16/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in önümüzdeki ayın ilk 15 günü içinde hidro karbon yatakları merkezde olmak üzere yurt dışında gerçekleştireceği temaslar. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis bölgenin enerji yataklarının Avrupa geleceği merkezde olmak üzere Haziran ayının ilk 15 günü içerisinde üç önemli ziyaret gerçekleştirecek. Bu ziyaretler, Brüksel'in Avrupa Birliği'nin yüzünü daha fazla Doğu Akdeniz'e ve bölgenin enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiği görüşünü öne sürdüğü bir dönemde gündeme geldi. Bu konu 15 Haziran'da Selanik'te bir araya gelecek Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail liderlerini de meşgul edecek. EastMed'in boru hattının temel amacı da bölgeden Avrupa'ya doğal gaz taşımak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis 4-6 Haziran tarihlerinde Amerika Yahudi Komitesinde konuşmak için Waşington'a gerçekleştireceği ziyarette de bölgede enerji ve diğer konularda işbirliğini öne çıkaracak. Cumhurbaşkanı Birleşik Devletler başkentinde kalacağı süre içerisinde henüz kesinleştirilmeyen daha başka önemli görüşmelerde de bulunacak. Cumhurbaşkanı 12-14 Haziran tarihlerinde ise Lübnan'da olacak. Beyrut'taki temaslarının odağında da enerji konuları yer alacak. Bu arada bölgenin doğal gazı Avrupa'da her geçen gün daha yoğun tartışılmaya başlandı. Avrupa Konseyi Dış İlişkiler Komisyonu hesabına yapılan bir incelemeye göre bölgenin doğal gazının Avrupa'da birçok ülkenin gereksinimlerini karşılaması için Avrupa Birliği önemli bir rol oynayabilir ve uygun yollardan bu sürece katkı sağlayabilir. İnceleme raporunda "Doğu akdeniz2de doğal gaz bulunması enerji farklılaşması, güvenliği ve dayanıklılığı hedeflerini başarmaya katkı sağlayarak bölgenin Avrupa Birliği'nin enerji gereksinimlerine hizmet edebileceği umutlarını yeşertti" dendi. Avrupa Birliği'nin bölgedeki tüm perspektifi araştırması gereğine vurgu yapıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yarınki kritik görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mustafa Akıncı'nın Kıbrıslıtürklerin kaderini belirlemedeki zayıflığını ortaya koydu. Müzakere masasında geri attığı adımlara dikkat çekti. İki lider yarınki görüşmelerinde var olan durumun bir değerlendirmesini yapacaklar ve bundan sonraki adımlarını belirleyecekler. Türk tarafının tavrı iyimser olmaya olanak bırakmıyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda lise öğrencileriyle buluşmasında kendine göre Türk tarafının sürece yardımcı olamayan tavırlarını sıraladı. Buna göre -Türkiye'nin Kıbrıslıtürkler üzerindeki etkisi belirleyici öneme sahiptir ve Kıbrıslıtürklerin bir çözümü kabul etme sonucuna varmaları olası değildir. - İyimser bir perspektifin yaşandığı anlar oldu ancak açılmaz Türk tezleri sonuç almaya müsaade etmedi. Daha önce görüş birliği sağlanan bazı olgularda da Türk tarafı son zamanlarda geri adımlar attı. - Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yönelik tahrik edici tavırları var. Türkiye'nin tehditleri vatandaşlar arasında güvensizliği artırıyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Genel sağlık Planı'nın uygulanmasında ödenecek primler konusunda sosyal ortaklar arasında anlaşmaya varılmış olunması. Gazeteye göre Genel Sağlık Planı'nn uygulanmasında en önemli engellerden biri aşıldı. sağlık bakanı ile sosyal ortakların çoğunluğu konuya ilişkin uzlaştılar. Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası da anlaşmayı kabul ederken İşverenler Federasyonu kabul etmedi. Bununla beraber Sağlık bakanı İşverenler Federasyonu'nun da anlaşmayı kabul edeceğini umduğunu açıkladı. Varılan anlaşmaya göre Genel Sağlık Planı'na çalışanlar &2,65, İşverenler %2,9 ve devlet de %4,7 oranında katkı sağlayacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yurttaşlar İttifakı'nda en azından şimdilik Lillikas'ın adaylığına karşı çıkanlar partide kalmaya devam edecek. Partinin en üst düzeyde bazı yöneticileri Lillikas'ın adaylığına karşı pozisyonlarını koruyarak Hreket içinde gergin bir durumun oluşmasına neden oldular. Yorgos Lillikas ve yakın çalışma arkadaşları belli bir zaman diliminde niyetlerin netleşmesini istiyor. Lillikas'ın adaylığına karşı çıkanlardan bazılarının Nikolas Papadopulos'un hesabına hareket edip parti içinde Truva atı rolü oynayabileceğinden korkuluyor. Başkan Yardımcısı Simos Angelidis dün yaptığı açıklamada Lillikas'ın adaylığına karşı olduğunu ancak partiden en azından şu anda ayrılmayacağını söyledi. Partiden atılmaların gündeme getirilmemesi dileğinde de bulundu. Angelidis merkezdeki beş partinin işbirliğinden yana tavır açıkladı. Lillikas ise yaptığı açıklamada acele etmeyeceğini adaylığına karşı çıkanların tavırlarının ne olacağını görmek için bekleyeceğini söyledi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı'yla ilgili gelişmeler . Gazeteye göre Genel sağlık Planı'nın uygulanmasına karşı çıkanlara Sağlık Bakanı Yorgos Pamporidis salyangoz örneğiyle yanıt verdi. Bakan twitter hesabından yaptığı açıklamada Genel Sağlık Planı^nın uygulanmasını onlarca yıldan beridir geciktirenlerin açığa çıkma zamanı geldiğine vurgu yaptı. Daha sonra bu çevrelerin kimler olduğu sorusuna yanıt verirken de bundan kaçındı ve bu çevrelerin nasıl yağmur yağdığında salyangozların yalnız başlarına ortaya çıktığı gibi bu çevrelerin de çıkacağına işaret etti. Bu arada Plana katkılar konusunda anlaşmayı kabul etmeyen İşverenler Federasyonu yaptığı açıklamada çalışanlara yeni sisteme mi dahil olacaklar eski sistemde mi devam edecekler seçme hakkı verilmesi gerektiği görüşünü savundu. Sağlık bakanı ise yaptığı açıklamada anlaşmanın yasalaşması için Meclis'e gideceğini ve hemfikir olsun olmasın herkesin buna uyacağını belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ekoloji Hareketi adaylığı desteklemek için kabul edilmesini istedikleri bir işbirliği çerçeve anlaşmasını hafta içerisinde DİKO Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos'a gönderecek. çerçeve Kıbrıs sorununu, ekonomiyi ve sosyal konuları içeriyor. Hareket bu konuları Yorgos Lillikas ile de tartışma arzusunda. Bunun için Lillikas'ın kendilerinden bunu istemesini bekliyorlar. Elde edilen bilgilere göre Lillikas Ekoloji Hareketinindesteğini sağlamak amacıyla her halükarda girişim üstlenecek.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Polis Komutan yardımcısı Andreas Kiryaku'nun görevden alınması ve bu kararın yarattığı siyasi çalkantı. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis kamu çıkarı gerekçesiyle Polis Komutan Yardımcısı Andreas Kiryaku'yu görevden aldı ve yerine Kipros Mihayilidis'i atadı. Cumhurbaşkanı, üç bağımsız araştırmacının poliste olası çıkar ilişkileri ve yozlaşma ile ilgili yaptıkları çalışma sonrası hazırladıkları rapor sonrası Kiryaku'yu görevden alma kararı verdi. Andreas Kiryaku ise konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada adının daha yargılanmadan yozlaşma ile ilişkilendirilmesi uğraşılarının boşlukta kalacağını belirtti. Bu arada hümor dilini kullanarak görevden alınmasının poliste yozlaşma sorununu gidermesini diledi. Cumhurbaşkanı'nın söz konusu kararına AKEL şiddetli tepki gösterdi ve konu AKEL ile DİSİ arasında bir karşıtlığa dönüştü. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Rikkos Erotokritu örneğini gündeme getirerek Polis Komutan Yardımcısı Kiryaku'nun Cumhurbaşkanı tarafından farklı ele alındığını belirtti. Hükümetin çelişkili bir tavır içinde olup cumhurbaşkanlığı seçimleri ve mekanizmayı DİSİ'lileştirme ile ilişkili yaklaşımlar ortaya koyduğuna vurgu yaptı. Kendisinden olmayanların başlarını kesme uğraşısı içine girdiği görüşünü savundu. Hükümet ise Hükümet Sözcü Vekili Viktoras papadopulos aracılığıyla AKEL'e yanıt verirken Polis Koutan Yardımcılığının siyasi bir atama olduğunu, kamu çalışanı olmadığını ve bu yüzden de açığa alınamayacağı görüşünü savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis görüşmelerde nereye gidileceğini yarın göreceklerini söyledi. Yunanistan, Türkiye ve Birleşik Krallığın tavırlarıyla bağlantılı iki liderin kararı sürecin geleceğini belirleyecek. İkinci bir Cenevre Konferansı olasılığı var ancak bunun gerçekleşmesi için bu kez öncekine göre çok daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Nitekim Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis devlet radyosuna açıklamalarda bulunurken Kıbrısla ilgili konferansın devamı kararı olsa da Yunanisatn ve Türkiye'nin resmi kararlarını görmeleri gerektiğini söyledi. Sözcü 17 mayıs'ta karar alınmasını beklemediğini ancak sürecin nasıl ilerleyeceğine ilişkin yönelimlerin ortaya konulabileceğini belirtti. Cumhurbaşkanlığının ikinci Cenevre görüşmesinin gerçekleşmesi konusunda bu kez çok daha dikkatli davrandığı gözlemleniyor. Nitekim Cumhurbaşkanı Anastasiadis de çok katılımlı konferansa gitme kararını cesur bir karar olarak niteledi. O dönem bu kararı çıkmazı yada durgunluğu engellemek için aldığını belirtti. O dönem bu kararı almasında ikinci bir nedenin de Kıbrıs sorununa çözüm istediğini belirtip bir adım önde olduğunu açıklayan Türkiye'nin sınanması olduğunu söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand