Anastasiadis: Artık sonuç hakkında konuşmalıyız

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Mustafa Akıncı ile yaptığı son görüşmede, elle tutulur sonuçlar alınması için Cenevre’ye gidilerek

derhal Güvenlik ve Garantiler Zirvesi’nin toplanmasına yönelik öneride bulundu. Anastasiadis dün akşam canlı yayında Kıbrıs halkına yaptığı açıklamada, zirve sonrasında Toprak konusunun da görüşülmesini önerdiğini açıkladı ve tüm başlıklarda müzakere tamamlanana dek ve belki de nihai anlaşmaya varıncaya dek Cenevre’de gerektiği kadar kalınabileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Anastsiadis önerisinin Mustafa Akıncı ile ortak anlaşılan noktalarla ve Birleşmiş Milletler tarafından resmi olarak kaydedilen temel ile tam tutarlı olduğunu dile getirdi. Bununla birlikte, Kıbrıs sorununun, halkın güvenlik koşulları ve barış ortamı içinde birlikte yaşamasına izin verecek bir çözüme ulaştırılması için herhangi bir niyetten uzak, esaslı diyaloğun devam etmesine yönelik kararlılığını yeniden ifade etti.

Anastasiadis Türkiye’ye ve Mustafa Akıncı’ya eğer gerçekten çözüm arzu ediyorlarsa, ortaya koyduğu öneriyi dikkatli bir şekilde yeniden değerlendirmeleri için çağrıda bulundu. Ayrıca siyasi güçlere, kendi hedeflerini ve kişisel taleplerini bir kenara bırakarak, karşı karşıya kalınan sorunlar ve zorlukları hep beraber ve birlik içinde ele almaları için çağrı yaptı. Cumhurbaşkanı, önerisini kamuoyuna açıklayarak, herhangi bir sorumluluk yükleme oyununa karışmayı veya Kıbrıs Türk tarafının ve Kıbrıslı Rum siyasilerin açıklamalarını yorumlamayı arzu etmediğini belirtti. Dün akşam televizyonlardan yayınlanan ahedefinin, ortaya koyulan bir öneri hakkındaki gerçeği yansıtmak ve müzakerelerin en kısa zamanda başarılı bir sonuca varması için sağlam perspektif yaratmak olduğunu vurguladı.

Anastasiadis, Kıbrıslı Türk liderin ortaya koyduğu öneriden bahsederek, Akıncı’nın ‘al-ver’ prosedürü ile ilerleme sağlanması amacıyla, Cenevre’de yeni bir zirve gerçekleştirilmesini önerdiğini açıkladı.  Ayrıca Kıbrıslı Türk liderin  Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlamalarının ertelenmesini önerdiğini belirtti. Anastasiadis, müzakerelerin çıkmaza girmemesi için, yine en sonunda arzu edilen sonucu vermeyecek, öylesine bir önerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığının altını çizdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:18

Son Haberler

15 Mayıs
Frenaros: Bir arsada park halinde bulunan 6 araç dün gece alev aldı.
14:39
Limasol’da Avcılık ve Yaban Hayatı Dairesi’ne bağlı bir araç, dün gece alev aldı.
14:37
Bugün 50-54 yaş arası kişilere, aşı randevusu almaları için yeni bir fırsat veriliyor.
14:36
Gazze Şeridi, İsrail ve Batı Şeria'daki şiddet olayları 6'ıncı gününde devam ederken ölü sayısı artıyor.
14:34
Epidemiyolojik tablodaki iyileşmenin sonucu olarak, kısıtlayıcı önlemlerde gevşetmeler yapılıyor.
14:33
Son 24 saatte 4 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti
12:16
14 Mayıs
Kiprianu: Müzakerelerin yeniden başlaması için Cumhrubaşkanı'nın inisiyatif üstlenmesi gerek.
17:10
DİSİ başkanı, oy pusulasında görünecek parti adı konusunda sorun yaşayan Kiprianu'ya sert eleştiriler yöneltti.
17:01
Hükümet Sözcüsü: İstatistikler, muhalefetin sıfırla çarpa politikasına belgelerle cevap veriyor.
16:59
İsrailliler ve Filistinliler arasında savaş olasılığı artık daha yakın görünüyor.
16:57
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 14.05.21
14:07
basın özetleri 14.05.21
14:03
Tüm haberler

Video on Demand