Anastasiadis: Artık sonuç hakkında konuşmalıyız

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Mustafa Akıncı ile yaptığı son görüşmede, elle tutulur sonuçlar alınması için Cenevre’ye gidilerek

derhal Güvenlik ve Garantiler Zirvesi’nin toplanmasına yönelik öneride bulundu. Anastasiadis dün akşam canlı yayında Kıbrıs halkına yaptığı açıklamada, zirve sonrasında Toprak konusunun da görüşülmesini önerdiğini açıkladı ve tüm başlıklarda müzakere tamamlanana dek ve belki de nihai anlaşmaya varıncaya dek Cenevre’de gerektiği kadar kalınabileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Anastsiadis önerisinin Mustafa Akıncı ile ortak anlaşılan noktalarla ve Birleşmiş Milletler tarafından resmi olarak kaydedilen temel ile tam tutarlı olduğunu dile getirdi. Bununla birlikte, Kıbrıs sorununun, halkın güvenlik koşulları ve barış ortamı içinde birlikte yaşamasına izin verecek bir çözüme ulaştırılması için herhangi bir niyetten uzak, esaslı diyaloğun devam etmesine yönelik kararlılığını yeniden ifade etti.

Anastasiadis Türkiye’ye ve Mustafa Akıncı’ya eğer gerçekten çözüm arzu ediyorlarsa, ortaya koyduğu öneriyi dikkatli bir şekilde yeniden değerlendirmeleri için çağrıda bulundu. Ayrıca siyasi güçlere, kendi hedeflerini ve kişisel taleplerini bir kenara bırakarak, karşı karşıya kalınan sorunlar ve zorlukları hep beraber ve birlik içinde ele almaları için çağrı yaptı. Cumhurbaşkanı, önerisini kamuoyuna açıklayarak, herhangi bir sorumluluk yükleme oyununa karışmayı veya Kıbrıs Türk tarafının ve Kıbrıslı Rum siyasilerin açıklamalarını yorumlamayı arzu etmediğini belirtti. Dün akşam televizyonlardan yayınlanan ahedefinin, ortaya koyulan bir öneri hakkındaki gerçeği yansıtmak ve müzakerelerin en kısa zamanda başarılı bir sonuca varması için sağlam perspektif yaratmak olduğunu vurguladı.

Anastasiadis, Kıbrıslı Türk liderin ortaya koyduğu öneriden bahsederek, Akıncı’nın ‘al-ver’ prosedürü ile ilerleme sağlanması amacıyla, Cenevre’de yeni bir zirve gerçekleştirilmesini önerdiğini açıkladı.  Ayrıca Kıbrıslı Türk liderin  Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlamalarının ertelenmesini önerdiğini belirtti. Anastasiadis, müzakerelerin çıkmaza girmemesi için, yine en sonunda arzu edilen sonucu vermeyecek, öylesine bir önerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığının altını çizdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:18

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand