19/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Top Akıncı'da başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in yeni bir Cenevre Konferansı sürecinin ilerlemesi için toprak ve garantiler/güvenlik konularının tartışılmasında ısrarı Türk tarafını ama özellikle de Mustafa Akıncı'yı baskı altına aldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Espen Barth Eida ile gerçekleştirdiği görüşmede Cenevre için iki önemli konuya öncelik veren önerini net bir biçimde tekrarladı. Bu iki konuda anlaşma sağlanması çözüme gidecekleri anlamına geleceğini ifade etti. Eida, Anastasiadis'in bu tezini Mustafa Akıncı'ya götürdü. İki buçuk saat süren Akıncı- Eida görüşmesinde Akıncı ret cevabı verdi. Türk tarafının olumsuz yanıtıyla ilgili olarak Eida geri dönüşünde Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'e Cumhurbaşkanlığı diplomatik büro sorumlusu sıfatıyla bilgi verdi. Bu arada Eida dün akşam adadan ayrıldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de bugün yurt dışına gidecek ve bu da önümüzdeki günlerde herhangi bir gelişme beklenmemesi anlamına geliyor. Cumhurbaşkanı siyasi liderliği bilgilendirmek amacıyla Ulusal Konsey'i de Pazartesi günü için toplantıya çağırdı. Konsey toplantısı sonrası Kıbrısrum tarafının önerileri hakkında da Cumhurbaşkanı bir açıklama yapacak.Önerilerinin arkasındaki düşünceyi anlatacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam yaptığı bir konuşmada da toprak konusuna ağırlık verdi. İki tarafın da toprakta harita sunduklarını ve anlaşma menzili içinde bulunduklarını söyledi. Toprak konusunda olası bir anlaşmanın güvenlik konusunda anlaşmaya da katkı sağlayacağı düşünülüyor. Bu iki konuda müzakereler gerçekleşmesi halinde Cenevre'de yapılacak ve geri dönüşte de iç konular ele alınacak. Toprak ve garantiler konusunda bir anlaşmaya varılması durumunda Kıbrıstürk tarafının dönüşümlü başkanlık gibi bazı taleplerinin karşılanabileceği görüşü de var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs ekonomisinde olumlu gelişmelerin yaşandığı bir dönemde Kıbrıs Hükümeti kredi giderlerini aşağı çekme amacıyla Uluslararası Para Fonu'na kredilerini daha hızlı bir biçimde ödemek istiyor. Koşullar bu yönde bir gelişme için olumlu ve Kıbrıs devlet tahvillerinin ikinci piyasalarda faizleri düşmüş durumda. Kıbrıs'ın devlet kasasında var olan 1 milyarda nakit de tüm 2017 yılı için çok rahat karşılayacak düzeyde. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis dün Bakanlar Kurulu tarafından kredilerin bir kısmının daha erken ödenmesi konusunda Uluslararası Para Fonu ile müzakere yapmakla yetkilendirildi. Kıbrıs Uluslararası Para Fonundan en son 26 Ocak 2016'da 126,33 milyon euro kredi almıştı. Avrupa Destek Mekanizması'nın Kıbrıs'a ayırdığı 10 milyar euroluk kredinin tümünü de kullanmadı. Memorandum nedeniyle Kıbrıs'ın kullandığı kredi toplam devlet borçlarının %81'ine denk geliyor. Yeorgiyadis dün Bakanlar Kurulu toplantısından çıkışında yaptığı açıklamada Uluslararası Para Fonundan alınan kredi faizlerinin piyasadan alınan kredinin üstünde olduğuna dikkat çekti. Arada %0,5'lik bir fark bulunduğunu ifade etti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecini kurtarma artık mutlak bir biçimde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel danışmanı Espen Barth Eida'nın elinde. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın daha önce Türk lobicisi olarak nitelendirdiği Eida Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in geçen gün masaya koyduğu öneriler temelinde temaslarda bulunuyor. Elde edilen bilgilere göre Eida, Anastasiadis'in önerisini kendi görüşleriyle daha da güçlendirdi ve bunları Mustafa Akıncı ile görüştü. Türk tarafının bu önerilere yönelik tavrı şu an itibarıyla olumsuz. Eida'nın bu koşullarda gelecek hafta liderlerle mekik diplomasisini sürdürmesi bekleniyor. Bu uğraşının şu anki amacı Türkiye'nin garantiler konusundaki kartlarını açmasını sağlamak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yurttaşlar İttifakında fırtına zaman meselesiydi ve milletvekili Pavlos Milonas kapıyı açtı. Milonas'ı üst düzey altı parti yöneticisi izledi. Milonas Meclis'te düzenlediği basın toplantısında parti başkanı Yorgos lillikas'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile uyuşmadığından Meclis'te bundan böyle bağımsız olarak hareket edeceğini söyledi. Kendisi için en önde gelen amacın işgal koşullarından kurtulmak ve iç vatandaşların tüm yaşamını partileştiren iç yönetimi değiştirmek olduğuna vurgu yaptı. Parti Başkanı Lillikas'ın yetenekli bir politikacı olduğunu kendisiyle ayrılığının kişisel değil siyasi olduğunu belirtti. Lillikas'ın parti deklarasyonunda var olan Kıbrıs sorununda ortak hedefleri olan partilerin birliği atfına ters davrandığını ileri sürdü.Milonas'tan sonra da ittifak'tan Başkan vekili Stelyaos Amerikanos, Başkan Yardımcısı Stelyos Stilyanu, Basın Sözcüsü Aleksandros Mihayilidis, Genel Sekreter İrini Madol, kadın örgütü başkanı marina Dimitriu ve eski milletvekili ve parti sekreterya üyesi Nikos Kutsu istifa etti. Bu kişiler henüz Nikolas Papadopulos'un adaylığına destek beyan etmediler ancak bunun bir zaman sorunu olduğu biliniyor.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Cenevre'ye yol dikenli" başlığı altında Kıbrıs sorununda son gelişmeler. Gazeteye göre Cenevre'de yeni bir Konferans yolunda sorunlar her geçen gün daha da çoğalıyor. Göstergeler bu Konferansın toplanmasının çok zor olduğu yönünde. Bu Konferansın toplanası için Eida'nın taraflar nezdindeki uğraşları gelecek hafta da devam edecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne yönelik tehditleriyle ilgili soğuk kanlı olunması çağrısı yaptı. Kıbrıs'ı ziyaret etmekte olan Lavrof Türk tehditleriyle ilgili bir soruyu yanıtlarken "tüm bu konuları ve tartışılır düşünceleri tüm ilgili tarafların onayı ile hukuki bir çerçevede tartışmak gerekir" dedi. Devamla da" Bu durumda ve benzer durumlarda şiddet kullanma tehdidiyle ve şiddet kullanımıyla ilgili soğuk kanlı olmak gerekir." görüşünü savundu. Lavrof bu arada Kıbrıs sorununa da Birleşmiş Milletler kararları temelinde adil, kalıcı ve yaşayabilir bir çözüm bulunmasından yana olduklarını söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Anastasiadis- Akıncı görüşmesinde sürecin nasıl ilerleyeceğine ilişkin görüş birliği sağlanamamasından endişe duyduklarını söyledi. Kipriyanu ne pahasına olursa olsun çıkmazdan kaçınılması gerektiği görüşünü savundu, ancak bunun Kıbrısrum tarafının özlü konularda taviz vermesi anlamına gelmediğine işaret etti. Metotla ilgili konularda düşünceler yaratılmasını istedi. Çıkmaza girilmesi durumunda da bunun sorumlusunun Kıbrısrum tarafı olmaması gerektiğinin altını çizdi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Çözüm önerisi Mustafa Akıncı'nın önünde" başlığı altında. Gazeteye göre müzakerelerin çıkmaza girmemesi ve çözüme yönelinmesi için Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in önerileri Akıncı'ya iletildi. Önerilerin varlığını doğrulayan Cumhurbaşkanı bunların kabulü durumunda Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde dahi bir çözüme ulaşılabileceğini ifade etti. Bu arada Eida dün yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler'in uluslararası konferans çağrısını ancak iki tarafın arzulaması ve bunun yararlı olacağı görüşü taşımaları durumunda yapabileceğini söyledi. Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anastasiadis'in önerilerini tuhaf ve akıl dışı olarak nitledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Çin’in Lefkoşa Büyükelçisi Huang Xingyuan, Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesi için BM gözetiminde yürütülen Kıbrıs müzakerelerini kastederek kritik bir aşamaya gelindiğinde bazı zorlukların kaçınılmaz olduğuna işaret etti. Bir Kuşak ve Yol Forumu’yla ilgili Çin Büyükelçiliği’nde bir basın toplantısı sırasında Kıbrıs sorunuyla ilgili soruları yanıtlayan Büyükelçi, “Mutlu sondan önce her zaman zorluk olur” diyen bir Çin özdeyişini hatırlattı ve “Kritik bir aşamaya gelindiğinde bazı zorlukların kaçınılmazdır” şeklinde konuştu. Büyükelçi Kıbrıs halkının yeterince zeki olduğuna inandığını, her iki toplumun liderinin sorunları aşmak için siyasi istekliliği ve liderlik vasfı bulunduğunu ifade etti. “Çin’in duruşu çok açıktır. Birleşmiş Milletler kararları temelinde bir çözüm için uluslararası toplumun harcadığı tüm çabayı destekliyoruz ve Kıbrıs’taki toplumların bu soruna erken çözüm için birlikte çalışmasını diliyoruz” dedi. Büyükelçi, ülkesinin müzakerelerle ilgili iki toplumun elde ettiği ilerlemeyi desteklediğini, bu sorunu çözmek için tarafların tüm çabalarını destekleyeceğini belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand