22/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Türkiye kapıları kapatıyor" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Türkiye Kıbrıs sorununda her tür iyimserlik kapısını kapatıyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Filelefteros'a verdiği ve dün yayınlanan röportaj Ankara'nın anlaşma sağlanması yönünde yeni bir hava yaratacak herhangi bir iyi niyet adımı atmaya niyetinin olmadığı görüldü. Dahası Türk tarafının Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in yeni bir Cenevre Konferansı toplanması için çerçeve teklifine tepkisi her tür uğraşıyı torpiller nitelikte. Diplomatik çevreler Türkiye'nin, Avrupa Birliği bünyesinde kendisine yönelik olumsuz havayı görerek Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine özlü etki yapacak herhangi bir iyi niyet adımını Kıbrıs'ta atma arzusunda olmadığına dikkat çekiyorlar. Bununla birlikte Kıbrıs sorununun Ankara'nın gündeminde oldukça alt sıralarda olduğu görüşünü savunuyorlar. Türkiye aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Münhasır Ekonomik Bölgesinde Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yönelik uzlaşmaz ve tehditvari bir pozisyon da almış durumda. Bu arada Kıbrıs Hükümeti Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ortaya koyduğu pozisyonlara karşı net tavır aldı. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis konuyla ilgili olarak Filelefteros'a yaptığı açıklamada Çavuşoğlu'nun ortaya koyduğu görüşlerin Kıbrıs sorunun bugüne kadar neden çözülmediğini ortaya koyduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de bugün toplanacak Ulusal Konsey'e, Akıncı ile son görüşmesinde müzakere masasına koyduğu öneriyle ilgili bilgi verecek ve devamında Kıbrıs halkına da seslenişte bulunacak. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eida da yarın Kıbrıs'a dönecek ve süreci canlı tutmak için temaslarına devam edecek. Anastasiadis ve Akıncı arasında henüz programlanmış bir görüşme yok ancak gerçekleştirileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik karar alma haftasına girildi. AKEL'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destek verilecek aday adayları arasında ilk sırada Mayk Spanu var. Spanu da adaylığına olumlu yaklaştığı görünümü veriyor. Elde edilen bilgiler göre taraflar arasında birçok temas yapıldı. Hem Kıbrıs sorununda hem de Hükümet genel konularında görüş birlikleri var.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda müzakere sürecini canlı tutacak formül arayışları. Gazeteye göre bugün Kıbrıs sorunu açısından hareketli bir gün olacak. Espen Barth Eida bugünkü çıkmaz havasından çıkış yolu bulmak ve yeni Cenevre Konferansı'nın gerçekleşmesini sağlamak için girişimlerini yoğunlaştıracak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Ulusal Konsey'e gelişmelerle ilgili bilgi verecek. Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dün Feilelefteros'ta yayınlanan röportajında Kıbrıs sorununun çözümünün garantiler sistemi ile adada Türk askeri varlığının devamını içermesi gerektiği görüşünü savundu. Birleşmiş Milletler kaynaklarının Politis'e verdikleri bilgiye göre Eida Kıbrıs sorunudna yeni bir Cenevre Konferansı toplanması hedefiyle çakılıp kalan sürecin devamını sağlamak amacıyla üzerinde çalıştığı formülü bugün liderlere gönderecek. Noveçli diplomat formülüne yönelik olarak da liderlerin görüşlerini yarın almayı bekliyor. Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs'taki Basın Sözcüsü Alim Sıdık dün Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamada Eida'nın iki tarafla yakın temasını sürdürdüğünü, hafta başında iki liderle gerçekleştireceği görüşmeye hazırlık yaparak sıkı bir çalışma içerisinde olduğunu söyledi. Hatırlanacağı üzere Eida Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önerisinin ana hatlarını kabul etmişti. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis Cumartesi- pazar günleri Ürdün'e gerçekleştirdiği ziyarette önerisiyle ilgili Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Federika Mogerini uluslararası toplumu bilgilendirme olanağı buldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs, Avrupa Birliği'ne üye ülkeler arasında elektrik fiyatlarında artık en pahalı ülke değil. Eurostatın verilerine göre Kıbrıs elektrik fiyatları açısından 28 ülke arasında 16. sırayı alarak en pahalı ülkeler içinden de çıktı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Kıbrıs sorununda kritik hafta" başlığı altında Kıbrıs sorunu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıs sorununda Anastasiadis ve DİSİ'nin geri adımlarına karşı AKEL'in işgali sonlandırma mücadelesinde Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin milliyetçiliğe ve taksime karşı mücadelesini öne çıkardı. Kipriyanu bu arada merkez siyasi alandaki partilerin tehlikeli tezlerinin ELAM'ın tezleriyle çakıştığına dikkat çekti. Kıbrıs sorununda Türkiye'nin sorumluluklarına vurgu yaparken Mustafa Akıncı'nın durumun gereklerine uygun davranmamasından üzüntü duyduklarını ifade etti. Limya'da konuşan Kipriyanu Anastasiadis'in ilkeler temelinde hareket edeceğine geri gidişler yaşadığını ve dikkati Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bölük parça davranışlar ortaya koyduğunu belirtti. Kıbrıs sorununda strateji değişikliği isteyenlere yanıt verirken de " bunun ne anlama geldiğini bize ne zaman söyleyecekler?" sorusunu sordu. Kipriyanu bu talebi ileri süren merkez siyasi güçlerin kendi aralarında dahi görüş birliği olmadığının altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Kritik ve soru işaretleriyle dolu hafta " başlığı altında Kıbrıs sorunu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Başpiskopos Hrisostomos Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun garantiler konusundaki görüşlerini değerlendirirken "Türkiye ve diğer garantilerin bize verdikleri garantileri gördük" dedi. Türkiye'nin Kıbrıs'ı işgal ettiğini, Yunanistan'ın darbe yaptığını Britanya'nın ise Girne açıklarında vatandaşlarını tahliyesini yaptığı için bu alana atış yapılmamasını istediğini belirtti. Başpiskopos kendisinin böyle garantiler istemediğini. Başpiskopos bu arada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına dört özgürlüğün ise verilemeyeceğine vurgu yaptı.

- Kıbrıs'ın Filistin ile geleneksel tarihi ve siyasi ilişkileri İsrail ile ilişkilerini etkilemiyor. Meclis Başkanı Dimitris Silluris dün Filistin Başbakanı Rami Hamdallah ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs'ın bu ilişkilerinin tam tersi taraflar arasında sorunların çözümünde yararlı olabileceğini söyledi.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre özel olarak gergin siyasi partiler arasında ciddi karşıtlıkların yaşandığı ve muhalefetin Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e yönelik bir ortamda Ulusal Konsey bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanı, işgalci liderin kategorik bir biçimde reddettiği ve güvenlik ile garantiler konusunu "kapatma" hedefiyle Cenevre'de uluslararası bir konferans toplanması için yaptığı önerileri hakkında bugün bilgi verecek. Bu öneriye göre güvenlik ve garantiler konusunda anlaşma sağlanması halinde iki lider Cenevre'de kalıp toprak konusunu tartışacaklar. Eğer toprak konusunda da anlaşma olursa Anastasiadis'in önerisine göre hedef sorunun iç yanlarının ele alınmasıyla soruna bütünsel çözüm bulunması olacak. Bu arada bugünkü Ulusal Konsey dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ile hemen hemen geri kalan partilerin tümü arasında yaşanan karşıtlık ortamında toplanacak. DİKO ve Nikolas Papadopulos toplantıya herhangi bir şüpheye yer vermeyecek bir biçimde yeni strateji belirlenmesi önerisiyle gidecek. Yorgos Lillikas ise dün de ifade ettiği gibi Anastasiadis'in Kıbrıs sorununu tek başına ve kişisel bir meselesi gibi yönettiği görüşünü ortaya koyacak. Hükümet Sözcüsü Nikolas Hristodulidis de dün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı'nın önerilerinin arkasındaki "çok somut" düşünce ve hedefleriyle ilgili halka bilgi vereceğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ve çalışma arkadaşlarının bugünden başlamak üzere ilk işi parti liderliğinde istifalarla boşalan yerlerle ilgili karar almak olacak. Parti sekreteryasının bu hafta içerisinde gerçekleştireceği toplantıda bu konu değerlendirilecek. Bu süreçte partinin önünde iki yol olduğu belirtiliyor. Ya olağanüstü kongre ya da cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar geçici bir yönetim heyeti. Aslında Yurttaşlar İttifakı Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası için seçimli kongre belirlemişti ancak son gelişmeler bunun öne alınmasını getirebilir.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:24

Son Haberler

27 Mayıs
Basın Özetleri 27.05.2022
13:46
Duyarlı vatandaş bir kadının kaçırılmasını engelledi
13:26
20-26 Mayıs tarihleri arasında 2 can kaybı ve 1774 yeni vaka kaydedildi
13:25
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Ersin Tatar'a mektup gönderdi
13:23
Cumhurbaşkanı Ukrayna işgali ile Kıbrıs işgali arasında güçlü paralellikler ortaya koydu
13:22
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Tüm haberler

Video on Demand