15/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi bankaların geri dönmeyen kredileri daha başka kredi kuruluşlarına satma sürecini başlatmaları. Gazeteye göre Kıbrıs Bankası Meclis'in 2015 yılında oyladığı yasa temelinde geri dönmeyen kredileri bir başka kredi kuruşuna satmaya başlıyor. Listede bulunan müşterilere konuyla ilgili mektuplar gönderilmiş durumda. İlk evrede 50'nin altında yaklaşık 20 milyon euroluk geri dönmeyen kredi satışı yapılacak. Bu batık kredileri alacak olan kredi kuruluşu da Kıbrıslı ve bu hareketiyle Kıbrıs pazarındaki payını artırmayı hedeflediği belirtiliyor. Taraflar arasında kesin anlaşma henüz imzalanmadığı için Kıbrıs Bankası müşterilerine gönderdiği mektuplarda alıcı kuruluş ismine atıfta bulunmadı. Bu arada borçluların yanı sıra kefillerine de mektuplar gönderildi. Kıbrıs Bankası'nın satacağı geri dönmeyen krediler yeniden yapılandırıldı ancak Avrupa Merkez Bankası'nın genelgesine göre bir yıl daha geri dönmeyen krediler listesinde yer almaya devam ediyor. Kıbrıs Bankası bu adımıyla portföyündeki geri dönmeyen kredileri azaltacak. Böylece öngörüler nedeniyle bağlı sermayesinin serbest kalmasını sağlayacak ve sermaye yeterliliği göstergesi tatmin edici bir noktaya ulaşacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İki liderin 17 mayıs görüşmesi Nisan ayında üzerinde anlaşmaya vardıkları programlanmış görüşmelerinin sonuncusu olacak.İki lider son görüşmelerinde 17 Mayıs'ta var olan durumun bir analizini yapma, bugüne kadar üzerinde anlaşmaya vardıklarını değerlendirme ve bundan sonra atacakları adımları belirleme konusunda anlaştılar. İki liderin birkaç görüşme daha yapma konusunda anlamaları olasılık dahilinde ve böylesi bir durumda üzerinde anlaşmaya varacakları görüşmeler de Mayıs ayı içinde gerçekleştirilecek. Bu arada bundan sonraki gelişmelerin belirlenmesine yönelik çeşitli düzeylerde ve yönlerde perde gerisi çalışmalar başlamış durumda. Tüm bu çalışmalarda kafalarda yeni bir Cenevre var. Nitekim özellikle de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e yönelik baskılar başlamış durumda. Ancak durumun bugünkü şekliyle devamı durumunda Lefkoşa'nın yeni bir Cenevre'yi kabul etmesinin zor olacağı görüşü de hakim. Bunun için de önümüzdeki günlerde sağlam sinir gerektiren bir oyunun başlaması bekleniyor. Bu oyunda Türk tarafının da özden çok imaja yönelik bazı hareketlenmeler içine girmesi olasılık dışı değil. Türk tarafı geçtiğimiz iki aylık sürede art arda attığı geri adımlar sonrası önümüzdeki günlerde tekrardan Şubat ayındaki bazı pozisyonlarına geri dönebilir. Bu durumda da kendisini iyi niyet gösteren taraf olarak lanse edecek.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi geri dönmeyen kredilerin satış sürecinin başlıyor olması. Gazeteye göre Kıbrıs Bankası az sayıda geri dönmeyen ancak yeniden yapılandırılmış krediyi satacak. Bu satışın 2015 yasasının uygulamada değerlendirilmesi ve piyasanın tepkilerinin ölçülmesi için bir deneme satışı olacağı belirtiliyor. yasaya göre kredi kullanıcıları kendi kredilerini satın almak için satış ilanından sonra 45 gün içerisinde başvuruda bulunma hakkına sahipler. Kıbrıs'ta geri dönmeyen kredilerin toplama oranı %47,2.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Enerji alanında rekabete girmeyi hedefleyen şirketler, kamunun elektrik enerjisini rekabete açmada geçiş dönemini ve yeni rekabete açık sistemin tam olarak ne zaman işleyişe geçeceğinin belirlenmesini istiyorlar. Elde edilen bilgilere göre Kıbrıs Serbest Rekabet Enerji İşletmeleri Kurumu'nun Kıbrıs Enerji Kurumu ile gerçekleştirdiği toplantıya bu alana yatırım yapmayı düşünen büyük yatırım kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle kendisine yöneltilen eleştirilere verdiği yanıt. Gazeteye göre iç cephede cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik tartışmalar alevlenirken ve siyasi güçler zamanlarının çoğunu bu seçimlere hazırlıkla geçirirken Cumhurbaşkanı Anastasiadis kişisel önceliğinin vatanın yeniden birleşmesi ve ada sakinlerinin barış içinde bir arada yaşamasını ve birlikte yaratmasını temellendirecek , çağdaş ve işler bir devlet yaratmak olduğu mesajı verdi. Cumhurbaşkanı herkese kimin aday olup olmayacağını değil Kıbrıs'ı herşeyin üstünde tutma çağrısı yaptı. Kıbrıs sorununda izlediği politika nedeniyle içten ve dıştan kendisine yöneltilen eleştirilere de yanıt verdi ve diyalogta bugüne kadar sağlanan ilerlemelere dikkat çekti. İlerlemelerin yanı sıra ortaya çıkan ve varlığını koruyan ciddi farklılıklar ve görüş ayrılıkları olduğunu da ifade etti. Cumhurbaşkanı kendisinin sürecin asla çıkmaza girmesini istemediğini belirtti. Bununla birlikte Kıbrıslırumların da beklentilerine yanıt vermeyecek bir çözümü halkın önüne getirmeyeceğinin güvencesini verdi. Bu noktada iyi niyetine karşı, karşı tarafın tezlerini sertleştirdiği görüldüğü bir anda çıkmaz durumunda kendisine neden eşit sorumluluk yükleneceği sorusunu sordu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimleri havasına girdi. Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas da dün cumhurbaşkanlığı yarışına resmi olarak girdi. Partisinin lider kadrosunun önemli bir kısmının katılmadığı basın toplantısında adaylığını resmi olarak ilan etti. Lillikas kampanyasını "Güvenli Seçim" ana sloganı ve "mavi" rengiyle sürdürecek. kampanyasında özellikle gençleri ve egemen sistemden hayal kırıklığına uğrayanları hedef olarak seçmiş durumda. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu şu anda var olan adayların halka umut vermediklerini söyledi ve kendi partisinin hedefinin seçimleri kazanmak olduğunu belirti. AKEL'ina dayını belirleme sürecinde biraz daha sabır isteyen Kipriyanu bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i de aylardan beridir seçim kampanyası yapmakla suçladı. AKEL'e yanıt veren DİSİ ise Genel Sekreteri aday adayı listesini gazeteciler ile paylaşırken Cumhurbaşkanı'nı nasıl kampanya yapmakla suçladığı sorusunu sordu. Bu arada eski Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofias Nikolas Papadopulos'au bir yığın yalana başvurmakla suçladı. Babası Tasos Papadopulos'un iki bölgeli iki toplumlu federasyon ve dönüşümlü başkanlık konusundaki tezlerine atıfta bulunarak Nikolas Papadopulos'a bunları incelemesi çağrısında bulundu. DİKO ise Hristofiyas'a yanıt verirken Hristofias'ın panik içerisinde davrandığını ve kendi politikasını ve "cömert hediyelerini" haklı göstermek kendilerine yönelik asimetrik bir saldırıda bulunduğunu belirtti.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Averof-Nikolas birlikte oy verdiler" başlığı altında. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu toplumun trajik bir görüntü verdiğini söyledi ve bugünkü Hükümetin bilinçli bir politika ile zengini daha zengin ve fakiri daha fakir yaptığını söyledi. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un ise bugün ne söylerse söylesin Meclis'te halk karşıtı yasa tasarılarına Neofitu ile birlikte oy verdiğini hatırlattı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu 17 Mayıs Anastasiadis- Akıncı görüşmesini kritik olarak niteledi. Limasol'da konuşan Kipriyanu, Kıbrıs sorununda çözüm uğraşılarının devam edip etmeyeceğine, kesilip kesilmeyeceğine yada başka herhangi bir şeye bu toplantıda karar alınacağını ifade etti. İlerleme sağlanıp sürecin ileri götürülememesi durumunda durumun seçim sonrasına bırakılacağını ve o dönemde de konuların oldukça zor olacağını belirtti. Bugün zaten var olan zor durumun daha da zorlaşacağını söyledi. Kipriyanu var olan durumun büyük oranda değişeceğini ve Kıbrıs sorununun çözüm uğraşılarının daha da zorlaşacağına vurgu yaptı. AKEL Genel Sekreteri 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak ise, aylar önce seçim kampanyası başlattığı için Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i suçladı. Bu durumun Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarını büyük oranda etkilediği değerlendirmesinde bulundu. AKEL'in cumhurbaşkanı adayı ile ilgili olarak ise, Partinin birçok seçeneği olduğunu ve şu anda daha önde olan birinin olmadığını belirtti. "Ülkemize ve halkımıza yeni bir perspektif vermek istiyoruz ve bunun ne Nikos Anastasiadis'le ne de Nikolas Papadopulos'la olacağı görüşündeyiz" dedi. Yorgos Lillikas'ın adaylığının sorulması üzerine onun adaylığının da gelecek perspektifi veremeyeceğini ifade etti.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dünkü konuşması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Akıncı ile görüşmesine iki gün kala Türk tarafı ile aralarında köprü kurulamayacak bir mesafe olduğunu söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını açıkladı. Lillikas yurttaşlara, beş yıl önce başlayan ve o dönem hedefe çok yaklaşan yolculuğu tamamlamaları çağrısında bulundu. Lillikas görevde olan Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in politikalarının, tek yanlı taviz ve Türkiye'yi memnun etme politikalarının iflas ettiğine vurgu yaptı. İzlenen politikaların Türk uzlaşmazlığını geriletecek yerde cesaretlendirdiğine dikkat çekti. Yorgos Lillikas siyasi liderlik düzeyinde var olan görüş ayrılıkları nedeniyle de endişe belirtti ve siyasetçilerin de yardımıyla birlik için mücadele vereceğini dile getirdi. Kıbrıs'ın tüm üretici alanları değerlendirecek yeni model bir ekonomik büyümeye ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ülkenin kriz başkanı değil büyüme başkanına ihtiyaç duyduğunu belirtti.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

26 Eylül
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand