AKEL Polit Bürosu'nun dün üç saatlik toplantısı sırasında Mayk Spanos'un aday adayları arasında önde olduğu görüldü. Konu şimdi Cumartesi günü toplanacak Merkez Komitesi toplantısında ele alınacak. Amaç burada kesin karara varmak.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Eida bugün Anastasiadis ve Akıncı ile görüşmesi sırasında Kıbrıs sorunu ile ilgili Cenevre konferansının devamı için bir uzlaşı formül sunacak. Bu formülün daha da ağırlık kazanması ve tepkilerin sınırlandırılması için Genel Sekreter Antonio Guteres'in mührünü taşıdığı belirtiliyor. Formülün Kıbrısrum tarafının güvenlik ve garantiler konularının öncelikli olarak tartışılması yönünde haklı taleplerini ciddi bir biçimde içermesi bekleniyor. Bununla birlikte tarafların hiç birinin mutlak bir biçimde tatmin edilmesi ise söz konusu değil.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:24

Son Haberler

27 Mayıs
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Macron ve Erdoğan telefonda görüşecek
13:27
Rus ordusu Ukrayna'da şehirleri bombalıyor
13:26
Cumhurbaşkanı başkanlığında "Herkes için Sağlık" konulu geniş kapsamlı bir toplantı yapıldı
13:25
Rusya Mitsotakis'e sert bir saldırı başlattı
07:04
Shoigu: Rusya Ukrayna'da uzun süreli bir savaşa hazır
07:04
Tüm haberler

Video on Demand