20/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda gelecek hafta verilecek uğraşıların temelinde yeni bir Cenevre Konferansı perspektifini açık tutacak inci ayarın bulunması tartışmaları olacak. Herkesin amacı yeni bir Cenevre için yolu bulacak formülü bulmak. Bugün iki tarafın farklı yönlerde hareket ettikleri görünümü ve Cenevre konferansının toplanma olasılığının az olduğu olsa da uzlaşma formülünü bulma amaçlı çalışmalar terk edilmiş değil. Perde gerisindeki hareketlenmelerin mantığı hem toprak ve güvenlik konularına öncelik veren Anastasiadis'i hem de toprak ve güvenlik öncesi sorunun iç yanlarını ele almak isteyen Akıncı'yı memnun eder durumda. Bu aşamada bir veri olmasa da paralel bir müzakere olasılık dışı tutulmuyor. Pazartesi günü bu süreçte önemli bir gün olarak görülüyor çünkü siyasi liderlik Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından bilgilendirilecek ve Kıbrısrum tarafının pozisyonları kamuoyu ile de paylaşılacak.. Cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda sürekli bir biçimde son görüşmede müzakere masasına koyduğu önerilerin bir çıkış yolu olabileceğini ve çözüm yolunu açabileceğini söyledi. ortaya koyduğu önerilerin mantığını Pazartesi günü halkla paylaşacağını da ifade etti. Bu koşullarda dikkatler Pazartesi gününe çevrilmişken siyasi partiler Anastasiadis'in konuyu ele alış biçimine çekinceli ve olumsuz yaklaşıyor. İşgal bölgesinde ise Mustafa Akıncı, Anastasiadis'in toprak ve güvenlik konusunun ele alınması önerisine olumsuz yaklaştı. Akıncı, Kıbrıslırum görüşmecisini isteklerinin Kıbrıstürk tarafınca kabul edilmeyeceğini anlamadığını belirtti ve enerji konusunda yeni tehditlerde bulundu. Bu arada Espen Barth Eida da Salı günü yeniden adaya dönecek v liderler arasında mekik diplomasisi başlatacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Nikos Anastasiadis hemen hemen tüm partilerin hedefi durumunda. Bu partilerden bir kısmı Kıbrıs sorununu ele alışı nedeniyle bir kesim tarafından eleştirilirken diğer bir kesim de araya mesafe koymuş durumda. Bu süreçte AKEL'in Kıbrıstürk liderliği ile paralel bir çizgide hareket ettiği görülüyor. AKEL de sorunun dış yanlarından önce iç yanlarında anlaşma olması gerektiği düşüncesinde.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi 74'de Türk savaş uçaklarının attığı napalm bombası ile yaşamını yitiren 31 kişinin kemiklerine ulaşmada var olan zorluklar. Gazeteye göre 74'de Türk savaş uçaklarının attığı napalm bombası ile yaşamını yitiren 31 kişinin cesetleri Lefkoşa Genel Hstahanesi morg binasının ve hastahanenin önünde yapılan asfaltlanmış park yerinin altında kaldı. Bu nedenle de bu kemiklere ulaşmanın olası olmadığı görüşü var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önerileri Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Özel Danışmanı Espen Barth Eida'nın düşünceleri ile zenginleştirilmiş bir biçimde Kıbrıs sorunuyla ilgili çalışmaların odağında. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Eida ile görüşmeleri çerçevesinde Cenevre'ye gidilmesi durumunda çözüme kadar orada kalma arzusunu dile getirdi. Anastasiadis'in Eida'nın düşünceleriyle daha da zenginleştirilen önerilerine Kıbrıstürk tarafının yaklaşımı ise olumsuz. Bu durumda Eida dikkatini Ankara'ya çevirecek ve önümüzdeki 24 saat içerisinde Türk yetkililerle müzakerelerde bulunmaya çevirecek. Konuyla ilgili bir uzlaşma sağlanması durumunda ilk olarak güvenlik ve garantiler konusu tartışılacak.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Baf kanalizasyon ile ilgili skandala davasında suçlu bulunanlar için açıklanan cezalar. . Gazeteye göre yargı Baf kanalizasyonunda komisyon alındığı hükmü verdi ve beş tanınmış isim için mahkumiyet kararı aldı. Toplumda tanınmış beş isim daha merkez hapishanesine gidiyor. EDEK eski milletvekili ve belediye başkanı Fidias Sarikas, Belediye meclisi üyeleri DİSİ'den Yorgos Mihayilidis, AKEL'den Yorgos Şailis ve Vasos Vasiliyu, DİKO'dan Eistatiyu Efstatiyu dört ile beş buçuk yıl arası hapse mahkum oldular. Aynı davadan yargılanan Belediye Başkanı Savvas Vergas ile Kanalizasyon Genel Müdürü Estihios Malidis de daha önce hapis cezasına çarptırılmışlardı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 127. zirvesi çerçevesinde kültürel mirasla ilgili olarak imzaya açılan "Lefkoşa Sözleşmesi" Kıbrıs'ın dönem başkanlığı için büyük bir başarı olarak değerlendiriliyor. Sözleşmeyi Kıbrıs, Ermenistan, Yunanistan, Portekiz, San Marino ve Meksika imzaladı. Bu sözleşme kültürel mirasla ilgili suçlarda uluslararası yasal çerçeveyi tamamlayacak bir adım olarak görülüyor. Bu arada dönem başkanı olarak Yuannis Kasulidis devletlere bu sözleşmeye en kısa sürede imza atmaları çağrısında bulundu. "Kültürel mirasımızı korumak kolektif sorumluluğumdur" dedi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Görüşmelerin çöküş tehlikesi elle tutulur bir durumda" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre son iki tarafın görüşmelerin nasıl devam edeceğine ilişkin süreçle ilgili önerilerini sunmasıyla 24 saatte yaşanalar sonrası Kıbrıs sorununda müzakere sürecinde hiçbir şey veri değil. Kıbrıs sorununda gelişmeler Eida'nın önümüzdeki hafta adaya geri dönmesiyle belirlenecek. Bu arada AKEL Basın Sözcüsü Stefanu Stefanu müzakerelerde yöntemle ilgili olarak ortaya çıkan görüş ayrılıklarının aşılması için çalışmalara devam edilmesi gerektiğini söyledi. Yöntem konusu nedeniyle çıkmaza girilmesi durumunda bunun sonuçlarının trajik olacağına vurgu yaptı. Başarılı olmasının koşulları sağlanacak uluslararası konferansa gitmek için yolların bulunması gereğinin altını çizdi. Stefanu uluslararası konferansın sorunun uluslararası yanı ile yani ile Türkiye'nin somut öneri yapma zorunda olduğu güvenlik konusuyla ilgilenmesi gerektiği görüşünü savundu. AKEL'e göre başarılı olma perspektifi olacak uluslararası bir konferans için sorunun askıda kalan iç yanlarının tartışılmasının bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin sosyal konular bürosunun Avrupa Sol hareketiyle birlikte düzenlediği sempozyumda sosyal politika alanında altı öneride bulundu. Kipriyanu buradaki konuşmasında önce Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'nde sosyal alana en düşük yatırımı yapan ülkelerden biri olduğu tespitinde bulundu. 2013 yılından sonra sosyal politikalara ayrılan bütçenin sürekli azaldığına dikkat çekti. Son yıllara bu bütçeden 127 milyon euro kesintiye gidildiğini ifade etti. Bunun dışında sağlık alanına ayrılan bütçede de 100 milyonluk azalma görüldüğünü belirtti. Kesintilerin özellikle de emeklileri vurduğunu ve bu kesimin gelirlerinde %30'un üzerinde azalma yaşandığına dikkat çekti. Nitekim Avrupa Birliği'nin son raporunda Kıbrıs'ta yoksulluk sınırı altında yaşayanların oranındaki artışın bir kez daha görüldüğünü söyledi. Bu koşulların göğüslenebilmesi için Kipriyanu'nun önerileri arasında kesilen ya da kaldırılan sosyal yardımların geri getirilmesi, Garanti Edilmiş Asgari Gelir dışında engelli kişilerin desteklenmesi için özel bir yasanın hazırlanması, genç işsizlerin desteklenmesi için özel önlemlerin alınması, bütünsel nüfus ve aile politikası belirlenmesi de vardı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Müzakere süreci çıkmaza doğru" başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs sorunundaki müzakere süreci perspektifi olumlu değil ve çıkmazın aşılması için yöntem konusunda iki tarafın farklı yaklaşımı mesafeyi daha da açmış durumda. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Eida'nın taraflarla ilk temasları herhangi bir sonuç vermedi. Bu temaslar da zemin yoklama ve niyetlerin netleşmesini sağlamak amacıyla gündeme gelmişti. Eida bu ilk temaslarında herhangi bir düşünce ya da öneri ortaya koymadı. Yüne güvenilir kaynaklara göre Norveçli diplomat Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önerilerine olumlu yaklaşıyor. Bu önerilerin süreci aşmanın ötesinde Kıbrıs sorununun çözümü için koşullar yaratabileceğini de öngörüyor. ortak bir yaklaşım bulmak amacıyla gündeme getirilen çalışmalar Anastasiadis'in önerilerini temel olarak kabul etmeyen Türk uzlaşmazlığına takılmış durumda. Çavuşoğlu'ndan sonra Akıncı da Anastasiadis'in önerilerini yapıcı olmadığını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yurttaşlar İttifakı'ndan istifalar parti başkanı Yorgos Lillikas için sürpriz olmadı. İstifa edenlerden milletvekili Milonas dün şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Nikolas Papadopulos'un adaylığına destek verip vermeyeceği sorusunu yanıtlarken "Evet. Bu büyük bir olasılıktır" dedi. İttifaktan istifa eden diğer beşlinin ise şimdi kolektif bir biçimde ugun bir zamanda tavır açıklaması bekleniyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand