17/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi bugünkü Anastasiadis-Akıncı görüşmesi. Gazeteye göre bugünkü Anastasadis- Akıncı görüşmesinden beklenen Cenevre'ye dönülerek Konferansı'nın kesildiği noktadan devamı konusunda karar alınması. Son 24 saat içerisinde gerek Eida gerekse yabancı büyükelçilerin yoğun bir uğraşı içinde oldukları görüldü. Bugünkü görüşme sonrası iki lider arasında Cenevre konusunda anlaşma sağlandığının açıklanacağını umut ediyorlar. Türk tarafının Haziran ayı sonunda yeni bir Cenevre'ye olumlu yaklaştığı görünümü var. Bugünkü Anastasiadis- Akıcı görüşmesiyle ilgi,li olası üç senaryo var. Bunlardan ilki iki liderin Cenevre Konferansı'nın geçen Ocak ayında kesildiği noktadan devamı konusunda görüş birliği sağlamaları. Ancak bu kesin değil ve her iki tarafın olumlu yaklaşımını ve garantör ülkelerin ve özellikle de Yunanistan ile Türkiye'nin de olurunu gerektiriyor. Nitekim Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam Yunanistan başbakanı Aleksis Tsipras ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek durum değerlendirmesinde bulundu. İkinci senaryo ise sürecin dondurucuya değil buzdolabına kaldırılması, yani iki liderin görüşme sonrası yeni bir Cenevre için uğraş verdiklerinin ancak bunu başaramadıklarının belirtilmesi. Bununla birlikte çözüm taahhütlerini yinelemeleri ve koşullar müsaade eder etmez yeniden Cenevre'ye gideceklerini ifade etmeleri. Üçüncü senaryo ise tarafların herhangi bir anlaşmaya ya da sonuca ulaşmaması. Böylesi bir gelişme iki yıl önce başlayan tüm sürecin başarısızlığı anlamına gelecek. Sürecin bu yönde gelişmesi durumunda iki liderin Mayıs ayı içerisinde yeni görüşmeler için anlaşmaları olasılık dışı değil.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Telekomüniasyon Kurumu yeni Yüksek Yürütme Müdürü'nün gelirini ikiye katlayarak 75 bin eurodan 150 bin euroya çıkarmak için çok dikkatli bir biçimde çalışıyor. Hedef iki ay önce alınan karar temelinde bu kadroyu açmak ve bir olasılık yurt dışından büyük iletişim şirketi yöneticilerinin ilgisini çekmek. Yapılan değerlendirmelere göre böylesi teknokratların ilgisini çekebilmek için maaşlar yıllık bazda en az 200-300 bin euro olmalı. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu ile Elektrik Kurumu tüzüğüne göre genel müdürler sözleşme ile beş yıllık bir süre için atanabilir. İlk atamada kurum dışı başvurulara da olanak sağlanacak.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi " İkinci Cenevre konusunda karar bugün alınacak" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre iki yıldan beridir devam eden müzakere sürecinde dönemeç noktasına gelindi. Anastasiadis ve Akıncı bugünkü görüşmelerinde iki yıllık süreci değerlendirecek ve belirleyici kararların alınması için yeni bir Cenevre'ye gidip gitmeme konusunda irade ortaya koyacaklar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Başpiskopos Hrisostomos 2018 seçimlerine yönelik ilk tavrını ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığında adaylardan herhangi birinden yana tavır açıklamadı ancak görüşlerini de saklamak için herhangi bir çaba göstermedi. Başpiskopos dün sabah RİK'te bir programa çıktı ve Kıbrıs sorununa atıfta bulunurken "iyi gitmiyoruz" dedi. Bunun sorumlusunun her şeyi isteyen Türk tarafı olduğuna dikkat çekti. Bu koşullarda statükodan yana tavır aldı. "Olduğumuzdan daha iyiye gitmemiz söz konusu değilse niçin gidip anlaşalım?" sorusunu sordu. " Tavrımızı sertleştirmeliyiz" görüşünü savundu. Stratejinin değiştirilmesi görüşüne katılıp katılmadığı sorusuna da bugüne kadar islenen strateji sonuç vermediğinden bunun kendi pozisyonu olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı'nın sorunu ele alış biçimiyle %100 uyuşmadığını ve bunu Cumhurbaşkanı'nın kendisine de söylediğini ifade etti. Başpiskopos bu noktada ırkçı yorumlarda bulundu. Cumhurbaşkanı'nın bir tek yerleşiğin dahi gitmemesini kabul etmesinin olumsuz bir veri olduğuna dikkat çekti. 300 bin yerleşiğin olduğunu ve bunların burada kalsalar da 100 yıl sonra da Avrupalı olamayacaklarına vurgu yaptı. Her ailenin 12 çocuğu olduğunda nereye gidileceği sorusunu sordu. Bu yaklaşımının ırkçı olduğuna ilişkin gazetecinin yorumunu ise kabul etmedi. Kendisiyle röportajı yapan gazetecinin Nikolas Papadopulos'a yakın durduğu değerlendirmesi sonrası ise hiçbir partiye alerjisi olmadığını belirtti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Yeni Cenevre konusunda bugün ya "evet" ya da "hayır" denecek " başlığı altında Kıbrıs sorunu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs ekonomisinde çarklar dönmeye başladı. Devlet istatistik Dairesi'nin ön değerlendirmelerine göre Kıbrıs'ın Yurt İçi Hasılası'nda 2017 yılının ilk çeyreğinde %3,3 oranında artış bekleniyor. Kıbrıs ekonomisi bu artışla sekiz çeyrektir sürekli büyüme göstermiş olacak. İlk çeyrekte %3,3 oranında artış da son sekiz yılın en yüksek artışı. Bu oran Euro Bölgesi'ndeki ortalama artışın da iki katı. Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Komisyonu'nun Kıbrıs ekonomisinin 2017 yılında %2,5 oranında bir büyüme göstereceği değerlendirmesi yaptıkları bir dönemde bu artış büyük bir önem kazanmış durumda. İstatistik Dairesine göre Kıbrıs ekonomisinde bu büyüme özellikle "oteller ve restorantlar, "toptan ve perakende ticaret1", "İnşaat" ve "imalat" alanındaki gelişme sonucu sağlandı. Bunara karşı ara mali kredi kuruluşları ise küçüldü.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre bugün Anastasiadis ile Akıncı arasında programlanmış dört görüşmeden sonuncusu gerçekleştirilecek ve bu görüşme sürecin bundan sonrasını belirleyecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL ve sendikal örgütler Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun kamuya ait olma niteliğinin korunmasından yana. Böylesi bir durumun hem kurum çalışanlarının, hem tüketicilerin hem de Kıbrıs ekonomisinin çıkarlarına daha iyi hizmet edeceği görüşündeler. AKEL Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Lukaidis başkanlığında bir AKEL heyeti din Telekomünikasyon Kurumu'nu ziyaret etti ve sendika temsilcileri ve çalışanlarla bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Lukaidis Hükümetin farklı görüşüne, dogmatik bir biçimde özelleştirilmesini ve ucuza özel kesime satılmasını savunmasına karşı kurumun topluma büyük katkılar sağladığını söyledi. Anastasiadis'in memorandum döneminde kurumun özelleştirilmesi için Troyka'ya atıfta bulunduğunu şimdi memorandumun da olmadığına dikkat çekti. AKEL'in kurumda örgütlü sendikalarla kurumun çağdaşlaştırılması için çalışacağını ifade etti. SİDİKEK-PEO'nun kurumdaki temsilcisi Doros Thodoru ise görüşmede kurumun çağdaşlaştırılmasına ve kurum içi,n yaratılan sorunlara ağırlık verildiğini söyledi. Sendikaların AKEL'den zorunlu denetimi yapmasını ve sorunların aşılması ve kurumun topluma katkılarına devam etmesi için doğru yönde adımlar atmasını istediklerini dile getirdi. Kurum Yönetim Kurulu'nun da üzerinde anlaşma sağlanan çağdaşlaşma adımlarını atmadığına dikkat çekti.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazetenin haber başlığı ise şöyle: "Müzakerelerde gerçek saati geldi."

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Exxon Mobil Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki tehditlerine rağmen Kıbrıs Cumhuriyeti'nin enerji politikaları değişmez bir biçimde devam ediyor. Şimdi bu konuda dikkatler 15 Haziran'da Selanik'te gerçekleştirilecek Kıbrıs-israil-Yunanistan üçlü zirvesine çevrilmiş durumda. Bu zirvede East Med boru hattında bundan sonraki adımlara ilişkin karar alınacak. Bu arada enerji konusunda Yunanistan cephesinden de olumlu mesajlar geliyor. Yunan basınına göre Exxon Mobil şirketi yöneticileri 19 Mayıs'ta Atina'da olacak ve deniz altında 2. parselde araştırma için ELPE ve TOTAL ile anlaşma imzalayacaklar. Yunan basına göre dev Amerikan şirketinin dikkati Girit adasının güney kısmına çevrilmiş durumda. Petrol şirketlerine göre bu Rodos'tan Kıbrıs'a kadar olan bölgede Mısırda büyük doğal gaz yataklarının bulunduğu Zohr havzasına benzer jeolojik taban var.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand