23/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in müzakere masasında Mustafa Akıncı'ya sunduğu önerilerinin mantığını ve hedeflerini dün akşam Kıbrıs halkına anlatışı. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam halka sesleniş konuşmasında Mustafa Akıncı'ya sunduğu önerilerin Kıbrıs sorununda çözüme götürebilecek tek öneriler olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanına göre bunların dışında her şey tüm uğraşıyı çöküşe götürür. Cumhurbaşkanı bu arada olası bir çıkmaza karşı da hazırlıklı olduğu görünümü verdi. Halka sesleniş konuşması sonrası kendisine yöneltilen bir soruyu da yanıtlayan Cumhurbaşkanı yaşanması durumunda Kıbrıs tarihinde ortaya çıkan ilk çıkmaz olmadığını belirtti ve böylesi bir durumda da her yönde girişimleri olacağını söyledi. Anastasiadis görüşmelerde bir çıkmaz tehlikesi karşısında herhangi bir yere götürmeyeceği değerlendirmesi yapılan herhangi bir şeyi kabul etme yönünde adım atmayacağını net olarak ortaya koydu. İçe ve dışa yönelik olarak verdiği mesajında Anastasiadis, Türkiye'nin yeni sözlerine karşı kendisinden yeni tavizler vermesini beklememeleri istedi. Eida'nın adaya dönüşü ve tarafların müzakerelere devamı için anlaşma sağlama uğraşıları arifesinde Cumhurbaşkanı bu şekilde alanı netleştirdi. Bu arada Cumhurbaşkanı'nın müzakere masasına koyduğu öneri üç eksende hareket ediyor. İlk eksende Garantiler ve güvenlik başlığının tamamlanması için Kıbrıs Konferansı toplanacak. İkinci olarak derhal toprak konusunun tartışılmasına ve çözümüne yönelinecek. Üçüncü olarak da sadece özlü bir ilerleme sağlamak amacıyla değil ama Kıbrıs sorununa bütünsel bir çözüm buluncaya dek ne kadar zaman gerekirse Cenevre'de kalınacak. Dünkü Ulusal Konsey toplantısında siyasi partiler Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in bu önerilerine ciddi çekinceler ileri sürdüler. Cumhurbaşkanı Ulusal Konsey'de Mustafa Akıncı'nın geri adımlar attığı konulara ilişkin analiz de yaptı. Cumhurbaşkanının değerlendirmesine göre Mustafa Akıncı çözüm sonrası Kıbrıs'ta Türkiye ve Yunanistan vatandaşlarının 4:1 oranında kalması olgusundan geri adım attı ve 1.1 talebinde bulunuyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Rusya'nın Lefkoşa FIR hattında yapacağı tatbikata Türkiye ve işgal bölgesindeki yönetim şiddetli tepki gösterdi. Böylesi bir tepki ilk kez görüldü ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Lefkoşa FIR hattı içerisindeki 29 Mayıs 4 Haziran tarihli Rus tatbikatı nedeniyle ilan ettiği NOTAM'ı "sıfır" derecesinde yani yok olarak gördüklerini ilan ettiler. Kıbrıs Hükümeti somut olarak NOTAM ile Mağusa körfezi açıklarındaki bölgeyi Suriye'ye doğru bağlamıştı. Rusya deniz kuvvetleri bu bölgede gerçek mermilerle askeri tatbikat gerçekleştirecek. Kıbrıs'ın bağladığı bölgenin alanı Suriye sahilleri karşısında 2.500 kilometre kare. Bu bölgede Rus askeri kuvvetlerinin tatbikatları için de geçmişte birçok kez kapatılmıştı.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in müzakere masasına koyduğu öneriler hakkında yaptığı bilgilendirme. Gazeteye göre "ya sonuç alınacak ya da çöküş yaşanacak." Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in görüşmelerde yaşanan çıkmazla ilgili yaptığı konuşma bu şekilde özetlenebilir. Cumhurbaşkanı dün akşam televizyon kanalları önüne programlanandan 35 dakika geç çıkarken yoğun bir biçimde Cenevre Konferansı'nın sadece özlü bir ilerleme ve dahası Kıbrıs sorununun çözüm koşulları olması durumunda gerçekleşeceği mesajını verdi. Kıbrıstürk tarafının Cenevre'de bütünsel bir al-ver sürecine girilmesi önerisini reddetti. ve önce güvenlik ve garanti konularının tartışılması ve bu konularda bir sonuca ulaşılması durumunda toprak ve geri kalan konuların ele alınması gerektiği görüşünü tekrarladı. Birleşmiş Milletler'in kendi önerisini ortadan kaldırmayacak düşüncelerine ise açık olduğu görünümü verdi. Cumhurbaşkanı bu arada olası bir çıkmazdan endişe duymadığını çğnkü bunun bir ilk olmayacağını da gösterdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in müzakere masasına koyduğu öneriyle Ulusal Konsey'de merkez siyasi partilerini tatmin ettiği görünümü var. Ancak bu , bu partilerin Cumhurbaşkanını eleştirmedikleri anlamına gelmiyor. Konseyde Cumhurbaşkanı tam karşıt olarak yöntemdeki anlaşmazlıklar nedeniyle çözüm fırsatının yitirilmemesi gerektiği görüşünü savunan AKEL'i buldu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Kıbrıs sorunuyla ilgili önerileri. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıstürk tarafına sunduğu önerileri çıkmazı kıracak ve çözüme götürecek öneriler olarak niteledi. Cumhurbaşkanı Kıbrıs halkına seslenirken son gelişmeleri ve olayları hatırlattı ve önerisinin " Birleşmiş Milletler'in 1 Aralık 2016, 12 Ocak 2017 ve 1 Şubat 2017 açıklamalarında kayda geçirildiği biçimiyle Kıbrıslıtürk liderler anlaşılanlara mutlak bir biçimde tutarlı olduğunu" söyledi. Cumhurbaşkanı Türkiye ve Akıncı'ya Kıbrıs sorununu ifade ettikleri gibi gerçekten arzulamaları halinde önerisini itidalli bir biçimde inlemeleri çağrısında bulundu. Anastasiadis önerisiyle ilgili " diyalogta karşı karşıya kaldığımız sorunlara yanıt verebileceğini düşünüyorum" dedi. Anastasiadis bu arada siyasi liderlere de karşı karşıya kalınan tehditlere ve çağrılara karşı her tür niyetin ve kişisel beklentilerin ötesinde karşı durulması çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL'de 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik Mayk Spanu favori olmaya devam ediyor. Bununla birlikte AKEL yönetimi olası adaylarla temaslarını sürdürüyor. AKEL'de cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday belirleme çalışmaları birkaç gün daha sürecek ve partinin bugünkü Polit Büro toplantısında Merkez Komitesi'ne götüreceği öneri konusunda karar alınması beklenmiyor. AKEL Merkez Komitesi de 27 Mayıs'ta toplanacak. Bu toplantıda organa Spanu ve diğer aday adaylarıyla temaslarda sağlanan ilerlemeler konusunda bilgi verilecek. Bu arada AKEL'de gündeme B Planı'nın gelmesi durumunda Kikis Kazamias'ın adı öne çıkacak. Kazamias bu durumda öne çıkmakla birlikte tek isim de olmayacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Yöntem konusu çıkmaza sürüklemesin" başlığı altında. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in görüşmelerin devamı için ortaya koyduğu öneriyle almış olduğu riskin kendilerini endişelendirdiğini söyledi. Ulusal Konsey toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Kipriyanu müzakerelerde yöntemle ilgili konuların müzakere sürecini çökertmesinin trajik olacağını belirtti. Müzakerelerin şimdi kesilmesi durumunda önümüzdeki Mart ayında kesildiği noktadan başlayacağını düşünen varsa bunların saf kişiler olacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı'nın başta önce güvenlik ve sonra iç konuların çözülmesi görüşünü ret ederken şimdi tam tersi bir tavır içinde olduğuna dikkat çekti. Kipriyanu öncelikler konusunda ise Kıbrısrum tarafı ne zaman bazı şeyleri talep etme noktasında olduğunu hissetse Kıbrıs için zararın hesaplanamaz olduğu değerlendirmesinde bulundu.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Yeni Konferans sadece belli koşullarda" başlığı altında .

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Müzakere sürecinde görünümde olan çıkmaz ışığında dün gerçekleştirilen Ulusal Konsey toplantısı görüş ayrılıkları, çeşitli düşünceler ve belirsizliklerle sona erdi. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Eida'nın tarafların yeni bir Cenevre Konferansı gerçekleştirmeleri için "köprü kurucu" müdahalesini beklemekle birlikte hem müzakere süreci hem de Kıbrıs sorununun çözümü perspektifle ilgili kötümserlik ifade etti. Cumhurbaşkanı sorunun aşılması yönünde hem Akıncı'nın hem de AKEL'in önerilerini reddetti ve kendi önerisinde ısrarını sürdürdü. Birinci Cenevre Konferansına göre bugün uluslararası faktörde Kıbrısrum tarafının tezlerine ilişkin daha fazla bir anlayışın var olduğuna dikkat çekti. Bu durumun da olası bir çıkmazın yönetimi uğraşılarını kolaylaştıracağına vurgu yaptı. Ulusal Konsey üyeleri Türkiye'nin stratejisinin başarısızlığa mahkum yeni bir Cenevre konferansı öncesi göğüslenmesi gerektiği görüşünü dile getirdiler. Şimdi Ankara'nın B Planı'nı uygulamasının engellenmesi hedefiyle uluslararası faktörün bilgilendirilmesi için iyi örgütlenmiş bir kampanya örgütlenmesi üzerinde duruldu. DİSİ Başkanı Averof Neofitu güvenlik ve garantiler konuları önceden tartışılmadan Kıbrıs Konferansı için ikinci bir Cenevre Konferansı toplanamayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önerisine atıfta bulunarak bu önerinin son dönemde tartışılanlarla tutarlı olduğuna dikkat çekti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:24

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand