13/5/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik çalışmalar. Gazeteye göre seçim alanı hemen hemen son şeklini aldı. Üç aday yarış içindeyken karenin tamamlanması için AKEL'in kararı bekleniyor. AKEL'in kararının seçim gelişmelerinde belirleyici olma olasılığı var. AKEL Polit Bürosu dünkü toplantısında kısa liste üzerinde karara vardı ve elde edilen bilgiler göre bu listede AKEL'in adaylık için belirlediği profile uyan üç isim var. Diğer cephede Cumhurbaşkanı Anastasiadis adaylığını resmi olarak açıklamasa da seçim kampanyasını başlatmış durumda. Kıbrıs sorununda sert söylemi ile Anastasiadis'in politikası ile uyuşmadıklarını söylemekten çekinmeyen DİSİ'nin milliyetçi kesimini toparlamaya çalışıyor. Anastasiadis aynı anda bir de denge tutmaya çalışıyor ve bu çerçevede Kıbrıs sorununun çözümü için tüm olanakları değerlendirmeye hazır olduğunu söyleyip Cenevre'ye de kapıyı açık tutuyor. Yarış için adaylığını resmi olarak açıklayan Nikolas Papadopulos ise adaylığını destekleyen partilerin üst düzey kadrolarından seçim ekibini hazırlama sürecinde. Papadopulos Kıbrıs sorununda yeni strateji olgusunu öne çıkaracak. DİSİ ve AKEL ile her tür işbirliğini ilkesel olarak dışta tutacak. Papadopulos merkezi siyasi alanın resmi adayı ve iki büyük partinin alternatifi olarak görünüm verecek. EDEK ve Dayanışma hareketinin kendisine verdiği desteğin dinamizmin kullanacak. Ekoloji Hareketi ve Yurttaşlar İttifakı'nda Lillikas'ın adaylığına karşı olanlarla işbirliği perspektifine vurgu yapacak. Yorgos Lillikas ise partisinin bazı üst düzey yöneticilerinin karşı çıkmasına rağmen yarın sabah adaylığını resmi olarak açıklayacak. Lillikas öne kişi olarak kendisinin ve partisinin momerandum karşıtı tavrını çıkaracak. Böylece DİKO'yu memorandumun öngördüğü yasalara olumlu vermesi olgusunu hatırlatacak. Genel Sağlık Planı'nın uygulanmaya konmasını isteyecek ve EDEK'in farklı yaklaşımına atıfta bulunacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs sorununun çözümü sonrası Avrupa müktesebatının işgal bölgesinde uygulanması için çok fazla işe gerek var. Avrupa Komisyonu'nun farklı heyetleri bu yönde görüş oluşturdular ve hiçbir alanda kabul edilebilir Avrupa düzeyinde bir durum olmadığını belirttiler. İşgal bölgesine giden farklı Komisyon heyetlerinin amacı farklı alanlarda var olan durumu tespit etmekti. Bu heyetler Komisyona sundukları raporlarda çözümle birlikte müktesebatın uygulanmaya konabilmesi için uzun geçiş dönemine gerek duyulacağına vurgu yaptılar. Birlik yetkililerinin bekledikleri olgu Kıbrıs sorunun çözümüyle birlikte müktesebatın uygulanmaya konabilmesi için geçen dönemde önemli çalışmaların yapılmış olunmasıydı. Müktesebatın çözüm öncesi uygulanması olası değil çünkü böylesi bir durum sahte devletin tanınması şeklinde yorumlanabilir. Bununla birlikte çözüm sonrasına ilişkin bir hazırlığın yapılması bekleniyordu ancak bu yönde herhangi bir hareket gözlemlenmedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi AKEL'in olası Cumhurbaşkanı adayları. Gazeteye göre AKEL 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi için adayını belirleme çalışmalarında son düzlüğe girdi. Sol partisinin adaylık için gündeminin üst sıralarında Maık Spanu var. AKEL Polit Bürosu'nun dünkü toplantısında "4 artı 1" bir liste belirlendi. Bu dört isim Maık Spanu, Kikis Kazamias, Stavros malas, Erato Kozaku Markulli. Andros Kipriyanu'nun ismi ise temasların sonuç vermemesi ve partli bir adayla sçimlere katışma kararı alınsaydı masada olacaktı. Bu arada Polit Büro'da belirlenen dört ismin yanı sıra Andros Kipriyanu Maik Spanu ile benzer özelliklere sahip bir ismi daha kapalı tutuyor. Kipriyanu bu ismi açıklamadı ve bu kişiyle temasları da devam ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Perşembe akşamı Dayanışma Hareketi'nin Limasol içle binasında cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik sert ve gergin tartışmalar yaşandı. Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu parti kadro ve üyelerine Nikolas Papadopulos'un adaylığını destekleme kararının gerekçelerini anlattı ve kişisel hırs ve beklentilerin mantığın önüne geçmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Bu arada gerçekleştirilen kamuoyu araştırma sonuçlarının kişi olarak kendisine yüksek oranda bir destek göstermediğini de belirtti. Theoharu'nun açıklamaları sonarsı tartışma kaçınılmaz bir biçimde Kıbrıs sorununa odaklandı. Dayanışma ve DİKO'nun iki bölgeli iki toplumlu federal çözümle uyuşmazlıkları dile getirildi. Alternatif çözüm stratejisinin gerçekten ne olduğuna ilişkin sorular soruldu. EOKA'nın eski kadrolarından biri Kıbrıs sorununda alternatif çözümün ne olduğunun anlatılmasını istedi. Eleni Theoharu bu tartışmalara müdahalede bulunarak çözümün adının öneminin olmadığını önemli olanın içeriği olduğu görüşünü savundu.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi AKEL'in cumhurbaşkanı adayını belirleme çalışmaları. Gazeteye göre AKEL'de piyango maık Spanu'ya çıktı. Ekonomi çevrelerinde tanınan isim Maik Spanu cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda AKEL'de zemin kazanmış durumda. Göstergeler AKEL'de konuya ilişkin tartışmaların önümüzdeki Cuma gününe kadar tamamlanacağı yönünde. AKEL özünde Spanu'nun alacağı kesin kararı bekliyor. Spanu'nun Kıbrıs ekonomisinde ve iş dünyasında uzun yıllar başarılı bir pratiği var. Birçok şirkette yönetim kurulu üyeliği yaptı. Merkez Bankası yönetim kurulu üyeliğinde de bulundu. Birçok noktada Yorgos Vasiliyu'ya benziyor. Ekonominin sorunlarını çok iyi bildiği gibi Kıbrıs sorunun çözümünde de net bir biçimde iki bölgeli iki toplumlu federasyondan yana. Spanu'nun sosyal bir kişiliği ve çevre dostu olduğu da biliniyor. AKEL'de bu yönde A Planı tutmazsa o zaman Kikis Kazamias, Ahilleas Dimitriadis birinci ve Yannakis Omiru, Eratos Markulli ve Takis Hacıyeorgiyu gibi isimler ikinci planda yeni arayışlara yönelecek. Tartışmaların Polit Büro düzeyinde tamamlanmasıyla birlikte kesin öneri hazırlanacak ve konu Merkez Komitesi'ne götürülecek. Merkez Komitesi için toplantı tarihi olarak da 27 Mayıs belirlendi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Beşparmak'taki Türk bayrağı konusunda sosyal medya ortamında Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürkler arasında ciddi bir karşıtlık yaşanıyor. Birkaç hafta önce Kıbrıslırum Vanesa Neoklus Kryaku Beşparmaktaki bayrağın kaldırılması için kampanya başlattı. Bu kampanyaya bugüne kadar 10 bin 188 destek geldi. Bu hareket Türklerin tepkisine neden oldu ve onlar da kendi kampanyalarını başlattılar. "34 yıldır inmeyen bayrak inmeyecek" dediler ve şu ana kadar da 925 imza topladılar.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Lefkoşa Genel Hastahanesi avlusunda redyoaktif sızıntılara bulunması. Gazeteye göre Genel Hastahanesi avlusunda uzun bir süreden beridir radyo aktif artıkların yer aldığı ticari paketler var. Polisin bu paketlerin acil bir biçimde kaldırılması için bir buçuk ay önce uyarıda bulunduğu belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Britanya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ülkesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla iki lider arasında yapılan müzakerelerinin yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.
Britanya’da ikamet eden Kıbrıslıların bu ülkenin Başbakan'ı Bayan Tereza May’a bir mektup gönderdiklerini ifade eden yetkili, “Britanya hükümeti, 11 Nisan tarihinde müzakerelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşılıyor ve adanın yeniden birleşmesi için bir fırsat penceresinin olduğuna inanıyor” dedi. Britanya’nın tüm tarafların diyalog sırasında olumlu olmaları çağrısında bulunduğunu ifade eden yetkili, diyalog sırasında her iki toplumun haklarını koruyacak ve hem Kıbrıslı Rumların hem de Kıbrıslı Türklerin güvenliğini sağlanacak bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:23

Son Haberler

30 Eylül
Keravnos: Kıbrıs’ın kredi notu artık tüm derecelendirme kuruluşları tarafından yatırım seviyesinde sınıflandırılacak.
14:56
Ulaştırma Bakanı Aleksis Vafeadis: Taksi şoförlerinin tavrı şaşırtıcı.
14:54
Taksi şoförleri, başta korsan taksicilik olmak üzere karşı karşıya oldukları sorunları protesto etmek için eylem planlıyor.
14:47
Yunanistan'da yetkililer, sebep olduğu hava koşullarının yol açtığı ciddi sorunlarla baş etmek için seferber oluyor.
14:45
Sağlık Bakanı Popi Kanari: Kıbrıs'taki kanser kayıtlarına göre her yıl 4 bin yeni kanser vakası kaydediliyor
14:43
DİKO ve EDEK, Moody's tarafından Kıbrıs'ın kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye getirilmesinden memnun
14:38
Şiddetli fırtına ve sel nedeniyle New York'ta olağanüstü hal ilan edildi.
14:31
Hükümet Sözcüsü, bugünün Kıbrıs ekonomisi için çok önemli olduğunu ifade etti.
14:30
Birleşmiş Milletler hafta sonu Dağlık Karabağ'a insani ihtiyaçları değerlendirecek bir ekip gönderecek
12:05
İsviçre, Ukrayna'da gerekli mayın temizleme ve patlayıcı imha operasyonlarının 1/4'ünü finanse etmek istediğini açıkladı
11:58
Hristodulidis, müzakerelerin yeniden başlatılması çabalarına destek verdiği için "Med-9" ülkelerine teşekkür etti.
10:22
"Med-9" ülkeleri, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunmasına tamamen bağlı olduklarını ilan etti.
10:00
Tüm haberler

Video on Demand