18/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü Anastasiadis- Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı yeni bir Cenevre konferansına karşı olumsuz değiller ancak bunun gerçekleşmesi için farklı koşullar ileri sürüyorlar. Elde edilen bilgilere göre Anastasaidis Cenevre'ye gitmeye hazır. Bunun gerçekleşmesi için Türk tarafının kabul etmesini istediği üç talebi var. Bunlardan ilki önce haritalarla toprak konusunun görüşülmesi ve bundan anlaşmaya varılması. İkinci olarak güvenlik ve garantiler konusuna geçilmesi. Cumhurbaşkanının tezine göre daha sonra da, yani toprak ve güvenlik konularına anlaşma sonrası Türk tarafının öncelik verdiği dönüşümlü başkanlık ve dört özgürlükler gibi konulara geçilmesi. Anastasiadis dün Akıncı ile beş saat süren görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada "Kıbrıs sorununun çözümü için koşullar yaratan" önerilerde bulunduğunu söyledi. Mustafa Akıncı'nın önerdiklerini ise kamuoyu önünde de reddetti. Akıncı'nın önerileri Kıbrıs sorunuyla da sınırlı değildi. Mustafa Akıncı ise görüşme sonrası Türk tarafının üç talebini kamuoyuyla paylaştı. Akıncı önce Cenevre Konferansı'nın Haziran ayı içinde devamı için tarih belirlenmesini istiyor. İkinci olarak tüm konuların bir paket olarak ele alınmasını istiyor. Üçüncü olarak ise Kıbrıs'ın Temmuz ayı için planlanan sondaj çalışmalarının ertelenmesini talep ediyor. Türk tarafı tüm konuların tek paket olarak ele alınmasını isterken amacı önemsiz konularda verip güvenlik ve garantiler konusunda karşılık istemek. Bu arada gelinen noktada Eida birinci amacı süreci çıkmaza sürüklemeyecek ve canlı tutacak bir anlaşma sağlamak için iki ldierle görüşmelerde bulunacak. Mustafa Akıncı anlaşma sağlanamaması durumunda Birleşmiş Milletler'in bunun sorumlusunu açıklaması istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Cumhuriyeti üç boyutlu sismik araştırmalar için yeni bir NAVTEX yayınladı be bazı bölgeleri bağladı. Yeni NAVTEX'le eskisi geçersiz kılındı. Yeni NAVTEX 31 Ağustos'a kadar geçerli olacak ve 12 bin kilometre karelik bir alanı kapsıyor. Yeni NAVTEX 7. parselin doğu kısmının yarısını, 8. parselin tümünü, 9. parseli küçük bir bölümünü ve 11. ve 12. parselin de önemli bir kısmını kapsıyor.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi " Önümüzdeki saatlerde ya çıkmaz ya da anlaşma" başlığı altında Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler. Gazeteye göre bugün ya da en geç yarın görüşme sürecinin kurtarılması için çıkış yolu bulunup bulunulmadığı görülecek. Bu yol bulunamazsa artık çıkmaza girilecek. İki liderin dün uzun süren gçrüşmesinde kesin çıkmaz noktasına gelindi ancak Eida'ya, Anastasiadis'in önerileri temelinde temaslarda bulunması için bir fırsat daha verilmesi kararlaştırıldı. Her iki taraf da Cenevre^'ye gitme konusunda hazır oldukları görünümü verse de açık kalan konuların hangi sırayla ve hangi biçimde ele alınacağına ilişkin uzlaşma sağlayamıyorlar. Eide'ya şimdi konu üzerinde bir anlaşma olasılığı olup olmadığını araştırması için 48 saatlik bir süre verildi. Anastasiadis'in dün masaya koyduğu öneriler ise 1: Cenevre'ye bir önceki bileşenle gidelim. 2: Ele alınacak her konu açık kalmayacak ve kapatılacak. 3: Gündemin ilk maddesi toprak ve garantiler olacak. 4: Bunu dört özgürlük ve dönüşümlü başkanlık izleyecek. Bu arada Ankara'dan alınan mesajlara göre Tayip Erdoğan şu anda Kıbrıs sorunuyla ilgilenmiyor ve Avrupa Birliği'nden karşılık bekliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İş adamı Mayk Spanu adaylık konusunda kesin kararını Cuma gününe kadar AKEL'e iletecek. Elde edilen bilgilere göre Spanu AKEL'in desteklenebilecek adaylar listesinin birinci sırasında bulunuyor. Spanu'nun kesin kararını vermeden önce zemin yoklamaması için bugünlerde çeşitli vatandaş grupları ve sivil toplum örgütleriyle temaslarda bulunduğu biliniyor. Spanu'nun Cuma gününe kadar kartlarını açması ve adaylığı kabul edip etmediğini AKEL'e bildirmesi gerekiyor. Bu arada Spanu'nun AKEL'in destek vereceği bağımsız adaylık araştırması yaptığı da alınan bilgiler arasında.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Yakınlaşma sağlanamayan beş saat" başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof Lefkoşa'da Kıbrıslı mevkidaşı Yuannis Kasulidis ile bir araya gelecek. Görüşmede Kıbrıs sorunu, Avrupa Birliği-Rusya ilişkileri, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki gelişmeler, ve Suriye konuları ele alınacak. Lavrov adaya 127. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısına katılmak için gelecek. Bu arada
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, bir soruyu yanıtlarken ülkesinin Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine engel olduğu şeklindeki medya haberlerine şaşırdığını söyledi.
Bu iddiaların bazı siyasi güçlerin, kendilerinin Kıbrıs’la ilgili ilkeli duruşları nedeniyle Birleşik Devletler ve Britanya’da, belirli çevrelerin memnuniyetsizliğini yansıttığına dikkati çeken Zakharova, bu ‘iddiaların’ bazı Batılı medyada, Rusya’nın Kıbrıs’ta bir çözümü engellemeye çalıştığı şeklinde daha da ileriye taşındığını ifade etti ve “Rusya’nın duruşu değişmemiştir. Biz, bütün Kıbrıslıların yararına olacak kapsamlı, adil ve yaşayabilir bir çözümü destekliyoruz. Rusya’nın Kıbrıs müzakerelerin engelleme girişimleri olduğuna ilişkin saçma iddiaların gerçekle ilgisi yoktur.
Kıbrıslıların alacağı her türlü kararı destekleyeceğiz. Süreci suni olarak hızlandırmak ve ne pahasına olursa olsun bir çözüm elde etmek için dış baskı kullanılmasına yönelik hiçbir girişim kabul edilemez. Kıbrıs’taki toplumların liderlerinin müzakereleri başlatma kararını memnunlukla karşılıyoruz.” dedi Zakharova, Rusya’nın Kıbrıs’taki toplumlar arası diyaloğun şimdiki aşamasını yakından takip ettiğini ve başarılı olmasını dilediğini belirtti. Zakharova, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin bu konularla ilgili görüşmeye dahil olması hayal kırıcıdır. 1960 Londra ve Zürih anlaşmalarıyla Kıbrıs’a dayatılan garantiler sisteminin yararı yoktur. Biz yeniden birleşmeden sonra Kıbrıs’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünün BM Güvenlik Konseyi garantileriyle güvenli bir şekilde korunabileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Kıbrıs sorununda yeni bir Cenevre'ye hazır. Strazburg'ta konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres "taraflar bunu sonuç alıcı bir biçimde gerçekleştirebileceğimiz değerlendirmesi yaptıklarında biz hazırız" dedi. Guteres bu arada Kıbrıs müzakerelerinin Kıbrıslıların mülkiyetinde olduğunu ve Birleşmiş Milletler'in yardımcı olma rolü üstlendiğini ifade etti. Kıbrıs'ta varılacak anlaşmayı garantörlerin de desteklemesi gereğine işaret etti. Guteres, hafta sonu Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Aleksis Tsipras’la görüştüğünü hatırlattı ve garantör güçlerle ilgili merkezi sorun olan güvenlik ve garantiler sorununu etkin biçimde çözebilmesi için iki ülkeye esnek ve yapıcı yaklaşım göstermesi çağrısında bulundu. Guteres devamla da “Özel Temsilcim, daha çok iç meselelerle ilgili kalan sorunları çözmek için iki lider ve iki toplumlu birlikte yakın çalışmalar yapmaktadır. Taraflar etkili biçimde yapabileceğimize inandıkları zaman yeni bir konferans toplamaya hazırız. Ancak başarıdan emin olursak toplanacağız demiyorum. Çünkü Birleşmiş Milletlerin yükümlülüğü sadece başarı umudu olduğunda hareket etmek değildir. Yükümlülük her durumda insanlar arasında barış ve anlayış umudu için tüm durumlarda hareket etmektir. Dolayısıyla taraflarla yakın çalışmaktayız ve taraflar konferansın yeniden toplanması olanağına inandıkları anda bunu yapacağız. Bu fırsatın değerlendirilmesi, kaçırılmaması gerektiğini umut etmekteyiz.” dedi

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazetenin haber başlığı ise şöyle " Perde gerisinde her şeyin belirleneceği başrolde Norveçli diplomat olmak üzere çok yoğun çalışmalar var. Eida arada pazar kuruldu. Kıbrısrum tarafı sürpriz öneri yaptı Akıncı paket yanıtı verdi."

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye'nin Münhasır Ekonomik Bölge ile ilgili iddialarını reddetti. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Korniliios Korniliou’nun Türkiye`nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki 6. parsel ile ilgili Türk iddiaları hakkında 12-28 Nisan tarihleri arasında sunduğu mektuplara yanıtı BM resmi belgesi olarak yayınlandı. Kornilıu Türk iddialarına yanıtında: “Birleşmiş Milletleri Deniz Hukuku Antlaşması’nın 121. adaların rejimi maddesi ikinci paragrafına göre: bir adanın karasularının, bitişik bölgesinin, münhasır ekonomik bölgesinin ve kıta sahanlığının sınırlandırılması işbu sözleşmenin diğer kara parçalarına uygulanabilir hükümlerine uygun olarak yapılır” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand